Pierwszy lot nowego pasażerskiego Boeinga 777X

Amerykański samolot pasażerski Boeing 777X, będący najnowszym modelem dwusilnikowych szerokokadłubowych odrzutowców dalekiego zasięgu serii 777, wystartował w sobotę z fabrycznego lotniska w Seattle w stanie Waszyngton w USA do swego pierwszego lotu.

(fot. TERRAY SYLVESTER / Reuters)

Start odbył się o godzinie 10.09 rano czasu lokalnego (19.09 czasu polskiego). Według przedstawicieli Boeinga lot potrwa od 3 do 5 godzin, inaugurując wielomiesięczne próby certyfikacyjne i eksploatacyjne. Pierwsza seryjna maszyna ma zostać dostarczona liniom lotniczym Emirates w 2021 roku. Oznacza to jednoroczne opóźnienie, którego przyczyną była konieczność uzupełnienia pierwotnego projektu o niezbędne modyfikacje.

Nowy samolot, dla którego przewidziano oficjalną nazwę 777-9, jest największym modelem serii 777. Od poprzedników odróżniają go składane końcówki skrzydeł, pozwalające na wykorzystywanie tych samych co oni miejsc parkingowych na lotniskach, oraz największe silniki, jakie zainstalowano kiedykolwiek w cywilnym samolocie. Te produkowane przez amerykańską firmę General Electric silniki mają obrys wlotu zdolny pomieścić kadłub Boeinga 737 MAX.

Jak wskazuje Reuters, udana premiera 777X będzie dla Boeinga pozytywnym bodźcem w sytuacji, gdy od marca ubiegłego roku wszystkie samoloty 737 MAX pozostają unieruchomione na ziemi w następstwie tragicznych wypadków dwóch z nich.

Na rynku samolotów dalekiego zasięgu o pojemności około 360 pasażerów konkurentem Boeinga 777-9 jest Airbus A350-1000, który wszedł do eksploatacji jeszcze w 2018 roku. (PAP)

dmi/ akl/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 adamex123

Podobno Ci piloci mają założony spadochron podczas lotu a zamiast krzeseł w samolocie są duże wypełnione baniaki z wodą żeby mieć podobną masę jak to jest w przypadku lotów z pasażerami

! Odpowiedz
2 9 and00

Strach się bać

! Odpowiedz
3 9 karkses

Ciekawe czy powtórzy "sukces" 737 Max. Jak to było w tej korespondencji pracowników Boeinga... "Czy wsadziłbyś swoją rodzinę do tego samolotu? Bo ja nie."

! Odpowiedz
1 37 marcin321

Mają jaja Ci testowi piloci

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne