Piotr Kamiński, wiceprezes GPW na CZATerii

Tekst rozmowy użytkowników portalu INTERIA.PL z Piotrem Kamińskim, wiceprezesem GPW w Warszawie SA przeprowadzonej 21 czerwca 2001 r., na CZATerii

Piotr_Kaminski: Witam wszystkich Internautów i zapraszam do dyskusji na temat giełdy, co ona może dać inwestorom i emitentom.

Asystent: Na początku 2002 r. lizbońska giełda papierów wartościowych rozpocznie działalność pod szyldem Euronext, czyli połączonych rynków Paryża, Brukseli i Amsterdamu. Czy nie czas na GPW?
Piotr_Kaminski: Jak to mówią do tanga trzeba dwojga, na razie musimy starać się o wzmocnienie własnej pozycji, aby mieć na tyle dużą wartość, aby taki inwestor strategiczny widział w nas partnera, który może stać się członkiem takiego aliansu.

Radi: Czy może Pan skomentować tak niski w 2000 r. wynik finansowy GPW?
Piotr_Kaminski: To jest najlepszy wynik finansowy giełdy, jeśli popatrzymy na wyniki operacyjne w 1999 r., w którym wynik netto był wyższy ponad 70 mln zł.

Asystent: Za porażkę uznać musimy marazm na rynku obligacji - wyliczał prezes W. Rozłucki dzisiaj na WZA. A wejście do CETO nie jest porażką?
Piotr_Kaminski: Wejście do CETO jest próbą ratowania pewnej infrastruktury stworzonej przez domy maklerskie i banki, która miała być dla mniejszych spółek alternatywą w stosunku do giełdy. Moim zdaniem CETO ma jeszcze szanse na to, żeby objąć te mniejsze firmy i skoncentrować się na rynku obligacji. Natomiast moim zdaniem rynek obligacji skarbowych municypalnych i korporacyjnych jest kwestią, nad którą giełda w najbliższym czasie będzie koncentrowała dużą część swoich sił skierowanych na rozwój. Jest to inny specyficzny rynek w Polsce w stosunku do rynku akcji i pochodnych, ale bardzo przyszłościowy, stąd spodziewam się bardzo aktywnego wejścia grupy kapitałowej giełdy w projekt powstania rynku obligacji. Do tej pory nie mamy tu specjalnych sukcesów.

bam: Czy wiadomo już coś więcej nt. debiutu na GPW zagranicznych spółek m.in. ITI z Luksemburga oraz spółek z Litwy i Czech?
Piotr_Kaminski: Ze względu na koniunkturę spółki generalnie czekają na lepsze czasy. Chociaż najbliższe tygodnie pokazują, że może to być oferta w nie najlepszym czasie rynkowym, spodziewam się, że w tym roku pierwsza zagraniczna spółka zadebiutuje w Warszawie.

Radi: Na dwóch fixingach jest marazm. Proszę powiedzieć, jakie plany ma GPW ze spółkami z tego rynku?
Piotr_Kaminski: Giełda stworzyła pewien mechanizm, który możliwa spółkom przejście do notowań ciągłych. Ale powiem szczerze, że wcale nie jest do końca prawdą, że przejście spółki do notowań ciągłych we wszystkich wypadkach zwiększyło jej płynność i obrót. Cały czas chcemy namawiać spółki, żeby były aktywne w stosunku do zarządzania swoją płynnością przez wynajmowanie animatora emitenta i ścisłą partnerską kontrolę ich działań.

bam: Czy do GPW wpłynął już jakiś formalny wniosek od spółek zagranicznych chcących zadebiutować w Warszawie?
Piotr_Kaminski: Nie.

Asystent: Wejście na CETO to 50 tys. zł dla spółki. Jak giełda zamierza uatrakcyjnić ten parkiet, który obecnie obumiera.
Piotr_Kaminski: To jest tak: jeżeli spółki nie będą widziały, że to jest dla nich ciekawa propozycja (rynek CETO jest w tej chwili bardzo różny w zakresie prawnym), to nie będziemy go utrzymywali na siłę. Natomiast liczymy na ścisłą współpracę z aktywnymi domami maklerskimi w rozwoju tego rynku. Domy maklerskie i banki mają tu 47 proc. udziału. Domy maklerskie traktowane są jako nasi partnerzy. CETO nie jest tylko problemem giełdy, ale wspólnym problemem całego środowiska.

lalka: Proszę powiedzieć kilka słów o sygnalizowanych w mediach obniżkach prowizji GPW.
Piotr_Kaminski: Od 1 lipca mamy decyzję, że prowizja będzie niższa 0,069 proc. i to jest kolejny etap naszej polityki obniżania prowizji dla zmniejszania kosztów. Ta polityka w przyszłości będzie kontynuowana i właściwie możemy porównywać się z prowizjami mniejszych parkietów europejskich. Aczkolwiek np. prowizja w Londynie (z opłatą skarbową) wynosi obecnie ok.0,24 proc. Nie jesteśmy więc wcale tacy najgorsi.

Asystent: Panie prezesie, czy istnieje ryzyko, że zapis na akcje EURONEXU zakończyły się zerowym wynikiem, jak to było w przypadku zapisu na akcje Deutsche Borse?
Piotr_Kaminski: Stosunki z Euronexem są bliższe niż z Deutsche Borse, ale wydaje mi się, że to jest kwestia menadżera, który będzie prowadził emisję. Pod warunkiem, że złożymy zapis, co, mogę powiedzieć, planujemy zrobić. Oprócz rynku pierwotnego jest jeszcze wtórny.

Asystent: DM Penetrator oprotestował przyjęcie sprawozdania z działalności warszawskiej giełdy w minionym roku. Czy to początek zmian na GPW?
Piotr_Kaminski: Z tego co wiem, DM Penetrator ma bodajże 10 akcji i chyba jako jedyny głosował przeciw. Ma do tego pełne prawo jako akcjonariusz. Ma też prawo wyrażać swoje opinie w sposób klarowny, aby inni mogli rozumieć to posunięcie. Na taką klarowną deklarację wszyscy czekają.

Asystent: Domy Maklerskie i Banki zamykają POK-i (POK BP). Z 1,4 mln rachunków inwestycyjnych 21,4% jest aktywnych. Czy nie uważa Pan tego za złą prognozę na dalsze lata na GPW?
Piotr_Kaminski: Nadal mamy istniejące rachunki, to prawda, że inwestorów aktywnych jest mniej niż parę miesięcy temu. Główną rolą giełdy powinno być teraz upraszczania dostępu do inwestowania, czyli szukania nowych propozycji inwestycji przy zachowaniu pozycji domów maklerskich, ale to też kwestia edukacji, promocji i uświadomienia, że to nie tylko sprawa tej garstki ludzi, którzy mają rachunki inwestycyjne, ale też członków funduszy emerytalnych. Także lobbowanie decydentów, aby prywatyzacja dużych przedsiębiorstw była tylko w ofercie publicznej, przy zastosowaniu zabezpieczeń przed niekontrolowanym przejęciem.

mikolaj: Panie Prezesie, jaki ma Pan pogląd na rozwój usług maklerskich przez internet?
Piotr_Kaminski: W tej chwili znam dom maklerski prowadzący do niedawna tylko działalność konwencjonalną, teraz 70 proc. operacji wykonuje przez internet. Dla wielu inwestorów to rozwiązanie na przyszłość. Zastanawiam się, czy nie otworzyć na giełdzie małej kafejki internetowej dla inwestorów, korzystając z domów maklerskich. To jest absolutna przyszłość dla warszawskiej giełdy.

Arcio: Jaki procent zleceń składany jest przez internet? Jak wygląda tutaj dynamika zmian?
Piotr_Kaminski: Według badań które przeprowadziliśmy na koniec 2000 r., to nie stanowiły one więcej niż 10 proc. Ale nie było wtedy jeszcze Warsetu. Dzisiaj mamy więcej takich zleceń, nawet inwestorów instytucjonalnych.

lalka: Co sądzi Pan o nieudanej emisji Areny i czy to nie jest właśnie sposób na rozruszanie GPW: uproszczenie procedur?
Piotr_Kaminski: Emisja Areny nie udała się nie ze względu na skomplikowane procedury. W ostatnim czasie inwestorzy w wielu spółkach są zadowoleni z tego, że większość procedur jest maksymalnie uproszczonych. Jeśli chodzi o Arenę, wszelkie procedury weryfikacji dokumentów zostały przeprowadzone właściwie, a emisja nie doszła do skutku ze względu na pewne oświadczenia jej partnerów. Ale to kwestia oceny rynkowej.

mikolaj: Fundusze Emerytalne nie otrzymują pieniędzy z ZUS. Czy nie uważa Pan, że to pogłębia zapaść na GPW?
Piotr_Kaminski: To na pewno przeszkadza w tym, aby fundusze mogły korzystać z dobrego czasu na kupowanie, ich horyzont inwestycyjny jest naprawdę długoterminowy. System, który nie zapewnia przekazywania we właściwym czasie środków, a dotyczy to dużej części Polaków, uważam za - delikatnie mówiąc - skandaliczny.

Ekonom: Arena zamieściła w swoim prospekcie emisyjnym nieprawdziwe dane dot. konkurencji (oglądalność). Jak Pan sądzi, dlaczego taki prospekt został zatwierdzony przez KPWiG, która przecież bada rzetelność tego typu dokumentów. Jak w takim razie inwestorzy mają teraz podchodzić do informacji zawartych w prospektach innych spółek?
Piotr_Kaminski: Komisja nigdy nie bada każdej informacji, nie weryfikuje jej. Rola komisji jest taka, że musi sprawdzić, czy wszystkie informacje wymagane przez prawo zostały wymienione w prospekcie. Jeśli ta informacja o otoczeniu rynkowym była wymieniona w prospekcie, to oceny tego zdarzenia organem kompetentnym jest właśnie komisja.

Ekonom: Wracając do pytania o Arenę. Czy KPWiG zamierza karać w jakiś sposób spółki, którym będzie w stanie udowodnić podawanie w prospekcie nieprawdziwych informacji?
Piotr_Kaminski: Niestety nie jestem już urzędnikiem KPWiG i trudno mi odpowiadać za pana Witkowskiego.

bam: Jaki będzie Pana zdaniem wpływ wyniku wyborów parlamentarnych na giełdę?
Piotr_Kaminski: Przede wszystkim dla inwestorów oznaczać to będzie wyjaśnienie sytuacji i pewną jasność. Sta każde rozstrzygnięcie będzie dla inwestorów pozytywne, bo będzie się to wiązało z pewną stabilizacją i 3,5-letnim okres względnego spokoju.

student: Jakie będą koszty połączenia z Euronexem?
Piotr_Kaminski: Na pewno duże, ponieważ mówimy tu o różnych aspektach działalności. Jeżeli Lizbona może liczyć dziś na zaledwie paro procentowy udział w Euronexie, a jest rynkiem większym to znaczy, że my mamy przed sobą jeszcze trochę pracy, aby było nas stać na ten alians. O konkretnej sumie trudno dzisiaj wyrokować.

Źródło: CZATeria, czyli pogawędka internetowa przeprowadzona w portalu INTERIA.PL.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,11% 57 957,76
2020-02-19 17:15:01
WIG20 0,08% 2 115,18
2020-02-19 17:15:00
WIG30 0,13% 2 440,92
2020-02-19 17:15:00
MWIG40 0,25% 4 060,59
2020-02-19 17:15:01
DAX 0,79% 13 789,00
2020-02-19 17:37:00
NASDAQ 0,87% 9 817,18
2020-02-19 22:03:00
SP500 0,47% 3 386,15
2020-02-19 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.