Platforma otwarta dla komórek

Wielka koalicja wiodących firm działających w branży technologii i komunikacji bezprzewodowej połączyła siły i ogłosiła powstanie Androida ĄV pierwszej otwartej i kompleksowej platformy dla urządzeń mobilnych. Firmy Google, T-Mobile, HTC, Qualcomm, Motorola i inne współpracowały nad rozwojem Androida w ramach Open Handset Alliance, międzynarodowej koalicji liderów technologii  branży mobilnej.

Innowacje na celowniku

Wspólnym celem koalicji jest wspomaganie innowacji w dziedzinie urządzeń komórkowych poprzez dostarczanie klientom urządzeń wygodniejszych w obsłudze niż oparte na dzisiejszych platformach komórkowych. Udostępniając projektantom wyższy poziom otwartości, który umożliwi wydajniejszą współpracę, Android skróci czas wprowadzania do użytku nowych, atrakcyjnych usług komórkowych. Na całym świecie są już prawie trzy miliardy użytkowników telefonów komórkowych, które stały się najpowszechniejszymi urządzeniami komunikacyjnymi. Jednak brak współdziałania na odpowiednim poziomie stwarza wyzwania dla projektantów, operatorów i producentów aparatów, utrudniając szybką reakcję na stale zmieniające się potrzeby klientów telefonii komórkowej. Dzięki platformie Android, projektanci, operatorzy sieci i producenci aparatów będą lepiej przygotowani do szybkiego i tańszego wprowadzania innowacji na rynek. Owocem współpracy będzie bezprecedensowa platforma mobilna, za pośrednictwem której operatorzy sieci i producenci będą mogli dostarczyć klientom lepsze, bardziej zindywidualizowane i elastyczne usługi w ramach sieci komórkowych.

Alliance 34

Open Handset Alliance tworzą 34 firmy, których celem jest opracowanie technologii, które istotnie zmniejszą koszty rozwoju, dystrybucji urządzeń i usług komórkowych. Platforma Android jest pierwszym krokiem w tym kierunku w pełni zintegrowanym zestawem oprogramowania dla urządzeń komórkowych, w skład którego wchodzi system operacyjny, oprogramowanie pośrednie (tzw. middleware), łatwy w obsłudze interfejs i aplikacje. Konsumenci mogą spodziewać się pierwszych telefonów na platformie Android w drugiej połowie 2008 roku.

Narzędzia dla projektantów

Platforma Android będzie udostępniana w ramach jednego z najbardziej progresywnych, otwartych i przyjaznych projektantom systemów licencjonowania, który daje operatorom sieci i producentom znaczy zakres wolności i elastyczności w projektowaniu produktów. W przyszłym tygodniu koalicja udostępni zestaw do budowy oprogramowania (SDK), który zapewni projektantom narzędzie niezbędne do tworzenia innowacyjnych i atrakcyjnych aplikacji dla nowej platformy.

Android powszechny

Platforma Android obiecuje bezprecedensowe korzyści konsumentom, projektantom i producentom urządzeń i usług komórkowych. Producenci aparatów i operatorzy sieci będą mogli dostosowywać Androida tak, by ułatwiał szybsze i tańsze wprowadzanie nowych produktów na rynek. Projektanci uzyskają pełen dostęp do wszystkich funkcji i narzędzi aparatów, co pozwoli przygotowywać atrakcyjniejsze i łatwiejsze w użyciu usługi. Dzięki nowej platformie, internetowy model projektowania zostanie wprowadzony do branży komórkowej. Konsumenci na całym świecie uzyskają dostęp do tańszych urządzeń mobilnych oferujących bardziej atrakcyjne usługi, aplikacje internetowe i łatwiejsze interfejsy, co przełoży się na zwiększenie atrakcyjności technologii mobilnych.

Otwarte oprogramowanie, otwarte urządzenia, otwarty ekosystem

"Współpraca pomoże rozwinąć potencjał technologii mobilnych dla miliardów użytkowników na całym świecie. To świeże podejście, które wspiera innowację w branży mobilnej i pomoże ukształtować nowe środowisko, które zmieni sposób korzystania i współdzielenia informacji" - powiedział prezes zarządu i dyrektor generalny Google Eric Schmidt. "Dzisiejsza zapowiedź dotyczy rzeczy bardziej ambitnej niż bieżące spekulacje prasy o 'telefonie Google'. Mamy nadzieję, że potężna platforma, którą prezentujemy stanie się podstawą tysięcy różnych modeli telefonów".

"Znakiem rozpoznawczym HTC w branży komórkowej jest umiejętność wprowadzania innowacji do szerokiego asortymentu urządzeń mobilnych, doskonale dopasowanych do potrzeb poszczególnych użytkowników" - powiedział Peter Chou, dyrektor generalny HTC Corp. "Nasze uczestnictwo w Open Handset Alliance oraz wykorzystanie platformy Android w drugiej połowie 2008 roku umożliwi rozbudowę portfela urządzeń o nową kategorię internetowych telefonów komórkowych, która zmieni kształt branży mobilnej i zmieni oczekiwania użytkowników wobec urządzeń tej kategorii".

Członkowie założyciele Open Handset Alliance

Aplix, Ascender Corporation Audience, Broadcom, China Mobile, eBay, Esmertec, Google, HTC, Intel, KDDI, Living Image, LG, Marvel, Motorola, NMS Communications, Noser, NTT, DoCoMo, Nuance, Nvidia, Packet Video, Qualcomm, Samsung, SiRF, SkyPop, SONiVOX, Sprint, Nextel, Synaptics, TAT, Telecom Italia, Telefónica, Texas Instruments, T-Mobile, Wind River.

Więcej informacji o Open Handset Alliance na stronie www.openhandsetalliance.com.

T-Mobile
T-Mobile jest jedną wiodących światowych firm w dziedzinie komunikacji komórkowej. Jest jednym z trzech strategicznych pionów Deutsche Telekom, a polem jej działania są najbardziej dynamiczne rynki Europy i Stanów Zjednoczonych. Według stanu na dzień 30 czerwca 2007, spółki grupy Deutsche Telekom obsługiwały niemal 112 milionów klientów komórkowych na całym świecie. Wspólna platforma technologiczna oparta jest na GSM ĄV najbardziej rozpowszechnionym standardzie cyfrowej komunikacji bezprzewodowej. T-Mobile jest również jedyną siecią komórkową zapewniającą nieprzerwaną obsługę klientów po obu stronach Atlantyku.

HTC
Założona w 1997 roku firma HTC Corp. (HTC) projektuje, produkuje i sprzedaje innowacyjne, bogato wyposażone wielofunkcyjne telefony komórkowe i urządzenia PDA z funkcją telefonowania. Firma posiada silne zaplecze badawczo-rozwojowe i jest pionierem wielu rozwiązań konstrukcyjnych i innowacji produktowych; oferuje najnowocześniejsze urządzenia PDA i wielofunkcyjne telefony komórkowe operatorom telefonii komórkowej i dystrybutorom w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Urządzenia dostępne są zarówno pod marką HTC jak i w postaci dostosowanej do wymogów operatorów i innych partnerów handlowych. HTC jest jedną z najszybciej rozwijających się firm na rynku urządzeń mobilnych.

Qualcomm
Qualcomm jest wiodącym projektantem i dostawcą innowacyjnych produktów i usług w dziedzinie bezprzewodowej komunikacji cyfrowej w oparciu o CDMA i inne zaawansowane technologie.

Cezary Tchorek-Helm

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne