Pierwsze ofiary e-papierosów - GIS wprowadza monitoring

Główny inspektor sanitarny wprowadza obowiązkowy monitoring powikłań po używaniu e-papierosów. Takie rozwiązania zaleca też Komisja Europejska – informuje "Dziennik Gazeta Prawna" na pierwszej stronie wtorkowego wydania. Według gazety są już dwa przypadki nastolatek z problemami oddechowymi.

(fot. NeydtStock / Shutterstock)
Od początku tego roku szpitale muszą zgłaszać do powiatowych stacji sanitarnych każdą hospitalizację, która może mieć związek z używaniem elektronicznych papierosów. Raport ze zbiorczymi danymi ze wszystkich placówek w danym województwie co tydzień trafia do głównego inspektora sanitarnego.

Jak wynika z informacji "DGP", są już dwa przypadki nastolatek, które zgłosiły się do szpitala z problemami oddechowymi. Obie regularnie używały e-papierosów. Istnieje podejrzenie, że mogło to mieć wpływ na ich stan zdrowia.

"Wpływ na decyzję GIS o wprowadzeniu monitoringu miały doniesienia o wcześniejszych możliwych przypadkach śmiertelnych w Polsce związanych z e-papierosami.

Ale to niejedyny powód. Innym jest rosnąca popularność elektronicznych papierosów w grupie nastolatków. Jak wynika z danych GIS, od 2011 r. sześciokrotnie wzrosła liczba nastolatków, którzy próbowali e-papierosów" - czytamy w dzienniku.

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas w rozmowie z dziennikiem przekonywał, że chce zdusić problem w zarodku i nie dopuścić, jak było w przypadku tradycyjnych papierosów, do rozprzestrzenienia się nałogu.

"Aby to zrobić, musimy mieć dokładne dane, jak wygląda sytuacja. Stąd zalecenie monitoringu, dzięki któremu przekonamy się, na ile problem jest poważny i jakie działania należy podjąć" – powiedział Pinkas.

Według gazety, jesteśmy jednym z pierwszych państw w Europie, które w scentralizowany sposób zaczęły zbierać dane o przypadkach chorób związanych z tzw. wapowaniem. "Inspiracją są doniesienia z USA – tam informacje zbiera Centrum Kontroli i Prewencji. Mowa o ponad 2,5 tys. przypadków hospitalizacji związanej z e-papierosami i o 57 zgonach" - czytamy w artykule.

Do tej pory to głównie amerykańskie dane wpływały na debatę o zagrożeniach związanych z wapowaniem. Dlatego Komisja Europejska wezwała kraje członkowskie do zgłaszania przypadków niepożądanych. Do 2021 r. ma opracować rekomendacje dotyczące koniecznych zmian na rynku e-papierosów" - informuje "DGP".

Autor: Mieczysław Rudy

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 14 furgas

Chcącemu nie dzieje się krzywda.

! Odpowiedz
8 14 _emisariusz

i znów komunistyczni komisarze z UE chcą koniecznie zadbać o moje zdrowie! Już się zastanawiają jak opodatkować albo całkowicie zakazać e-fajków tak jak mentole. Pieprzony Związek Socjalistycznych Republik Europejskich

! Odpowiedz
6 9 dziki_losos

Ja osobiście nie mam nic przeciwko takim papierosom, jeśli:
* Przy zakupie automatycznie wypiszesz się z NFZ na zawsze
* Nie będziesz palić w promieniu 10m od ludzi i zwierząt

W przeciwnym wypadku mamy do czynienia z kosztem ponoszonym przez całe społeczeństwo, więc regulacja i podatek muszą być, bo inaczej się nie da.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 glos_rozsadku odpowiada dziki_losos

a da się wypisać z NFZ na zawsze? Bo ja chętnie

! Odpowiedz
0 3 _emisariusz odpowiada dziki_losos

gdzie mogę się z NFZ wypisać ? podaj adres i chętnie swoje składki zabiorę jeszcze dziś! a może wiesz jeszcze gdzie można się wypisać z ZUS ?

Co miesiąc ponoszę koszty głupoty innych i jakoś nie skamlam że mają im zakazy wprowadzać

! Odpowiedz
1 6 glos_rozsadku

dlaczego papierosy są dozwolone bez recepty, a ja nie mogę sobie kupić leku, który biorę przewlekle bez pieczątki urzędnika?

! Odpowiedz
5 7 dziki_losos

Bo:
* Papierosy łatwiej się produkuje, a leki mają ograniczoną dostępność, więc są bardziej podatne np. na przemyt (mafia lekowa!)
* Papierosy ciężko przedawkować naraz i umrzeć, a niektóre leki dość łatwo
* Niektóre leki mają poważne efekty uboczne przy odstawianiu
* Leki mają często efekty uboczne przy stosowaniu z innymi środkami
* Leki służą do leczenia, więc jego postęp (lub rozwój choroby) wymaga stałego nadzoru lekarza
* Niektóre leki są refundowane, co wymaga kontroli i eliminowania przekrętów

Jak widać, są istotne powody, dla których tak jest, i nie jest to widzimisię urzędników.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 glos_rozsadku odpowiada dziki_losos

Dziękuję za odpowiedź, znam to rozumowanie, ale mnie nie przekonuje, kontrargumentacja:

* przemyt? Jeśli coś jest ogólno dostępne i legalne to przemyt nie istnieje. Co najwyżej dla innych krajów, które traktują obywateli jak dzieci i nie pozwalają im kupować co chcą.
* tak samo można umrzeć przechodząc na czerwonym świetle niż przedawkowując leki, a jednak na poruszanie się w ruchu miejskim nie trzeba żadnego pozwolenia, wystarczy ukończone 12 lat.
* są interakcje i co z tego, NFZ udostępnia aplikację do sprawdzania tych interakcji, można dopisywać więcej szczegółów w ulotkach
* nie widzę tu implikacji, to tak jakbyś powiedział: samochód służy do jeżdżenia więc wymaga stałego nadzoru policyj drogowej
* refundowanie należy zlikwidować, jak producent dowiaduje się, że jego lek został wybrany do refundacje to podnosi jego cenę

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 glos_rozsadku odpowiada dziki_losos

jak ktoś by się chciał otruć lekami to bardzo łatwo, wystarczy wziąć 200 zł, posymulować objawy depresji u psychiatry i poprosić o antydepresanty. Następnie zjeść całe opakowanie. W żaden sposób recepta nie chroni przed czymś takim a utrudnia życia i powoduje niepotrzebne koszty.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne