Pierwszy przypadek śmiertelny koronawirusa w Europie

We Francji zmarł chiński turysta zakażony koronawirusem, którego epidemia wybuchła w grudniu w środkowych Chinach. Jest to pierwszy przypadek śmiertelny koronawirusa COVID-19 w Europie - poinformowała w sobotę francuska minister zdrowia Agnes Buzyn.

(fot. PJiiiJane / Shutterstock)

Przekazała, że w piątek w nocy otrzymała informację, iż 80-letni mężczyzna, który od 25 stycznia był leczony w szpitalu im. Xaviera Bichata na północy Paryżu, zmarł z powodu zapalenia płuc wywołanego koronawirusem.

80-latek był turystą z prowincji Hubei w środkowych Chinach, gdzie wybuchła epidemia. Do Francji przyjechał 16 stycznia, a 25 stycznia umieszczono go w izolatce; jego stan szybko jednak się pogarszał - podaje agencja AP.

Córka zmarłego jest również hospitalizowana, ale władze utrzymują, że kobieta wyzdrowieje.

W Europie stwierdzono w sumie 46 przypadków zakażenia koronawirusem COVID-19, w tym w Niemczech 16, a we Francji 11 przypadków.

Do tej pory w Chinach kontynentalnych odnotowano 1523 przypadki śmiertelne koronawirusa i

66 492 zakażonych, w tym głównie w Hubei; wyleczono 8096 osób. Poza Chinami kontynentalnymi liczba osób zakażonych koronowirusem wynosi ok. 600, spośród których trzy zmarły - w Hongkongu, Japonii i na Filipinach. Najwięcej zakażonych jest w Japonii - 337, w tym 285 na objętym kwarantanną japońskim statku wycieczkowym Diamond Princess, w Singapurze - 67 i w Tajlandii - 34. Koronawirusa wykryto w ok. 30 krajach na świecie. (PAP)

cyk/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 remo87

Sytuacja w Chinach wydaje się być dużo bardziej poważna niż podają to chińskie władze do publicznej wiadomości. Prawie całe Chiny stoją, nawet hurtownie w miastach oddalonych o tysiąc kilometrów od Wuhan jeszcze nie ruszyły z pracą od świąt noworocznych (chińskiego nowego roku) Tencent uruchomił internetowy licznik potwierdzonych nowych zachorowań i zgonów, w pewnym momencie stan tego drugiego przekroczył 20 tys. po czym spadł do kilkuset - pomyłka, czy zadziałała cenzura? Według danych uzyskanych od pewnego chińskiego miliardera w Wuhan krematoria palą ponad 1000 zwłok dziennie. Oczywiście nie wiem czy to prawda, ale kto prześledził historię ChRL ten wie, że w oficjalnych danych próżno szukać prawdy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 po_co

Guzik prawda, pracuję w firmie produkcyjnej i fabryki działają normalnie. Pracownicy umysłowi zostali w domach, a fizyczni mają obowiązek stosować podwyższone standardy higieny w tym maseczki - tyle.

! Odpowiedz
1 2 remo87 odpowiada po_co

Guzik prawda, bo nigdzie nie mogę zamówić komponentów i jakoś nie wierzę, że pracujesz w Chinach :-)

! Odpowiedz
0 0 po_co odpowiada remo87

Jakich komponentów ? Na rynku międzynarodowym stosuje się kontrakty panie drogi i zamówienia robi się na miesiące do przodu (na laminaty robi się takie zamówienia co najmniej z półrocznym wyprzedzeniem). Drobnicę do kilku tysięcy sztuk zamówisz bez problemu w u każdego większego dostawcy chyba że szukasz czegoś egzotycznego ale z tym zawsze jest problem bo uwaga mamy luty czyli okres kiedy w Chinach zawsze guzik można dostać.

Nie zauważyłem też żeby ruch w Shenzen był inny niż zwykle, nikt tam nie panikuje jak cisną tutaj media. Po prosty stosuje się podwyższone standardy bezpieczeństwa. Widok człowieka w masce to nic dziwnego nawet gdy jest tam w miarę spokojnie np, poza sezonami na choroby. Zresztą smog zabija tam więcej osób dziennie (przeprowadzane badania mówią o 4000 osób dziennie które umierają z powodu smogu).

Co więcej dostawcy działają w systemach kwartalnych i produkcja krzemu to zawsze proces podzielony na paczki, niekoniecznie też dany komponent produkowany jest w tym konkretnym rzucie. Czas realizacji na poziomie 17 tygodni kompletnie mnie nie dziwi, a tym bardziej w Q1. Chyba że mówimy o jakiś prostych półprzewodnikach pokroju stabilizatory to te akurat produkuje się w Europie. Najbliżej np. u naszych sąsiadów w Czechach stoi fabryka On Semiconductor.

Natomiast fabryka o której pisałem wcześniej znajduje się w Szanghaju czyli jakieś 680 km od Wuhan, i działa normalnie. Pełna produktywność została przywrócona w zeszłym tygodniu w poniedziałek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 po_co odpowiada remo87

Jeszcze jedno, pierwszy kwartał to na całym świecie czas kiedy przezbraja się linie, przygotowuje nowe kontrakty, podlicza poprzedni rok (w praktyce koniec procesu fiskalnego to region lipca), fabryki jadą na pół gwizdka wszędzie.

Przykładowo w pierwszym kwartale zaplanowane są wszystkie transfery produktów, i było to planowane kilka lat temu czyli nikt nawet nie brał pod uwagę takiej epidemii.

Jak na człowieka który kupuje coś na rynku to naprawdę masz o nim nikłą świadomość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 8 ajwaj

Temat rozmuchany, zawsze to mozna Chinom cos zarzucic. Np. za pózno, nie dobrze, ekonomia lezy itd. A tam robia bez porównania OK, dycyplina, porzadek, szeroka akcja itd. Dadza rade...

A wlasnie grypa, ebola, odra np. z UKR, HIV, tysiace chorób zakaznych w tym tropikalnych jest wyciszanych.
Gdzie slychac o polityce zdrowotnej "wolnego swiata", gdzie biedni umieraja, w ghettach grasuja choroby wl. z USA po prostu z braku kasy.
To miliony mozna by wyleczyc

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ajwaj

Kal-boje poprzez embargo=rabunek na m.in. leki dla Venezueli zabijaja chorujacych wl. z dziecmi.
I co? Jest dla USA OK, male SUWERENNE narody musza masoni-anglosasi zlamac.

! Odpowiedz
4 9 sammler

A ile osób zginęło w tym samym czasie z powodu powikłań w następstwie zwykłej grypy?

! Odpowiedz
3 0 remo87

A ile osób rocznie choruje na zwykłą grypę? Jaki jest odsetek śmiertelnych przypadków przy obu chorobach? Grypa bywa śmiertelna zazwyczaj przez jej zlekceważenie przez osoby nia zarażone, przy koronawirusie kraje nim dotknięte postawiły na baczność najlepszych dostępnych lekarzy, a wirus i tak zbiera swoje żniwo.

! Odpowiedz
2 3 po_co odpowiada remo87

Grypa akurat jest stosunkowo bardzo podobna do tego wirusa i jej powikłania zabijają podobną grupę ludzi z tą różnicą, że grypa wchodzi w zakres szczepień ludzi starszych czyli grupy która jest szczególnie podatna.

Co więcej zarówno grypa jak i ten rodzaj koronawirusa zabijają głównie osoby już obciążone czyli te których odporność ogólna jest niska i w praktyce nie wiadomo czy osoby które umarły do tej pory są ofiarami koronawirusa bezpośrednio. Są już na ten temat badania i obecnie wnioski są niejednoznaczne, za każdym razem podkreśla się związek śmierci z powikłaniami i wcześniejszymi chorobami.

Co do grypy to zabija ona co roku tysiące osób, w krajach rozwiniętych również.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil