REKLAMA

Pieskow zapewnia o wypłacalności Rosji, a ta zawiesza emisję papierów dłużnych

2022-04-11 14:15
publikacja
2022-04-11 14:15
Pieskow zapewnia o wypłacalności Rosji, a ta zawiesza emisję papierów dłużnych
Pieskow zapewnia o wypłacalności Rosji, a ta zawiesza emisję papierów dłużnych
fot. SPUTNIK / / FORUM

Gospodarcza sytuacja w Rosji staje się coraz bardziej skomplikowana. Jednym z elementów układanki są tym razem rosyjskie obligacje. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnia o wypłacalności kraju, a tamtejszy resort finansów zawiesza do końca roku emisję papierów dłużnych.

„Rosja ma wszelki niezbędny potencjał, aby wypełnić wszystkie swoje zobowiązania” – powiedział Pieskow  Wydaje się, że była to reakcja na wcześniejszą wypowiedź ministra finansów Federacji Rosyjskiej Antona Siluanowa, który poinformował, że Rosja nie planuje do końca tego roku nowych emisji na rynku długu.

"Nie ma potrzeby, abyśmy teraz pożyczali na rynkach… Nie planujemy w tym roku wchodzić na rynek krajowy ani na rynki zagraniczne” – powiedział Sulianow. Według niego nie ma to sensu, bo koszt takiego pożyczania „byłby kosmiczny”.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu Rosyjski Bank Centralny niespodziewanie obniżył stopę procentową z 20 do 17 proc. 

Siluanow przypomniał, że władze zmieniły politykę budżetową, a wszystkie wpływy, które trafiają do budżetu, „są źródłem naszych wydatków i zasobem na spłatę zobowiązań, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych”. Jest to szczególnie istotne w przypadku dochodów osiąganych z tytułu eksportu m.in. ropy i gazu.

Rząd wcześniej zawiesił jedną z reguł budżetowych na 2022 r.: dodatkowe wpływy z ropy i gazu nie będą gromadzone w tzw. Narodowym Funduszu Opieki Społecznej, ale trafią na bieżące potrzeby budżetu.

W opinii Pieskowa obniżenie przez S&P Global Ratings długo- i krótkoterminowego ratingu Rosji nie miało żadnego sensu, ani nie wystąpiły powody uzasadniające takie działanie. Według informacji agencji w ostatni poniedziałek Rosja wypłaciła odsetki i wartość nominalną obligacji denominowanych w USD, ale płatność ta została dokonana w rublach. Zagraniczni inwesotrzy zdecydowanie wolą posiadać "twardą walutę", aniżeli rosyjskiego rubla.

Około połowa złota i rezerw walutowych Rosyjskiego Banku Centralnego (ok. 300 miliardów dolarów) została zamrożona w ramach zachodnich sankcji nałożonych po inwazji Rosji na Ukrainę. Pomimo licznych sankcji nakładanych na największe banki i odcięciu od systemu SWIFT rosyjskie Ministerstwo Finansów kilkakrotnie informowało, że spłacało zadłużenie zagraniczne w walutach obcych.

JM

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (37)

dodaj komentarz
pstrzezek
Ruski bandzior właśnie użył broni chemicznej w Mariupolu - mieście które w 90% już zniszczyli. Desperacja i tchórzostwo. Jak powiedział gen Patton: "Rosjanie nie mają szacunku dla ludzkiego życia i są sukinsynami, barbarzyńcami i pijakami" Nic dodać nic ująć
chudy_january
a amerykańskie telewizje CNN, Bloomberg podają, że powyższe informacje są od tzw. pułku AZOW, broniącego Mariupol, który ma zarzuty, że strzelają w kolana jeńcom rosyjskim...
.
zanim zaczniesz powtarzać bzdety - włącz telewizje USA, skoro w Polsce zablokowano dostęp do rosyjskiej telewizji, która jest dostępna w.... USA....
next3 odpowiada chudy_january
Strzelanie w kolana to nic w porównaniu z tym co robią hordy czekistów z gwiazdą na czole, .....
my_kroolik odpowiada chudy_january
Ruskich barbarzyńców i gwałcicieli dzieci, Azowcy powinni żywcem ze skóry obedrzeć. Jeśli tylko strzelają im w kolana, to świadczy o ich niezłomnym człowieczeństwie.
efg
A można by za jednym zamachem rozwiązać problem zbrojeń jądrowych. Zebrać wszystko i odpalić w Rosji. I cały świat by odetchnął z ulgą.....
prs
„Rosja ma wszelki niezbędny potencjał, aby wypełnić wszystkie swoje zobowiązania”

Dlatego rzucili się na Ukraine jak głodny pies na kość..
my_kroolik
Zobowiązania spłacą w rakietach. Z dostawą na miejsce, jak zawsze.
RoSSja nie jest i nigdy już nie powinna być traktowana jak kraj cywilizowany.
pstrzezek
Do @next3 Też zauważyłem że @od_redakcji to nowy (stary) kacap który klepie na potęgę. Może to kolejny żywot ajwaja ;)) Tak czy inaczej jak zwykle nick ma taki zacny ;)) Usunęli już chyba @prawdziwy_partiota i @obiektywny_komentator ;) Czekam kiedy pojawi się użytkownik @prawdomówny_nietroll ;))
pstrzezek
Może to @od_redakcji moskiewskiego konsomolca ;))
next3 odpowiada pstrzezek
Moskiewki czy Petersburski troll, jeden ....wiadomo co :-)

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki