W Krakowie pojawił się pierwszy butelkomat. Gdzie jeszcze oddamy plastikowe butelki?

Polskie miasta wypowiedziały wojnę plastikowi, który stał się problemem na globalną skalę. Władze Krakowa, aby uwolnić stolicę Małopolski od tworzyw sztucznych, zdecydowały się na postawienie w swoim mieście butelkomatu.

Inne kraje już od dawna wykorzystują butelkomaty, aby chronić środowisko naturalne. W Polsce to dopiero raczkująca walka z wszechobecnymi śmieciami. Wygląda jednak na to, że stajemy się coraz bardziej świadomi i wybieramy możliwości, które pozwalają nam ograniczyć zużycie tworzyw sztucznych. Pomysłodawcą projektu jest Łukasz Wantuch.

(fot. gemenacom / YAY Foto)

Jak działa butelkomat?

Do maszyny będzie można wyrzucić plastikowe butelki, a za każdą z nich dostaniemy zwrot w wysokości 10 lub 20 groszy. Żeby otrzymać pieniądze, musimy zeskanować kod kreskowy z etykiety umieszczonej na butelce.

Butelkomat nie tylko w Krakowie

Automaty, do których można wrzucać plastikowe butelki i aluminiowe puszki, zostały postawione również w Lublinie w dwóch centrach handlowych. W ich automaty nie wypłacają kaucji, ale wydają paragon, jeśli segregujący odpady zbierze co najmniej 5 paragonów, może liczyć na upominek od galerii.

Obowiązkowy recykling do 2025 r.

Unia Europejska chce wprowadzić obowiązkowy recykling plastikowych butelek do 90 proc. Ten plan ma zostać zrealizowany do 2025 r. System kaucyjny w recyklingu butelek świetnie funkcjonuje w Berlinie i innych europejskich miastach. Holandia i Niemcy są w pierwszej piątce krajów z najwyższym poziomem recyklingu.

Dyrektywa Plastikowa, za którą opowiedział się ostatnio Parlament Europejski, ma na celu ograniczyć produkcje tworzyw sztucznych, wspierając tym środowisko naturalne. Wprowadzenie automatów w Krakowie oraz w Lublinie to krok w dobrym kierunku, który może zwalczyć fale plastiku zalewającą miasta.

Joanna Leja

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 22 rob1111

Bardzo dobry ruch w Krakowie.,brawo..zawsze mniej wyladuje w piecu..

! Odpowiedz
7 28 blind-oln

Dlaczego dla butelek po piwie, za które już są kaucje naliczanie, nie ma takich automatów? Żaden sklep nie chce przyjąć butelki z powrotem i oddać pieniędzy z kaucji. Tak samo będzie z plastikami. Ostatecznie plastiku będzie tyle samo co teraz, a na kaucjach zarobi państwo. Podatek i nic więcej.

! Odpowiedz
13 34 xiven

o ciekawe

ostatnio specjalnie przestałem segregować śmieci na plastik szkło i papier ponieważ w czasach gdy każe nam się płacić za miejsca parkingowe i oglądanie filmów, nie ma miejsca na coś takiego jak darmowe oddawanie czegokolwiek, tymbardziej że recyklingiem odpadów nie zajmują się organizacje charytatywne tylko zwykłe generujące zyski dla właścicieli firmy a my mamieni ekobredniami odwalamy za nich brudną robotę a oni kolekcjonują zyski

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 35 skaurus

Przy każdym artykule o tym jaki to PE jest cudowny i jak dba o nasze zdrowie powinno być pokazane zdjęcie dolnego biegu Gangesu, Yangcy albo rzek w Afrykańskich miastach...Bo 3 miliardy Hindusów, Afrykanów i Chińczyków mają generalnie inne podejście do ekologii niż Europa a Ziemia to przecież zamknięty ekosystem...

! Odpowiedz
8 38 dziki_losos

To fakt, że jest wiele krajów dbających o środowisko dużo mniej, niż kraje UE, jednak to nie znaczy, że mamy się tym nie przejmować. Gdyby rozciągnąć ten argument, to można by obciąć finansowanie dla służby zdrowia, bo "w Afryce mają mniejszy budżet", albo przestać inwestować w infrastrukturę, bo "w Gruzji mają drogi powojenne i jakoś jeżdżą terenówkami, więc i u nas mogą". Musimy robić, co w naszej mocy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne