Plan Jakiego - mniej zwrotów kamienic

Znacznie szersza ochrona lokatorów przed eksmisją związaną z postępowaniami dekretowymi. To clou rozwiązania, które powstało w komisji weryfikacyjnej; przewiduje ono, że prezydent Warszawy będzie mógł odmówić oddania nieruchomości, jeśli są w niej lokatorzy pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Kluczowa zmiana dotyczyć miałaby art. 214a ustawy o gospodarce nieruchomościami, obecnie przepis ten stanowi, że można odmówić ustanowienia prawa użytkowania wieczystego na rzecz poprzedniego właściciela gruntu, w rozumieniu art. 7 ust. 1 dekretu Bieruta, ze względu na pięć przesłanek, m.in. przeznaczenie lub wykorzystywanie nieruchomości na cele publiczne czy sprzedaż lub oddanie w używanie wieczyste na rzecz osób trzecich.

Zmiana przewidywałaby dodanie punktu szóstego, który miałby stanowić, że odmówić zwrotu będzie można również z uwagi na zajmowanie lokalu przez lokatora. Oznacza to, że możliwa stałaby się odmowa zwrotu nieruchomości z tego powodu, że w budynku zarządzanym przez miasto zamieszkują ludzie.

Innymi słowy - pisze w czwartek "DGP" - zwroty zamieszkałych kamienic odejdą do lamusa. O ile prezydent Warszawy zechce skorzystać z ustawowo zapisanej możliwości.

Warszawskim urzędnikom pozostało ok. 3,5 tys. spraw dotyczących przekazania nieruchomości. W świetle obowiązujących dziś przepisów, dach nad głową stracić mogłoby kilkadziesiąt tysięcy osób - przypomina gazeta.(PAP)

zub/ jbp/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 8 jes

Czyli to Jaki będzie teraz decydował kto jest właścicielem kamienicy? Pewnie 1% i się zwrot dostanie.

! Odpowiedz
4 5 begze

jes - nie Jaki, a Trzaskowski:) No i okazuje się, że jaki wykonał kawał dobrej roboty dla Trzaskowskiego. Manus manum lavat.

! Odpowiedz
3 0 jes odpowiada begze

Widać nie zrozumiałeś intencji. Szkoda.

! Odpowiedz
0 1 lelo1949

Jes ,jes ,jes....taki mały kazio z ciebie

! Odpowiedz
12 19 antonicaracal

Własność prywatna jest na całym cywilizowanym świecie rzeczą świętą !
Tylko zwrot prawowitym, obrabowanym właścicielom nieruchomości może
wchodzić w rachubę !

! Odpowiedz
2 9 begze

Święte prawo własności dotyczy w Polsce tylko tego co komuszki nakradły w ramach "transformacji ustrojowej".

! Odpowiedz