Plan Belki: Na kłopoty - podatki

Na kłopoty - podatkiMarek Belka chce sfinansować dziurę w budżecie głównie kosztem obywateli, a nie przedsiębiorstw

Propozycje kandydata na ministra finansów nie zachwycą podatników, ale dobrze zostały przyjęte przez analityków i rynek. Złoty po konferencji prasowej Marka Belki zyskał pół procent.

Marek Belka przedstawił wczoraj tylko kilka konkretnych propozycji jak ratować przyszłoroczny budżet. Doradca prezydenta zgadza się z wyliczeniami Ministerstwa Finansów, że w 2002 r. w kasie państwa zabraknie ok. 88 mld zł, a deficyt nie może przekraczać 40 mld zł. Brakuje więc 48 mld zł. Zawetowanie kosztownych ustaw oraz zmiany w Karcie Nauczyciela dały już 15 mld zł oszczędności - mówi M. Belka. Kolejne 10-15 mld mają przynieść zmiany w podatkach. Prawie na pewno czeka nas opodatkowanie dochodów kapitałowych - fiskus ma ściągać pieniądze z zysków z lokat, obligacji i gry na giełdzie.  Druga możliwość - na razie rozważana - to objęcie 22-proc. VAT-em materiałów budowlanych i żywności.

Jako ostateczność traktuję zamrożenie progów podatkowych, natomiast podniesienie stawki VAT to też byłaby absolutna konieczność,  której chcę uniknąć - powiedział M. Belka. Doradca A. Kwaśniewskiego rozważa natomiast zniesienie wspólnego opodatkowania małżeństw, jak też ograniczenie zakresu ulgi remontowej. Nie wyklucza, że zlikwiduje wszystkie ulgi.

Nie będzie natomiast podatku importowego, który miał przynieść 10,5 mld zł. Belka opowiedział się też zdecydowanie przeciwko zamrożeniu waloryzacji   rent i emerytur.


By uzdrowić finanse publiczne profesor Belka zastanawia się też nad spłaceniem w br. ok. 8 miliardów zł zadłużenia m.in. w stosunku do  OFE i PKO BP z  tytułu wypłat z książeczek mieszkaniowych

Dokończenie - str. 2, Rady dla rządu - str. 4, Zyski dla fiskusa - str. 5, Złoty mocniejszy - str. 22, Komentarz - str. 23

MARCIN CZEKAŚSKIŹródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
MARKA 0,00% 0,50
2019-11-15 11:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil