REKLAMA

Pieniądze wciąż płyną do funduszy inwestycyjnych

2021-04-15 09:20
publikacja
2021-04-15 09:20
fot. Daniel Krason / Shutterstock

W marcu saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych wyniosło nieco ponad 3 mld zł wobec blisko 5 mld zł w każdym z dwóch poprzednich miesięcy - poinformowały Analizy .pl w raporcie, dotyczącym miesięcznej sprzedaży w polskich funduszach. Autorzy raportu zwrócili uwagę, że wyraźnie spadło zainteresowanie funduszami dłużnymi, choć nadal pozostają one liderem sprzedaży.

Marzec był jedenastym z kolei miesiącem z przewagą wpłat nad wypłatami do funduszy inwestycyjnych. Bilans sprzedaży był niższy niż w poprzednich 2 miesiącach i wyniósł nieco ponad 3,0 mld zł.

"W marcu nieco osłabł zapał klientów do nabywania jednostek funduszy inwestycyjnych. Po dwóch rewelacyjnych miesiącach, w których bilans sprzedaży zbliżał się do 5 mld zł, w marcu wyniósł tylko nieco ponad 3 mld zł. Wyraźnie zmalało zainteresowanie funduszami dłużnymi, mimo to, to właśnie one wciąż zgarniają najwięcej nowych środków. W marcu pozyskały łącznie 1,6 mld zł, najmniej od maja 2020 roku" - napisano w raporcie.

"W marcowych danych widać wyraźnie, że za słabszą sprzedażą stały fundusze długoterminowych papierów dłużnych. W marcu klienci wypłacili z nich ponad 0,4 mld zł netto. Z kolei fundusze dłużne o niższym ryzyku stopy procentowej (paragotówkowe) odnotowały napływy 1,8 mld zł netto, a fundusze obligacji korporacyjnych – ponad 150 mln zł. Wśród 10 najpopularniejszych funduszy w marcu aż 9 to fundusze dłużne. Tym razem konkurencję zdeklasował NN Krótkoterminowych Obligacji z ponad 250 mln zł nowych środków" - dodano.

Na drugim miejscu pod względem bilansu sprzedaży znalazły się fundusze mieszane (z ponad 0,4 mld zł), dla których marzec był dwunastym z rzędu udanym miesiącem. Najwięcej środków zebrały fundusze mieszane zagraniczne (a wśród nich Pekao Kompas) oraz polskie stabilnego wzrostu (z najpopularniejszym Investor Zabezpieczenia Emerytalnego).

Na trzecim miejscu znalazły się fundusze zdefiniowanej daty PPK, dla których był to najlepszy miesiąc w historii. Bilans sprzedaży przekroczył 0,4 mld zł.

"To w dużej mierze zasługa zastrzyku środków pochodzących z dopłaty rocznej z Funduszu Pracy – w wysokości 216 mln zł. Ponad 900 tys. osób, głównie tych, którzy przystąpili do programu w drugim i trzecim etapie (ale i niektórych z pierwszego), otrzymało po 240 zł" - wskazano.

"Po bardzo dobrym lutym dla funduszy akcyjnych, w marcu skala napływu nowych środków wyraźnie osłabła" - zauważono w raporcie.

Wartość wpłat przewyższyła wypłaty o 0,4 mld zł, przy czym nowe środki trafiały przede wszystkim do funduszy akcji zagranicznych, z PKO Technologii i Innowacji Globalny na czele. W przypadku funduszy akcji polskich saldo sprzedaży było ujemne, z wyjątkiem tych inwestujących w małe i średnie spółki (+19 mln zł).

"Ostatnie miesiące były udane dla funduszy surowcowych - w lutym klienci wpłacili do nich 135 mln zł netto, a w marcu ponad 140 mln zł. W obu miesiącach to nie fundusze złota brylowały, tylko fundusze inwestujące szeroko na rynku surowców, czyli NN (L) Indeks Surowców oraz PKO Surowców Globalny" - napisano.

"Dodatni bilans sprzedaży odnotowały także fundusze absolutnej stopy zwrotu (127 mln zł), wśród nich ponownie najwięcej Santander Prestiż Alfa – największy fundusz w grupie, zarządzający już 0,6 mld zł. Natomiast fundusze rynku niepublicznego (nieruchomości, sekurytyzacyjne i aktywów niepublicznych) zakończyły marzec z ujemnym bilansem sprzedaży, który łącznie wyniósł – prawie 60 mln zł" - dodano. (PAP Biznes)

kk/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
warszawyak
a one parkują nieograniczony dodruk w co się da a najchętniej w nieruchomości !
prawdziwynierobot
skąd takie wnioski?
1as
Każdy fundusz podaje swój portfel. Możesz wybierać czy nieruchy, czy obligi wolisz.

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki