REKLAMA

Pierwsza polska elektrownia jądrowa. PEJ, Westinghouse i Bechtel podpisały umowę na projekt

2023-09-27 14:40, akt.2023-09-27 15:18
publikacja
2023-09-27 14:40
aktualizacja
2023-09-27 15:18

PEJ (Polskie Elektrownie Jądrowe), Westinghouse i Bechtel podpisały umowę na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która zostanie wybudowana na Pomorzu.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa. PEJ, Westinghouse i Bechtel podpisały umowę na projekt
Pierwsza polska elektrownia jądrowa. PEJ, Westinghouse i Bechtel podpisały umowę na projekt
/ Kancelaria Premiera RP

"Dzisiaj jest ten dzień, w którym podpisujemy umowę dotyczącą budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Będzie zbudowana z amerykańskimi podmiotami, firmami, które mają w tej dziedzinie ogromne doświadczenie" - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji.

"Dzisiaj są z nami przedstawiciele amerykańskich firm Westinghouse i Bechtel, które będą w Polsce razem z polskimi podwykonawcami wykonywały pierwszą elektrownię jądrową" - dodał.

W komunikacie prasowym PEJ podano, że w zakresie projektu znajdują się główne komponenty elektrowni, tj. wyspa jądrowa, wyspa turbinowa oraz towarzyszące jej instalacje i urządzenia pomocnicze, a także budynki administracyjne, czy też infrastruktura związana z bezpieczeństwem obiektu. Podstawowym celem projektu koncepcyjnego jest zdefiniowanie wymagań i kryteriów projektowych, określenie norm i standardów, według których będzie realizowany polski projekt jądrowy. W efekcie prac inżynieryjnych tego etapu powstanie ponad 400 produktów końcowych.

"Zapisy umowy regulują współpracę w zakresie przeprowadzenia procesów uzyskiwania kolejnych pozwoleń, w tym opracowania specyfikacji technicznej wstępnego projektu planowanej elektrowni jądrowej na Pomorzu odzwierciedlającej elementy wykorzystanej instalacji, tak aby była ona zgodna z wymaganymi parametrami wydajności. Będzie też podstawą dla kolejnej umowy obejmującej kolejną fazę budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej" - dodano.

Ponadto, kontrakt zakłada wsparcie procesu inwestycyjnego i dostosowanie go do obowiązujących regulacji prawnych we współpracy z Państwową Agencją Atomistyki oraz Urzędem Dozoru Technicznego. Na mocy umowy będzie przeprowadzona ocena zaproponowanych rozwiązań w zakresie ochrony radiologicznej i analiz bezpieczeństwa zaplanowanych zgodnie z wymogami ustawy Prawo atomowe.

Jak podano, w ramach 18-miesięcznego kontraktu zaplanowano kontynuację wspólnych działań z konsorcjum spółek Westinghouse i Bechtel na rzecz zaangażowania polskiego przemysłu (tzw. local content) wokół rządowego projektu. Mają one, przy uwzględnieniu potrzeb i możliwości polskich wykonawców, pozwolić na zaprojektowanie łańcuchów dostaw na rzecz elektrowni jądrowej, w sposób zapewniający maksymalizację ich udziału, w tym wykonawców z regionu Pomorza, przy jednoczesnym zagwarantowaniu sprawnej a zarazem bezpiecznej realizacji inwestycji.

W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa PEJ wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W listopadzie 2022 r. rząd przyjął uchwałę o wyborze Westinghouse Electric Company na dostawcę technologii. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 r.

21 września 2023 r. Westinghouse i Bechtel zawiązały konsorcjum na potrzeby projektowania i budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. (PAP Biznes)

doa/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
ssmentek
Jeśli wróci PO to wszystko pogrzebie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
okragly_stol
Polon pierwiastek występujący tylko w Rosji. Służący do trucia przeciwników Putina
trolley
a teraz uświadomcie sobie że pisowska mafia przez 8 lat zarobiła 88mld!!! na sprzedaży emisji co2 i wszystko przeżarła zamiast dać to w energetykę. Za te pieniądze JUŻ powinna działać atomówka. A tu ani kasy ani atomówki...
ssmentek
Jak chcesz atomówki to poleć sobie na jakiś atol i poczekaj na testy :D
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
blind-oln
A co ma być? Przecież KHNP buduje drugą.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki