REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Planowane przyjęcie przez Radę Ministrów projektu transformacji energetyki w II kwartale

2021-05-21 13:38
publikacja
2021-05-21 13:38
Planowane przyjęcie przez Radę Ministrów projektu transformacji energetyki w II kwartale
Planowane przyjęcie przez Radę Ministrów projektu transformacji energetyki w II kwartale
fot. Bilanol / / shutterstock

Program transformacji sektora elektroenergetycznego, zakładający wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych powinien być przyjęty przez Radę Ministrów w drugim kwartale - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Przygotowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych program transformacji zakłada wydzielenie z PGE, Tauronu i Enei konwencjonalnych aktywów wytwórczych zasilanych węglem do podmiotu będącego spółką ze 100 proc. udziałem Skarbu Państwa, działającego pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Po wydzieleniu aktywów koncerny energetyczne skupią się na realizacji nisko i zeroemisyjnych inwestycji, a NABE będzie właścicielem wytwórczych aktywów węglowych i jego rolą będzie zapewnienie niezbędnego bilansu mocy w systemie energetycznym. Będzie się ograniczać do niezbędnych inwestycji odtworzeniowych i stopniowego odstawiania jednostek węglowych.

"Wydzielenie aktywów wytwórczych do osobnego podmiotu pozwoli ograniczyć ryzyko regulacyjne i klimatyczne spółek sektora elektroenergetycznego. Istotnie zwiększy to potencjał spółek do inwestowania między innymi w nowe elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne, gazowe oraz magazyny energii poprzez uzyskanie dostępu do szerszej i atrakcyjniejszej oferty instytucji finansowych, niedostępnej dla przedsiębiorstw obarczonych tzw. +śladem węglowym+" - napisano.

"Większe możliwości pozyskania finansowania dłużnego na możliwie najkorzystniejszych warunkach (m.in. zielone obligacje, obligacje w formule ESG) będzie sprzyjać przyśpieszeniu realizacji projektów inwestycyjnych, co będzie miało istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa" - dodano.

Transakcja ma nastąpić po przeprowadzeniu stosownych analiz biznesowych i ekonomicznych, w tym badania due diligence oraz sporządzeniu wyceny wybranych aktywów.

"Sposób rozliczenia transakcji, z uwagi na zadłużenie spółek wytwarzania wobec podmiotów dominujących w grupach kapitałowych, będzie przedmiotem szczegółowych uzgodnień pomiędzy Skarbem Państwa a obecnymi właścicielami" - napisano.

Jak podano, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom związanym z niedostatecznym bilansem zakłada się również stworzenie mechanizmu, którego celem będzie stopniowe odstawianie jednostek węglowych, z uwzględnieniem konieczności utrzymania niezbędnych rezerw mocy do czasu wprowadzenia do KSE nowych nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwórczych.

"Szczegółowe rozwiązania dotyczące mechanizmu wsparcia będą przedmiotem oddzielnych regulacji i ze względu na ograniczenia wynikające z europejskich przepisów dotyczących funkcjonowania rynku wewnętrznego będą musiały zostać zatwierdzone przez Komisję Europejską" - napisano. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki