REKLAMA

Piontkowski: W przyszłym roku przewidujemy wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 6 proc.

2019-09-05 14:37
publikacja
2019-09-05 14:37

W przyszłym roku przewidujemy wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 6 proc. - powtórzył w czwartek minister edukacji Dariusz Piontkowski. "Niedługo wyraźnie wskażemy, od którego momentu" - dodał.

fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Minister edukacji pytany był w czwartek na konferencji prasowej, czy prawdą jest, że w styczniu przyszłego roku nie będzie podwyżek dla nauczycieli, a jeśli będą, to kiedy i w jakiej wysokości.

"Prawdą jest to, że przewidujemy w przyszłym roku kolejną turę wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 6 proc. Niedługo wyraźnie wskażemy, od którego momentu" - zaznaczył Piontkowski.

Szef MEN dopytywany o tę podwyżkę powiedział: "Jeszcze raz przekażę to, co już mówiłem kilkakrotnie. Zgodnie z planami rządu podwyżka w styczniu 2020 r. miała wynosić 5 proc. Ona na skutek podpisania porozumienia z Solidarnością została przesunięta na wrzesień (tego roku - PAP), czyli tak naprawdę styczniowa podwyżka jest konsumowana teraz, we wrześniu. Przypomnę, że zgodnie z ustawą, do 30 września samorządy są zobowiązane do tego, aby wypłacić zwiększone wynagrodzenie".

"Ta podwyżka, o którą państwo pytają, już jest realizowana teraz, we wrześniu. A oprócz tego, oprócz tych podwyżek planowanych przez rząd, wcześniej dodatkowo będzie jeszcze wzrost wynagrodzeń o 6 proc., ale trudno, żeby był on od stycznia, ponieważ ta podwyżka już jest realizowana. A więc w ciągu roku planujemy podwyżkę o 6 proc." - wskazał minister edukacji.

W 2017 r. ówczesna premier Beata Szydło zapowiedziała trzy podwyżki wynagrodzeń nauczycieli po 5 proc. Pierwszą podwyżkę nauczycielom przyznano od kwietnia 2018 r., drugą – od stycznia 2019 r. Trzecią podwyżkę o 5 proc. nauczyciele mieli otrzymać w styczniu 2019 r. Została ona przyspieszona - obowiązuje od września tego roku, została też podniesiona do poziomu 9,6 proc. 

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
fakty
Tymczasem wydatki kancelarii Pinokia wzrosły w 3 lata o 100 % ( za Tuska o 7 %), a zatrudnienie wzrosło o 125 osób( za Tuska spadło o 4 osoby w trzy lata). Liczba ministrów i wiceministrów największa w historii, w tym takie tuzy jak Andruszkiewicz, każdy ma limuzynę i asystentów, latają prywatnymi JETami, a i tak pobierają Tymczasem wydatki kancelarii Pinokia wzrosły w 3 lata o 100 % ( za Tuska o 7 %), a zatrudnienie wzrosło o 125 osób( za Tuska spadło o 4 osoby w trzy lata). Liczba ministrów i wiceministrów największa w historii, w tym takie tuzy jak Andruszkiewicz, każdy ma limuzynę i asystentów, latają prywatnymi JETami, a i tak pobierają kilometrówki. Takie się bawi skromna władza. Nauczycielom proponują 200 PLN podwyżki, przy realnej inflacji na poziomie 10 %. Tak się żyje w Banana Republic of Bolanda. Nie przypadkowo po angielsku, bo dzięki tym pasożytom jesteśmy już własnością USA, co od kilku dni chyba każdy z nas widzi.
janusz_ok
Prokuratura w przyszłym roku ma dostać 27%. Czyli maszbyć ciemny i pod butem.
xxpp
to nie wyrówna nawet inflacji.
tymczasem nauczyciele to grupa zawodowa, która najbardziej oberwała brakiem wzrostu płac przez ostatnie 10 lat.
and00
Fakt, PO miało ich głęboko, ale przecież PiS nie może za to płacić
Darmozjady i tak sporo zarabiają jak na najniższe pensum wśród OECD (13,5h/tydz)

Poza tym inflacja to 2,6% podwyżka ma być 6%....
zresztą w tym roku mieli już 2 podwyżki coś razem z 15%

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki