Płonące Note 7 nie zaszkodziły Samsungowi

W ciągu trzech ostatnich miesięcy 2016 r. Samsung odnotował najwyższy kwartalny zysk operacyjny od ponad trzech lat. Wyników finansowych koreańskiego producenta nie obciążył skandal związany z płonącymi smartfonami z serii Galaxy Note 7.

(cnn.com)

Koncern pochwalił się 7,92 mld dolarów zysku operacyjnego oraz 44,6 mld dolarów przychodów ze sprzedaży. Rezultaty te napędzała przede wszystkim sprzedaż podzespołów i wyświetlaczy. Jak podał Samsung, odpowiadała ona za 77 proc. zysku spółki. Tym samym technologiczny gigant może zaliczyć ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku do najlepszych od ponad trzech lat i pochwalić się podwojeniem zysków w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r.

Za cały 2016 r. Samsung może pochwalić się zyskiem operacyjnym w wysokości 25,11 mld dolarów i przychodem 173,36 mld dolarów. To odpowiednio 11 proc. i 0,5 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Świetna sprzedaż chipów i ekranów z pewnością osłodziła Samsungowi koszty związane z aferą z wybuchającymi bateriami w smartfonach modelu Galaxy Note 7. Według szacunków, koreański producent stracił na niej 5 mld dolarów. Warto podkreślić jednak, że mimo porażki Note 7, sprzedaż Samsunga w segmencie mobilnym wyraźnie się poprawiła w porównaniu do trzeciego kwartału 2016 r. W okresie od października do grudnia 2016 r. gałąź ta odnotowała 2 mld dolarów zysku operacyjnego, podczas gdy rok temu było to tylko 88 mln dolarów. Jak poinformowała spółka w komunikacie, wzrost ten zawdzięcza dobrej sprzedaży modeli S7 i S7 Edge.

Wyniki finansowe spółki zostały podane do wiadomości dzień po tym, jak Samsung ogłosił przyczynę przegrzewania się i zapalania smartfonów Galaxy Note 7. Miały nim być wady konstrukcyjne samych baterii, nie zaś oprogramowania czy inne elementy konstrukcji. Jednocześnie koncern zapowiedział wdrożenie „szeregu działań naprawczych”.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 ~tak

monopolizacja wybranych kategorii części i transfery finansowe w ramach grupy kluczem sukcesów, to nie wolny rynek jak próbuje tłumaczyć niejaki Balcerowicz

! Odpowiedz
0 2 ~TW

tak, Marks mial na to lepsza recepte

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne