REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Pierwsze tabletki na COVID-19 są już dostępne w USA

2023-05-25 19:44
publikacja
2023-05-25 19:44

Federalna Administracja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy doustny lek przeciwko COVID-19. Tabletki Paxlovid mają być stosowane w leczeniu łagodnych do umiarkowanych przypadków koronawirusa u dorosłych.

Pierwsze tabletki na COVID-19 są już dostępne w USA
Pierwsze tabletki na COVID-19 są już dostępne w USA
fot. rarrarorro / / Shutterstock

Według FDA pastylki przeznaczone są dla osób narażonych na wysokie ryzyko progresji aż do ciężkich przypadków koronowirusa, w tym hospitalizacji lub zgonu.

Paxlovid jest czwartym lekiem, a zarazem pierwszą doustną tabletką przeciwwirusową, zatwierdzoną przez FDA do leczenia COVID-19 u dorosłych.

"Chociaż pandemia była wyzwaniem dla nas wszystkich, poczyniliśmy ogromne postępy w łagodzeniu wpływu COVID-19 na nasze życie. (…) Paxlovid spełnił rygorystyczne standardy agencji w zakresie bezpieczeństwa i skuteczności oraz pozostaje ważną opcją leczenia dla osób z wysokim ryzykiem progresji do ciężkiego COVID-19, w tym takich, które nabyły z wcześniejszą odpornością" - powiedziała Patrizia Cavazzoni, dyrektor Centrum Oceny Leków i Badań FDA.

Agencja podkreśliła zarazem, że wciąż dostępny będzie Paxlovid produkowany na podstawie zezwolenia na stosowanie w nagłych wypadkach. Jest przeznaczony dla dorosłych, a także leczenie kwalifikujących się dzieci w wieku 12-18 lat, które nie są objęte czwartkową decyzją o zatwierdzeniu leku.

FDA zwróciła zarazem uwagę, że Paxlovid nie jest zatwierdzony ani dopuszczony "do stosowania jako profilaktyka przed- lub poekspozycyjna" w celu zapobiegania COVID-19.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
polonu
A w Polsce na sraczkę . i tanie
inwestor.pl
Oby nasz Wizjoner Zdrowia nie zamówił tego cudu dla 200 milionów Polaków.
talmudd
hurrraa......ROFL....:):)
lutobor
No i nadal będziemy wspomagać Faj Sera. A więc nie przypadkiem PiS wymyślił leki dla seniorów na koszt wszystkich Polaków.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki