Pierwszy od 10 lat spadek limitów na otwieranych kartach kredytowych

Po raz pierwszy od 10 lat zanotowano spadek średniej kwoty limitu na otwieranym rachunku karty kredytowej, który wyniósł w pierwszej połowie 2018 roku 5459 zł. Rok wcześniej limit ten wynosił 5498 zł - wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej (BIK).

(fot. Gajus / YAY Foto)

"Dotychczas z roku na rok rosły limity na otwieranych rachunkach kart kredytowych. Poprzednie spadki miały miejsce przed 10 laty (w latach 2006-2009) w czasie kryzysu finansowego. Spadek średniego limitu w pierwszym półroczu 2018 jest niewielki, o 0,7 proc. i nie oznacza istotnej zmiany trendu" - napisano w raporcie.

W raporcie zaznaczono jednocześnie, że limity na czynnych kartach kredytowych nadal rosną i są znacząco wyższe od tych na otwieranych, nowych rachunkach.

Średni limit na kartach aktywnych, czynnych w czerwcu 2018 r. wynosił 7013 zł i przewyższał średni limit na nowych rachunkach otwieranych w pierwszej połowie 2018 r. o 28 proc. Według BIK na wzrost kwot limitów na czynnych kartach kredytowych wpływa zamykania rachunków otwieranych w celu obsługi rat.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne