Pierwsze kolumny wojskowe z USA wjechały do Polski

Pierwsze kolumny żołnierzy ze sprzętem wojskowym ze Stanów Zjednoczonych wjechały w piątek wieczorem przez przejście graniczne w Kołbaskowie (Zachodniopomorskie). To początek ćwiczenia DEFENDER-Europe 20, które potrwa do czerwca.

(fot. Ralf Hirschberger / dpa)

W kolumnach przejeżdżających w piątek przez przejście w Kołbaskowie znalazły się m.in. Hummery, cysterny i specjalistyczne pojazdy niskopodwoziowe. W najbliższych dniach kolejne kolumny żołnierzy ze sprzętem będą wjeżdżać do Polski przez przejścia graniczne w Świecku i Kołbaskowie. Przejeżdżać będą m.in. autostradą A2 i drogę krajową nr 10, kierując się na poligony w głębi kraju. Trasy i godziny przejazdów zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańców - zapewniło centrum operacyjne ministra obrony narodowej.

W najbliższych tygodniach do Polski przybędzie łącznie kilkanaście tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz przedstawicieli wojsk sojuszniczych (głównie niemieckich i brytyjskich) ze sprzętem. W kolumnach po kilkanaście pojazdów będą przemierzać drogi pomiędzy przejściami granicznymi i poligonami na północy i wschodzie Polski. Większość ciężkiego sprzętu bojowego przybędzie koleją. Wojska uczestniczące w DEFENDER-Europe 20 korzystać będą również z cywilnych i wojskowych lotnisk.

Centrum operacyjne MON przypomniało, że w przypadku spotkania kolumny pojazdów wojskowych na drodze można ją wyprzedzić, jednak manewr trzeba wykonać tak, aby nie złamać zakazu wjeżdżania między pojazdy jadące w kolumnie. Wskazano, że pierwszy i ostatni pojazd jadący w kolumnie ma zamontowaną pomarańczową tablicę. Poruszające się w kolumnie pojazdy mogą też mieć zamontowane od strony kierowcy niebieskie i zielone (ostatni pojazd) chorągiewki; pojazdy mogą także mieć włączone światła błyskowe.

Ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 jest - jak poinformowano - największym od 25 lat przerzutem wojsk amerykańskich z kontynentalnych Stanów Zjednoczonych do Europy. Jak podkreślił w piątek w rozmowie z dziennikarzami szef MON Mariusz Błaszczak, manewry są porównywalne z największymi ćwiczeniami wojskowymi prowadzonymi na świecie.

Głównym założeniem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności amerykańskiej dywizji pancernej do przemieszczenia personelu i sprzętu z kontynentu amerykańskiego do Europy oraz sprawdzenie możliwości państw-gospodarzy do ich przyjęcia.

W ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20 i ćwiczeniach połączonych na przełomie kwietnia i maja weźmie łącznie udział ok. 37 tys. żołnierzy z 18 państw. 20 tys. ćwiczącego personelu amerykańskiego zostanie przerzuconych bezpośrednio z USA.

Amerykanie wraz z żołnierzami państw sojuszniczych i partnerskich, wezmą udział m.in. w dorocznym wielonarodowym ćwiczeniu operacji spadochronowych Swift Response, odbywającym się co dwa lata w Polsce i państwach bałtyckich Saber Strike, skoncentrowanym na interoperacyjności sojuszników i partnerów Allied Spirit, doskonalących współdziałanie artylerii wojsk NATO i partnerskich manewrach Dynamic Front.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ aj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 8 ajwaj

Wesolo sie zaczyna:
____________
Liczba osób zarażonych koronawirusem gwałtownie wzrosła w Niemczech
W Niemczech liczba osób zarażonych koronawirusem gwałtownie wzrosła. To więcej niż podwoiło się w porównaniu do ostatniego piątku. W niedzielę, 1 marca, w Niemczech 129 zarażonych, aw piątek było tylko 53 przypadków.

„Od 1 marca do 15 marca w Niemczech potwierdzono 129 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2” Spośród wszystkich 15 zarażonych poważnie zachorowało. Mają problemy z oddychaniem lub zapalenie płuc."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 28 kris74keh

Jak Ruskie urządzają potężne manewry na Białorusi, gdzie testują nawet wariant atomowy to wam lewaki nie przeszkadza.Nie pytacie kto za to płaci i czy przypadkiem nie ucierpiała ludność cywilna.Mój dziadek wylądował na Kołymie tylko dlatego ,że był Polakiem , a Polska była słaba i skłócona.

! Odpowiedz
27 27 tryby

Nie podoba mi się to w zestawieniu z faktem, że Amerykanie przerzucają z Turcji do Polski 5 bomb atomowych.

! Odpowiedz
33 47 masekrut555

Kolejny dowód na to że Polska jest gospodarczo pod zaborami.

! Odpowiedz
31 36 talmud

w końcu polin zostało......pepkiem swiata LOL.....teraz tylko "wybrać" tego od zapalania świec........

! Odpowiedz
54 45 ania_199

jak zwykle przyjechali przypadkowo mordować ludność cywilną? niech sobie manewry prowadzą na swoich nieużytkach, Polska jest malutka, mniejsza niż pół Teksasu

! Odpowiedz
61 62 marxs

kretyni i kretynki cieszą się że obce wojska wjeżdżają do ich kraju

! Odpowiedz
38 58 tomitomi

po co ?

! Odpowiedz
44 62 wizytator

A jak przyjdzie co do czego to ci "sojusznicy" nie będa pamiętać gdzie leży Polska. Takie prężenie bicepsików to sobie można organizować co 20lat. I kto za to płaci?
A komu to potrzebne? A dlaczego?

! Odpowiedz
41 44 ajwaj

KORONAWIRUS od PISy welcome.
Po co czekac? PISa ci wirusy z Italii, Niemiec, Litwy (tam sa juz) dostarczy do domu.

PISa dba o jakosc - wloskie sa (na razie) najbardziej smiertelne w EU
Zaloze sie, ze masek nie maja

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil