REKLAMA
PIT 2023

Po 8 latach PiS usłyszał głos przedsiębiorców? Proponuje 27 zmian deregulacyjnych

2024-02-12 07:01
publikacja
2024-02-12 07:01

Obniżenie VAT na odzież i obuwie dziecięce z 23 do 5 proc., uelastycznienie przepisów dot. działalności nieewidencjonowanej, możliwość zdalnego zawierania umów leasingowych - to niektóre z 27. zmian deregulacyjnych, które proponujemy - mówił PAP poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Po 8 latach PiS usłyszał głos przedsiębiorców? Proponuje 27 zmian deregulacyjnych
Po 8 latach PiS usłyszał głos przedsiębiorców? Proponuje 27 zmian deregulacyjnych
fot. Tattoboo / / Shutterstock

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, autorstwa PiS; przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Wróblewski.

"W projekcie deregulacyjnym proponujemy 27 zmian. Projekt był przygotowany przeze mnie w poprzedniej kadencji, w komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji, i wniesiony do Sejmu na początku lipca 2023 r., ale w związku z tym, że zakończyła się kadencja nie został rozpatrzony. To ważny projekt, bo wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wielu grup obywateli, stowarzyszeń oraz organizacji przedsiębiorców" - powiedział Wróblewski.

Reklama

Polityk PiS wskazał, że propozycje zakładają m.in. obniżenie VAT na odzież i obuwie dziecięce z 23 do 5 proc., podwyższenie z 2 do 3 mln euro kwoty, do której można rozliczać się podatkiem ryczałtowym, uelastycznienie przepisów dotyczących działalności nieewidencjonowanej (chodzi o rozliczenia w cyklu rocznym, a nie miesięcznym progu, do którego można ją prowadzić).

"Ponadto proponujemy rozwiązania ważne dla społeczeństwa: trzykrotne podwyższenie progu, do którego można prowadzić księgowość uproszczoną dla stowarzyszeń, takich jak koła gospodyń wiejskich czy innych organizacji. Stwarzamy też możliwość przeniesienia klubów sportowych, które obecnie są w ewidencjach prowadzonych przez starostów do Krajowego Rejestru Sądowego, bez utraty ciągłości i bez dodatkowego procesu rejestracji w KRS" - wskazał Wróblewski.

Dodał, że w projekcie znalazły się też propozycje dotyczące ZUS. "Przedłużenie bezterminowe małego ZUS-u plus oraz wzmocnienie pozycji obywateli i przedsiębiorców w razie ich sporów z ZUS-em; to organ publiczny będzie musiał przed sądem udowodnić swoje racje" - wskazał Wróblewski.

"Projekt przewiduje też dwie zmiany, których celem jest usprawnienie działalności samorządowych kolegiów odwoławczych. Pierwsza z nich dotyczy rozpatrywania prostych spraw w składach jednoosobowych, druga - możliwości obradowania w trybie zdalnym" - dodał polityk PiS.

Projekt przewiduje też możliwość zdalnego zawierania umów leasingowych.

Polityk PiS wskazał, że przygotowując projekt sejmowa komisja ds. deregulacji zwróciła się do stowarzyszeń i izb przedsiębiorców. Jak dodał, propozycje zgłaszali także obywatele, przedsiębiorcy, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, RPO, Krajowa Izba Notarialna czy samorządowe kolegia odwoławcze.

"Deregulacja, ułatwienie życia przedsiębiorcom i obywatelom, jest oczekiwaniem powszechnym, można powiedzieć ponad podziałami, i ona rośnie w związku z tym, że presja regulacyjna na świecie jest coraz większa ze strony instytucji globalnych, rządu, samorządu czy poszczególnych urzędników" - zauważył Wróblewski.

Jak dodał, kiedy projekt był zgłoszony po raz pierwszy - na początku lipca 2023 r. - to "był bardzo pozytywny oddźwięk, duże zainteresowanie w mediach". "Mam nadzieję, że teraz będzie podobnie, nie będzie zamrażarki sejmowej i ustawa szybko trafi na pierwsze czytanie" - powiedział Wróblewski. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (49)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Nie ma dobrowolnego ZUS-u, nie ma kwoty wolnej 60 tys. zł i jest podwyżka opłaty paliwowej i szeregu innych opłat. Nowy rząd daje przedsiębiorcom rolkę papy i g w łapy.
rusin19
kwota wolna 60.000 jest wlasnie procosowana w sejmie i jeszcze wejdzi z data wsteczna od 01.2024, nie siej zamętu
krokus12
A co Tobie spełnił PiS ? po miesiącu rządzenia .
inwestor.pl
Dbają o przedsiębiorców tak samo jak PiS. :-)
formatc
Po 8 latach dokręcania śruby i wykańczania małych przedsiębiorców teraz chcą pomagać. Ich bezczelność nie zna granic.
endes
Odp….ie się złodzieje od przedsiebiorcow!
and00
Zarządzać gospodarką potrafią lepiej niż PO
Za ich kadencji zawsze był lepszy wzrost i spadało zadłużenie państwa
ale po polskim ładzie to może niech już przedsiębiorcą nie ułatwiają życia
rusin19
skoro tak piszesz to chyab nihdy firmy nie prowadzilaes
chmiels
Wzrost jak po wypiciu flaszki denaturatu, przez chwilę nawet może jest fajnie
pstrzezek
Ciężkie życie trolla który sam się zmusza do klepania na portalu którego nienawidzi i którego artukułów nawet nie czyta ;)))

ssmentek2024-01-13 19:50
Ja tekstów z bankier.pl wcale nie czytam. To jest sama propaganda, nawet na ekonomii się nie znają.
ssmentek 2024-02-12 08:44
bankier to gadzinowy portal PO
ssmentek
Ciężkie życie trolla który sam się zmusza do klepania na portalu którego nienawidzi i którego artukułów nawet nie czyta ;)))

ssmentek2024-01-13 19:50
Ja tekstów z bankier.pl wcale nie czytam. To jest sama propaganda, nawet na ekonomii się nie znają.
ssmentek 2024-02-12 08:44
bankier to gadzinowy portal PO
ssmentek 2024-01-17 14:44
No bankier to portal z obcym szwedzkim kapitałem. Są od ogłupiania tubylców...
ssmentek2024-01-14 11:17
Bankier to obcy kapitał. Ogłupiająca tubylców propaganda.
ssmentek 2024-01-17 14:34
Cała czołówka na bankier.pl to tego typu bełkot. Coraz trudniej znaleźć coś poza propagandą dla zrytych TVNem...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki