REKLAMA

Pinkas: Najskuteczniejsza i najlepsza szczepionka to ta, która podana jest najszybciej

2021-04-13 08:28
publikacja
2021-04-13 08:28
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

To jest dla mnie istotne, żebyśmy w tej chwili nie analizowali, która szczepionka przeciwko COVID-19 jest lepsza, a która gorsza. Ta, która jest podana najszybciej, jest szczepionką najskuteczniejszą i najlepszą – powiedział we wtorek były główny inspektor sanitarny prof. Jarosław Pinkas.

Pinkas powiedział we wtorek w TVN24, że wiele oczekuje od logistyki szczepień w kontekście walki z koronawirusem w Polsce. Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu podano w Polsce ponad milion dawek szczepionek przeciwko COVID-19. "To jest według mnie dużo" – ocenił.

"W tej chwili nie wolno przyhamować. Także trzeba robić wszystko, żeby dalej było dużo oczekiwań ze strony całego społeczeństwa na dostanie tej szczepionki" – mówił.

Dodał, że bardzo podobały mu się słowa, które padły w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, że najlepsza szczepionka to jest ta, która jest szybko dostępna.

"To jest dla mnie kluczowa kwestia, żebyśmy w tej chwili nie liczyli się z tym, czy któraś jest lepsza i nie analizowali, która jest lepsza, która jest gorsza. Bo ta, która jest podana najszybciej, jest szczepionką najskuteczniejszą i najlepszą (...)" – mówił Pinkas.

Pinkas pytany był też o przewidywania dotyczące pandemii w Polsce i o to, czy w ciągu kilku kolejnych miesięcy będziemy mogli, podobnie jak Brytyjczycy, wrócić do normalnego życia.

"Jeżeli będziemy pryncypialni, jeżeli będziemy dalej tak oczekiwać na szczepienia – ponieważ wierzymy, że są skuteczne – (...) jeżeli dalej będziemy się zachowywać rozważnie, będziemy stosować dystans, to wyjdziemy z tej pandemii szybciej pewnie niż inni, którzy nie do końca wierzą, że jest to możliwe i uważają, że jest to jakiś spisek" – podkreślił.

"To jest wielka, wspólna narodowa sprawa ponad podziałami. To jest sprawa wszystkich profesjonalistów wszystkich specjalistów opieki zdrowotnej, żeby mówili, jak to jest ważne. Marzę o tym, żeby za kilka miesięcy był powrót do normalności, by te wakacje były jak w zeszłym roku, gdzie była jednak mniejsza zapadalność na COVID-19 – powiedział Pinkas. Ocenił, że ubiegłe lato pod tym względem "przeszliśmy suchą stopą".

Autor: Szymon Zdziebłowski

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki