Pieniądze za etaty czyli kontrowersyjny program dobrowolnych odejść w energetyce

Co siódmy pracownik elektrowni i kopalni Turów otrzyma lukratywną propozycję. Jeśli sam odejdzie z pracy, to na otarcie łez może dostać ponad 100 tysięcy złotych.

Dziś zakończą się dwudniowe negocjacje związkowców z kierownictwem holdingu BOT Górnictwo i Energetyka. Chodzi o program dobrowolnych odejść. Z naszych szacunków wynika, że adresatem oferty będzie co siódmy pracownik. To oznacza, że ok. 200 pracowników elektrowni oraz 600-700 – kopalni może liczyć na sowitą odprawę (maksymalnie nawet 140 tys. zł brutto). To ci, którym do emerytury pozostało od 3 do 5 lat. Holdingowi taniej będzie ich zwolnić, niż nadal zatrudniać.

– To błąd. Chcą dać ludziom rybę zamiast wędki – twierdzi łódzka senator Zdzisława Janowska. – Zamiast na odprawy, pieniądze powinno przeznaczyć się na przekwalifikowanie odchodzących. – Program dobrowolnych zwolnień to nie eksperyment. Jest jednym z wielokrotnie stosowanych, cywilizowanych sposobów ograniczenia zatrudnienia – mówi Jerzy Łaskawiec, wiceprezes BOT, kierujący do niedawna Elektrownią Turów. – Holding przygotowuje też program przekwalifikowań.

Związkowcy przystąpili do rozmów, ale chcą wytargować jak najwięcej. Szef Solidarności w Elektrowni Turów, Lucjan Krysmalski, stwierdził, że po restrukturyzacji przeprowadzonej w 2000 roku program może w jego firmie dotyczyć kilkudziesięciu osób. – Domagamy się podpisania umowy społecznej przez zarząd holdingu. Oczekujemy gwarancji współpracy zarządu BOT ze związkami przy podejmowaniu strategicznych decyzji – mówi Lucjan Krysmalski.
Jako jeden z warunków wymienia zamianę akcji elektrowni, które trafiły w ręce pracowników, na akcje BOT. Ministerstwo Skarbu planuje, że te ostatnie będą w przyszłości notowane na giełdzie.

Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Janusz Grzeszczuk
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl