REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Pietraszkiewicz: Nowa akcja kredytowa banków powinna być zwolniona z podatku bankowego

2018-01-30 13:30
publikacja
2018-01-30 13:30

Nowa akcja kredytowa banków powinna zostać zwolniona z podatku bankowego, by mogła lepiej służyć rozwojowi inwestycji i absorbcji środków unijnych - przekonywał we wtorek prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

fot. Marek Wisniewski / / Puls Biznesu

Podczas wtorkowej cyklicznej konferencji ZBP, podsumowującej dane sektora bankowego, Pietraszkiewicz wskazał, że w 2017 roku sektor bankowy był stabilny i osiągnął bardzo dobre wyniki.

Zaapelował m.in. o to, by nowa akcja kredytowa banków została zwolniona z podatku bankowego.

"Nałożenie na banki dodatkowego podatku bankowego niejako penalizuje ten rodzaj działalności banków i jest dodatkowym ciężarem. Widząc potrzebę rozwoju akcji kredytowej, w szczególności finansowania programów inwestycyjnych, a także programów związanych z absorbcją środków unijnych, uważamy, że można by przyjąć następującą strategię: pozyskiwane środki do budżetu z tytułu dodatkowego podatku bankowego pozostałyby na dotychczasowym poziomie, natomiast nadwyżka nowej akcji kredytowej byłaby (od podatku) uwolniona" - mówił prezes ZBP.

"Nie chcemy pomniejszać wpływów na realizację programów społecznych, ale uważamy, że warto dać impuls prorozwojowy, by w polskim PKB w większym stopniu pojawił się komponent inwestycyjno-rozwojowy" - dodał prezes ZBP.

Podczas konferencji przedstawiono też m.in. cykliczny raport NetBank na temat bankowości internetowej. Wynika z niego m.in., że w III kwartale 2017 roku liczba umów bankowości internetowej wśród klientów indywidualnych przekroczyła 35 mln sztuk, w ciągu trzech miesięcy przybyło 450 tys. nowych umów, a w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego - 2 mln. To, jak wynika z tych danych, wzrost odpowiednio o 1,3 proc. w ujęciu kwartalnym i 6,15 proc. w ujęciu rocznym. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

edytor: Sonia Sobczyk

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki