Płace w Niemczech wciąż czterokrotnie wyższe niż w Polsce

główny analityk Bankier.pl

W 2015 roku realne wynagrodzenia w niemieckiej gospodarce rosły najszybciej od 7 lat, czyli odkąd Destatis zbiera porównywalne dane. Przeciętna płaca brutto u naszych zachodnich sąsiadów wyniosła 3.612 euro i była czterokrotnie wyższa od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Realnie – czyli po uwzględnieniu inflacji  - wynagrodzenia w RFN wzrosły w 2015 roku o 2,4% rdr. Przy niskiej inflacji – zaledwie 0,3% - nominalny wzrost nie był imponujący i wyniósł 2,7%. Pomimo silnej recesji w 2009 roku, w latach 2007-15 skumulowany wzrost nominalnych wynagrodzeń w Niemczech sięgnął 19,9%. Przy wzroście kosztów życia o 11,2% daje to skumulowany realny wzrost płac o 7,8%.

Realna dynamika wynagrodzeń w RFN (w % rdr)
Realna dynamika wynagrodzeń w RFN (w % rdr) (Destatis)

Dla porównania, w tym samym okresie „przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej” w Polsce zwiększyło się nominalnie o 44,9%. Ale równocześnie inflacja CPI w latach 2007-15 wyniosła 19,7%, więc realne płace (liczone w PLN) w sektorze dużych przedsiębiorstw niefinansowych (tj. zatrudniających ponad 9 osób) zwiększyły się o 21%.

Choć realne wynagrodzenia w polskich przedsiębiorstwach wzrosły niemal trzy razy silniej niż w niemieckich, to przepaść w zarobkach Polaków i Niemców pozostaje ogromna. U naszych zachodnich sąsiadów przeciętna płaca brutto w 2015 roku ukształtowała się na poziomie 3.612 euro.

Po 2008 roku różnica płac pomiędzy Niemcami a Polską przestała się zmniejszać.
Po 2008 roku różnica płac pomiędzy Niemcami a Polską przestała się zmniejszać. (Bankier.pl na podstawie Destatis, GUS, NBP.)

Polska tzw. średnia krajowa (czyli kwota nieosiągalna dla 2/3 zatrudnionych) wyniosła 3.899,78 złotych. Przeliczając po zeszłorocznym średniorocznym kursie euro w NBP (4,1839 zł), daje to równowartość 932,09 euro, czyli jedną czwartą wynagrodzenia w Niemczech.

W roku 2008 średnia niemiecka płaca wynosiła 3103 euro, a polska 2.948,88 zł, czyli 838,56 euro (przy średniorocznym kursie euro 3,5166 zł). W roku 2008 „przeciętna” pensja w Polsce stanowiła 27% średniej pensji niemieckiej, czyli więcej niż w 2015 r.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 16 ~Autor

Trochę to nieczytelne:
1. Podane są kwoty brutto, a ile to netto? Ile dostają Niemcy a ile Polacy na rękę? To jest bardzo ciekawe, bo mówi się, że w Niemczech są tak wysokie podatki a w Polsce dużo niższe. Dlatego chętnie bym zobaczył jak to naprawdę wygląda, ponieważ netto wydaje mi się, że przepaść byłaby jeszcze większa np. przez kwotę wolną od podatku w Niemczech a w Polsce.
2. Siła nabywcza pieniądza - dla mnie to jest najprawdziwszy wskaźnik zamożności obywateli - ile dóbr i usług za swoją pensję NETTO mogą kupić obywatele kraju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~do_pupy_te_analizy

bardzo dobre uwagi, zgadzam sie w 100%, te dane i analizy oklamuja spoleczenstwo, dlaczego nikt nie moze zrobic dobrej analizy? zwykla manipulacja i niewiedza wiekszosci ludzi

! Odpowiedz
2 8 ~Rita

Podatki są wysokie, ale towary relatywnie tańsze.
Podam Ci na takim przykładzie: zarabiając 2 tys. EURO netto za 2 pełne siaty z jedzeniem (które starczą dla 2 osób na około 5 dni) zapłacisz ok 60-70 E - przy czym za takie same siaty w PL - ok. 200 zł przy zarobku 2 tys ZŁOTYCH. Podobnie jest z ubraniami.
Generalnie Niemcy nie biorą też kredytów konsumpcyjnych, bo stać ich, aby sprzęty kupować za gotówkę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~takitam

No a jak myslisz... ile mercedesow kupi polak za 100 tys zl a ile niemiec za 25 tys euro... och czyzby tyle samo?

! Odpowiedz
3 5 ~Klau odpowiada ~Rita

Nawet przeliczajac z euro na zlote ceny artykulow spozywczych sa zblizone, a niejednokrotnie nawet nizsze w Niemczech.

! Odpowiedz
2 1 ~Kolo

Tu masz w miare prosty kalkulator plac Brutto-netto w niemczech - na moim przykladzie 4550B --> 2680N
http://www.brutto-netto-rechner.info/

! Odpowiedz
3 6 ~pa

Następny kłamca lub ignorant. W Polsce można powtarzać brednie, że "podatki są relatywnie niskie", bo lwiej części tych danin nie nazywa się 'podatkiem", tylko np. "przymusowym ubezpieczeniem". Albo przymusową "składką". Albo akcyzą. Albo opłatą za czynności cywilno-prawne. Albo znaczkiem skarbowym (zasadzki na kierowców w miejscach ustawienia debilnych znaków, celem pobierania myta, nazywanego dla niepoznaki mandatami nawet nie ruszam). Następna komunistyczna manipulacja językowa, każdy przymusowy haracz nakładany przez państwo jest podatkiem. Można mówić, że płacimy przecież "zaledwie" 19%, prawda? Bardzo niski podatek! Szkoda, że tylko jeden z wielu obciążających zarobki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 ~greg odpowiada ~Rita

Nawet nie porównuj jakości jedzenia polskiego z niemieckim.Byłem i jadłem ten niemiecki syf nigdy więcej,natomiast jak rodzinka z Niemiec przyjeżdża do mnie to się nażreć nie mogą ,a ile wywożą ze sobą masakra,

! Odpowiedz
2 2 ~asd odpowiada ~greg

Jadles tam zarcie z taniego sklepu a w domu sam gotujesz . Rodzinka ma cie w zadzie i nie chcialo jej sie ciebie ugodcic tak jak ty jej u siebie.

! Odpowiedz
1 0 ~rozeznany odpowiada ~Rita

chyba kupujecie u turka przedatowne produkty

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil