REKLAMA

Platforma zniesie podatek Belki, ale nie dla wszystkich

2008-02-28 06:58
publikacja
2008-02-28 06:58
Dzisiejszy "Dziennik" donosi, że w rządzie jest gotowy kompromis w sprawie podatku Belki, a Platforma jest bliska przekonania ludowców do podatku liniowego.

Jacek Kurski z PiS przypomniał Platformie, że zniesienie tak zwanego podatku Belki znalazło się w programie PO.

W wywiadzie dla "Wall Street Journal" i "Dziennika" minister finansów Jacek Rostowski stwierdził natomiast, że jest przeciwny likwidacji podatku Belki. Donald Tusk zaproponował rozmowy o kompromisie w tej sprawie między ministrem a szefem klubu PO Zbigniewem Chlebowskim. Gazeta podaje, że do porozumienia doszło we wtorek.

Zlikwidowany ma być podatek od lokat i rachunków bankowych, ale zostanie ten od dochodów z giełdy. Jeden z polityków Platformy uzasadnia, że według wyliczeń ministerstwa, z giełdy wpływa do budżetu 1,8 miliarda złotych, ale 300 milionów z tej puli płaci grupa raptem kilkunastu graczy giełdowych. PO nie zlikwiduje części giełdowej, bo jej zdaniem podatek dotyka niewielu graczy. "Dziennik" pisze, że jest to identyczny projekt jaki zaproponowało wcześniej PiS.

"Dziennik" pisze, że wybrnięcie z tego plagiatu to niejedyny kłopot Platformy. Znacznie poważniejsze, zdaniem gazety, zadanie to wprowadzenie podatku liniowego. W czasie podsumowania stu dni rządu, premier zapowiedział, że w 2010 roku wszyscy zapłacą jedną stawkę PIT, ale, jak się wyraził, z "twarzą socjalną".

Gazeta pisze, że ludowcy są zaskoczeni, bo byli przekonani, że temat podatku liniowego został odsunięty na długie lata.

Jednak PO podkreśliło, że podatek liniowy jest w planie rządu na tysiąc dni. Koalicyjne negocjacje już ruszyły.

"Dziennik" ustalił, że ostatecznie ludowcy są gotowi przystać na liniowy pod dwoma warunkami. Jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu PSL złoży projekt ustawy dający rolnikom, bezrobotnym i rencistom zasiłki na dzieci w wysokości 1145 zł na każdą pociechę - dokładnie tyle, ile wynosi ulga w PIT. Ma to kosztować budżet około 3,5 miliarda złotych. Na tym warunki ludowców się nie kończą. PSL chce też podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Choć politycy tej partii podkreślają, że i tak nad liniowym ciągle wisi widmo weta prezydenta.

Szczegóły w "Dzienniku"

Dziennik/iar/kw/jędras
Źródło:IAR
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki