Pierwszy boom na "Mieszkanie Plus" za 2-3 lata

Pierwszego boomu, widocznych efektów programu "Mieszkanie Plus" można się spodziewać w ciągu dwóch, trzech lat – ocenił w środę podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach ekspert PFR Nieruchomości Marek Wielgo.

(fot. Krzysztof Wierzbowski / FORUM)

Wielgo podkreślił, że nie jest realne, by w ciągu roku bądź dwóch ruszyła budowa 100 tys. mieszkań w ramach programu. Ocenił, że budowa takiej liczby mieszkań potrwa przynajmniej 10 lat. Przypomniał, że przygotowanie do inwestycji to w najbardziej optymistycznym wariancie rok. Sama budowa trwa minimum dwa lata, według danych GUS - 22 miesiące.

Przedstawiciel PFR Nieruchomości poinformował, że w ramach "Mieszkania Plus" oddano 867 mieszkań w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Kępnie, Gdyni i w Wałbrzychu. W Gdyni i w Wałbrzychu trwa komercjalizacja tych mieszkań, zapełnianie ich najemcami.

Dodał, że w budowie jest obecnie 663 mieszkań (w Jarocinie, Katowicach, Kępicach); blisko 15,5 tys. jest w fazie projektowania (rozpoczęcie budowy w ciągu roku, dwóch). Ekspert zwrócił uwagę, że na działkach należących do PFR można postawić 41 tys. mieszkań, a grunty w KZN (Krajowym Zasobie Nieruchomości) pozwalają na wybudowanie 60 tys.

„One będą sukcesywnie wprowadzane na rynek (mieszkania – PAP). Należy się spodziewać, że ten boom nastąpi mniej więcej za dwa, trzy lata” – ocenił Wielgo.

Uczestniczący w panelu dyskusyjnym członek zarządu PKP S.A. Krzysztof Golubiewski poinformował, że spółka ma 50 tys. nieruchomości o łącznym areale 100 tys. ha.

„Z tej puli pod projekty deweloperskie nadaje się 850 ha w 500 lokalizacjach. Po przeprowadzeniu analizy doszliśmy do wniosku że ok. jedna czwarta projektów "Mieszkania Plus" może być realizowana na naszych gruntach” – wyliczał Golubiewski.

Przedstawiciel PKP przypomniał, że w ubiegłym tygodniu spółka podpisała trzy umowy inwestycyjne na budowę mieszkań w Warszawie, Szczecinie i we Wrocławiu. Zapowiedział, że PKP traktuje te projekty jako komercyjne i „będziemy wychodzili po zakończeniu inwestycji”.

Golubiewski dodał, że spółka skupia się obecnie na realizacji projektu kolei dużych prędkości, czyli poruszających się z prędkością 200 km/h. Ocenił, że kiedy pociągi zaczną jeździć z taką szybkością, nie trzeba będzie się przeprowadzać za pracą do dużych miejscowości. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ mmu/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 4 search

A co z mieszkaniami + na srebrnej, przez gw nie powstaly a wodz chcial tak dobrze

! Odpowiedz
9 20 glos_rozsadku

aa rzucam robotę, bo jako bezrobotny dostanę mieszkanie za darmo, a jako pracujący będę musiał tyrać na nie 30 lat.

! Odpowiedz
0 18 y2767651

a) jakie za darmo? Przeciez to jest wynajem. Owszem, moze byc z opcja wykupu, ale wowczas cena wynajmu jeszcze rosnie. A twoja przedwczesna smierc spowoduje, ze to co wplaciles po prostu przepadnie...
b) jako bezrobotny nie dostaniesz mieszkania plus. Wbrew pozorom, tam jest stosunkowo wysoki wymog sredniego dochodu na czlonka rodziny - co wynika z faktu, ze jest to wynajem
c) najczesciej te mieszkania "dostajesz" w stanie deweloperskim. Co troche kloci sie z idea wynajmu :] Oczywiscie wykonczenie mieszkania jest na twoj koszt i na twoje ryzyko..
d) nie musisz tyrac 30 lat. Mozesz wziac kredyt nawet na krotszy okres czasu. To TY decydujesz, jak szybko splacisz wziety kredyt.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 opo2

MaWi expertem... fiu fiu, kto by pomyślał...

! Odpowiedz
1 7 grzegorzkubik

By był boom trzeba je budować lub rewitalizować opuszczone lokale.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne