REKLAMA

Ukraińskie zboże nie trafiło jeszcze do Libanu. Inne statki w drodze

2022-08-07 03:30, akt.2022-08-07 10:27
publikacja
2022-08-07 03:30
aktualizacja
2022-08-07 10:27
Ukraińskie zboże nie trafiło jeszcze do Libanu. Inne statki w drodze
Ukraińskie zboże nie trafiło jeszcze do Libanu. Inne statki w drodze
fot. STAFF / / FORUM

Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne nie przybędzie, jak planowano, w niedzielę do portu w libańskim Trypolisie - poinformowały niemieckie media.

Niemiecka agencja DPA poinformowała w niedzielę, że opóźni się planowane przybycie do Libanu masowca Razoni, na pokładzie którego znajdują się ukraińskie produkty rolne. Z kolei niemiecka telewizja publiczna ARD w sobotę wieczorem podała, że odwołane zostało planowane na niedzielę przybycie tego statku do Trypolisu.

Niemieckie media przytoczyły informację państwowej rosyjskiej agencji Tass, która powołując się na źródła w administracji portu w Trypolisie, podała, że frachtowiec zmienił swoją trasę i zadokuje w libańskim porcie we wtorek.

Razoni pomyślnie przepłynął przez korytarz czarnomorski uzgodniony między walczącymi stronami i po przejściu inspekcji w Bosforze przeprowadzonej przez ekspertów tureckich i rosyjskich udał się w dalszą podróż do Libanu.

Jednostka pływająca pod banderą Sierra Leone opuściła w poniedziałek port w Odessie, na podstawie umowy o wznowieniu ukraińskiego eksportu zbóż. Jest to pierwsza jednostka, przewożąca taki ładunek od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. Na jego pokładzie znajduje się 26 tys. ton kukurydzy.

W sobotę wieczorem drugi frachtowiec z 33.000 tonami kukurydzy został przepuszczony przez cieśninę Bosfor. Dwa kolejne dwa statki spodziewane są w najbliższym czasie.

Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. W lipcu Ukraina i Rosja zawarły z Turcją i ONZ porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Z portów wypłynęła kolejna grupa statków z ukraińskim zbożem

Z portów nad Morzem Czarnym, w Odessie i Czornomorsku wypłynęły w niedzielę cztery statki transportujące prawie 170 tys. ton ukraińskiej produkcji rolnej - przekazał minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

Minister poinformował, że chodzi o cztery masowce: Mustafa Necati, Star Helena, Glory i Riva Wind. Zmierzają one do portów we Włoszech, Chinach i Turcji.

"Stopniowo przejdziemy do działalności na szerszą skalę. Planujemy już w najbliższym czasie zapewnić możliwość obsługi w portach co najmniej stu statków w ciągu miesiąca" - zapowiedział Kubrakow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

O wypłynięciu czterech statków z portów ukraińskich poinformowało również na Twitterze ministerstwo obrony Turcji. Jak głosi komunikat resortu, na pokładzie statków Glory i Riva Wind znajduje się, odpowiednio, ok. 66 tys. i 44 tys. ton kukurydzy. Mustafa Necati transportuje ok. 6 tys. ton oleju słonecznikowego. Star Helena przewozi ok. 45 tys. ton ziaren słonecznika.

(PAP)

mma/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (5)

dodaj komentarz
adam841019
Od kiedy Trypolis jest w Libanie.
Chyba że amerykanie zrobili nową wiosnę ludów w Afryce i sprzedali stolicę Libii.
jaszczura
Co za przypadek, że tylko Amerykanów napisałeś małą literą, Wania
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
daniel_1
O rety, spóźnia się ten statek?
daniel_1
PS
Cała Polska obgryza paznokcie od momentu jak wypłynął.
Wszyscy kibicujemy aby dopłynął.
hahhaahh :)

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki