REKLAMA

Pierwsza wizyta Baszara el-Asada w kraju arabskim od 2011 r.

2022-03-19 07:42
publikacja
2022-03-19 07:42
Pierwsza wizyta Baszara el-Asada w kraju arabskim od 2011 r.
Pierwsza wizyta Baszara el-Asada w kraju arabskim od 2011 r.
/ Reuters

Prezydent Syrii Baszar el-Asad przeprowadził szereg rozmów w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach swej pierwszej od wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 r. podróży do kraju arabskiego - pisze w sobotę na swym portalu BBC News. Asad przybył do Abu Zabi w piątek.

"Oznacza to potencjalne ocieplenie relacji Syrii z jej arabskimi sąsiadami, którzy wcześniej izolowali kierownictwo tego kraju" - zaznacza w komentarzu BBC.

Asad spotkał się m.in. z szejkiem Mohammedem ibn Raszidem al-Maktumem, emirem Dubaju, a zarazem premierem i wiceprezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także z następcą tronu szejkiem Abu Zabi księciem Muhammadem ibn Zajedem an-Nahajanem - synem założyciela kraju.

Według oficjalnych mediów w ZEA przywódca Syrii podkreślał podczas rozmów, że "Syria jest głównym filarem arabskiego bezpieczeństwa". Rozmawiano też o ewentualnej pomocy humanitarnej dla Syrii oraz perspektywach ustanowienia wymiany handlowej między oboma krajami.

Od czasu rozpoczęcia w marcu 2011 roku wojny domowej w Syrii, która - według ONZ - pochłonęła co najmniej 350 tys. istnień ludzkich, prezydent Syrii unikał wyjazdów zagranicznych. Jego kontakty międzynarodowe ograniczały się do Rosji oraz Iranu, które militarnie wspierały Damaszek w dławieniu oporu w kraju.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział w piątek wieczorem, że Stany Zjednoczone są "głęboko rozczarowane i zaniepokojone" decyzją ZEA o przyjęciu Asada. Waszyngton jest pryncypialnie przeciwny normalizacji stosunków z przywódcą Syrii przed znalezieniem politycznego rozwiązania konfliktu w tym kraju.

"Wzywamy państwa, które rozważają nawiązanie stosunków z reżymem Asada, by dokładnie przeanalizowały straszliwe zbrodnie, jakich reżim ten dopuszczał się na Syryjczykach w ciągu ostatniej dekady" - powiedział Ned Price.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, podobnie jak większość państw arabskich, zerwały stosunki z Syrią wkrótce po wybuchu wojny domowej. W ostatnich latach stosunki między oboma krajami stopniowo zaczęły się jednak poprawiać. W 2018 roku ZEA ponownie otworzyły ambasadę w stolicy Syrii, Damaszku, a w listopadzie 2021 r. wysłały delegację MSZ na spotkanie z prezydentem Asadem - przypomina BBC. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (4)

dodaj komentarz
prywaciasz
HEHEHEH zobaczcie sami Polskiego Baszara El Assada hehehe!

Kamysz Władzio Kosiniak!

https://www.youtube.com/watch?v=J2nfmMxK5Io
talmud
od rosyjskiej specjalnej operacji na upainie.....coś wielkiego zaczyna się dziać.....czyżby to był początek.....ROFL :):)
ajwaaj
""Prezydent Syrii Baszar el-Asad""

- czyli on jest PREZYDENT ? :)
Cós wszyscy obalani, a nawet Majdany Made in Jankesowo CIA > Lipa

Prez. Lukaszenko, El Comandante Maduro, Majdan w Kazachstanie, Bialorusi, Majdan w Venezueli itd sa OK
kkk1111
w latach 80 majdan w Polsce i co źle ci, możesz bezkarnie pisać dzięki temu swoje bzdury w Internecie ,inaczej poznałbyś różnice miedzy bananem , blądyną a szturmową lolą którą sprawnie władało mo i zomo

Powiązane: Konflikt na Bliskim Wschodzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki