WAŻNE

Piotr Kuczyński: Rok 2008 okresem wielkiej niepewności

2008-01-02 11:00
publikacja
2008-01-02 11:00
Nie lubię pisania podsumowujących rok artykułów i wróżenia z fusów, czym obecnie stało się stawianie prognoz na rok następny. Być może zresztą ta moja niechęć wynika po części z wieku. Od pewnego czasu nie bardzo potrafię się cieszyć z tego, że kończy się kolejny rok, a ja się starzeję.

Miałem już przed nowy rokiem niczego nie pisać, ale jednak przemogłem się, chyba przede wszystkim dlatego, że liczę na ożywioną (jak zawsze na tym forum) dyskusję. Licząc na nią zostawię ten tekst jako ostatni do końca następnego tygodnia. W końcu 2007 roku amerykańskie (ale i na przykład japońskie) dane makro i rozwój sytuacji w sektorze kredytów i nieruchomości w USA nie pozostawiają żadnych wątpliwości - rok 2008 będzie dla rynków finansowych bardzo trudny i tak naprawdę nikt nie wie, jak się zakończy.

Jeśli najbardziej cenione ośrodki analityczne i tak uznani (niekoniecznie słusznie) ekonomiści jak Alan Greenspan, były szef Fed, różnią się tym, że oceniają prawdopodobieństwo pojawienia się w USA recesji na od 1/3 do 1/2 to jasne jest, że wszystko może się w tym roku wydarzyć. Na przykład niedawno Moody’s Economy.com opublikował raport, w którym stwierdził, że kryzys na amerykańskim rynku nieruchomości utrzyma się do 2009 roku, a ceny domów spadną jeszcze o 30 procent (to byłaby katastrofa). Potwierdził tę opinię Morgan Stanley.

Więcej na blogu Piotra Kuczyńskiego. Zapraszamy.
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki