Plan Dudy - inwestycje, zdrowie i środowisko. Ruszyła kampania wyborcza

2020-06-07 07:20
publikacja
2020-06-07 07:20

Inwestycje strategiczne, lokalne, dla zdrowia i w środowisko zakłada Plan Dudy; dzięki jego realizacji w Polsce może zostać zachowanych i rozwiniętych co najmniej milion stabilnych i dobrze płatnych miejsc pracy - podkreślił rzecznik sztabu prezydenta Adam Bielan.

Starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Stalowej Woli na Podkarpaciu zapowiedział tzw. Plan Dudy.

/ FotoNews

Adam Bielan pytany przez PAP o założenia tego planu zwrócił uwagę, że relatywnie łagodny przebieg epidemii koronawirusa w Polsce otwiera szansę, by jak najszybciej rozpocząć realizację ambitnego planu działań społeczno-gospodarczych. "Pozwoliłoby to na szybką odbudowę więzi społecznych, ekonomicznych, jak również na wytworzenie wartości dodanej" - powiedział europoseł.

Według niego Plan Dudy składa się czterech punktów:

  1. inwestycji strategicznych,
  2. lokalnych,
  3. dla zdrowia,
  4. oraz inwestycji w środowisko.

Wśród inwestycji strategicznych Bielan wskazał Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej, Baltic Pipe, Via Balticę, Rail Balticę, Via Carpathię, a także rozbudowę Portu Gdańskiego czy gazoportu w Świnoujściu. Plan zakłada też odbudowę i rozwój sieci kolejowej.

"To tylko niektóre projekty strategicznie, których realizacja w okresie kryzysu popandemicznego stanowić będzie koło zamachowe gospodarki i pomogą utrzymać miejsca pracy oraz złagodzić skutki dekoniunktury wywołanej przez pandemię" - podkreślił Bielan.

Drugi punkt Planu Dudy, czyli inwestycje lokalne przewiduje uruchomienie Funduszu Inwestycji Lokalnych, którego celem będzie wsparcie dla samorządów w sfinansowaniu wkładu własnego dla inwestycji rozwojowych. Ponadto coroczne dofinansowane 3 tys. km dróg lokalnych, a także poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez bezpieczne przejścia i ulice.

Bielan zapowiedział, że prezydent ma wystąpić też z inicjatywą ustawodawczą nakładającą obowiązek utworzenia żłobka lub klubu dziecięcego w każdej gminie. Ponadto ma być położony jeszcze większy nacisk na wsparcie samorządów w remontach, budowie i przebudowie szkół dla każdej gminy.

Prezydent proponuje też bon turystyczny o wartości 500 zł na każde dziecko na potrzeby wypoczynku krajowego, który - jak mówił w sobotę w Stalowej Woli - może zostać uruchomiony już w te wakacje.

Plan Dudy zakłada też inwestycje dla zdrowia, które przewidują Narodową Strategię Onkologiczną – 5 mld zł na walkę z rakiem, budowa krajowej sieci onkologicznej, a także rozbudowę i modernizację ponad 200 polskich szpitali powiatowych.

Prezydent Duda proponuje też program Sokół 2.0, czyli program dopłat 2 tys. zł rocznie do każdej sekcji amatorskiego klubu sportowego. Prezydent ma też zainicjować nowy program wychowania fizycznego i zdrowego trybu życia dla najmłodszych do 10. roku życia.

Ostatni punkt Planu Dudy przewiduje program urządzania parków, budowy retencji miejskiej i bezemisyjnego transportu publicznego, budowę zbiorników retencyjnych dla rolnictwa i zapobieganiu suszy i powodzi oraz narodowy program sadzenia drzew.

W Planie znajduje się też program Moja Woda przewidujący dotacje w wysokości 5 tys. zł do budowy przydomowego zbiornika retencyjnego na wodę deszczową, a także program dofinansowania studni głębinowych.

"Inwestycje z Planu Dudy pozwolą nam ochronić się przed skutkami kryzysu i jednocześnie dają szansę na olbrzymi skok cywilizacyjny i jeszcze szybszy pościg za Europą Zachodnią. Dzięki realizacji zadań z planu w Polsce może zostać zachowanych i rozwiniętych co najmniej milion stabilnych i dobrze płatnych miejsc pracy" - podkreślił Bielan.

autor: Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (34)

dodaj komentarz
lelo1949
Brawo PAD 52% w pierwszej turze
karbinadel
Duda zdaje się zapominać, że to on i jego towarzysze rządzą już od pięciu lat. Dlaczego więc leniwiec dotąd nic nie zrobił?
margin50
Malo przekonywujacy ten plan szczegolnie w zakresie ochrony zdowia i srodowiska naturalnego. Dotychczasowe dzialania w tym zakresie sa zaprzeczeniem tych oficjalnych obietnic. Wystarczyloby obiecac zwiekszonie liczby testow na koronawirusa i odejscie od destrukcyjnych dzialan w produkcji energii elektrycznej w Polsce. Najwyrazniej Malo przekonywujacy ten plan szczegolnie w zakresie ochrony zdowia i srodowiska naturalnego. Dotychczasowe dzialania w tym zakresie sa zaprzeczeniem tych oficjalnych obietnic. Wystarczyloby obiecac zwiekszonie liczby testow na koronawirusa i odejscie od destrukcyjnych dzialan w produkcji energii elektrycznej w Polsce. Najwyrazniej brak pomyslow.
nie_lewacz_lemingu
a może niech powie skąd na to weźnie kase?
marxs
jak to skąd kasa?Glapa razem z Pixi i Dixi wydrukują z pustego powietrza na koszt pracowitych i oszczędnych i na koszt przyszłych pokoleń
nie_lewacz_lemingu odpowiada marxs
ale Cie zminusowali :O ciekawe czemu? i kto? i za co? za prawdę?
mith21
A może by tak najpierw spełnił obietnice z 2015.
gregzacha
Jak na razie to zainwestowała tylko w siebie ... 2 miliardy na kampanię wyborczą w TVpis z naszych podatków.
jes
"Plan Dudy" - człowiek tak ubezwłasnowolniony, że pyta się prezesa czy może iść do toalety, ma mieć swój plan? Wspaniałe :)
grzegorzkubik
Ocieplenie klimatu to naturalna kolej rzeczy i żadne ograniczanie emisji CO2 i na pewno silniki elektryczne tego nie zmienią. Klimat się zmienia i żaden komisarz unijny tego nie zmieni.

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki