REKLAMA

DEMOGRAFIAPieniądze na wsparcie rodziny w UE. Hiszpania w ogonie, mimo że społeczeństwo się starzeje

2022-12-04 10:00
publikacja
2022-12-04 10:00

Rząd Hiszpanii przeznacza tylko 1,3 proc. PKB na wsparcie dla rodzin; to jeden z najniższych wskaźników w UE, chociaż w kraju odnotowuje się więcej zgonów niż narodzin - informuje fundacja RedMadre w raporcie "Mapa Macierzyństwa 2021". Dodano, że ciężarne w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na średnio 13 euro państwowej pomocy rocznie, a rząd przeznacza na ten cel sześć razy mniej środków niż na ułatwienie aborcji.

Pieniądze na wsparcie rodziny w UE. Hiszpania w ogonie, mimo że społeczeństwo się starzeje
Pieniądze na wsparcie rodziny w UE. Hiszpania w ogonie, mimo że społeczeństwo się starzeje
fot. Chanintorn.v / / Shutterstock

Raport fundacji przedstawia pomoc udzielaną przez administrację publiczną kobietom w ciąży, zarówno pracującym, jak i niepracującym, które znajdują się w trudnej sytuacji. „Wiele rządów lokalnych nie udziela żadnej pomocy ciężarnym i brakuje skutecznych polityk pomagających kobietom decydującym się na macierzyństwo” - zaznaczono w tekście. Raport wskazuje na różnice pod tym względem w poszczególnych regionach Hiszpanii, jednak podkreśla, że w żadnym z nich ta pomoc nie jest efektywna.

Rząd w Madrycie wydaje sześć razy więcej środków na ułatwianie aborcji niż na macierzyństwo - podkreśliła przewodnicząca RedMadre Maria Torrego, cytowana przez dziennik „ABC”. „To szokujące dane” - oceniła. Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie w 2021 r. rząd wydał ponad 5,5 mln euro na pomoc kobietom w ciąży i ponad 32,2 mln euro na ułatwianie aborcji.

Torrego skrytykowała brak polityk prorodzinnych w Hiszpanii. „Tysiące kobiet zostało zapomnianych przez administrację publiczną; jest to sprzeczne z deklarowanym socjalnym charakterem państwa, które nawet nie uchwaliło ustawy zwalczającej wykluczenie społeczne z powodu macierzyństwa. Jeżeli nie będzie wsparcia dla kobiet, aby mogły skorzystać ze swojego prawa do bycia matkami, społeczeństwo nie będzie zrównoważone” - ostrzegła.

Według danych RedMadre osiem na dziesięć kobiet w sytuacji nieplanowanej ciąży, które otrzymują pomoc materialną lub niematerialną, decyduje się na urodzenie dziecka.

„Domagamy się wsparcia kobiet w ciąży, bo jest to grupa opuszczona. Ciężarne w trudnej sytuacji powinny mieć prawo do pomocy publicznej - zarówno finansowej, jak i psychologicznej. Większość kobiet, która szukają pomocy w RedMadre, znajduje się w stanie szoku. W ośrodkach zdrowia pyta się je tylko o to +co zamierzają zrobić+. Dodatkowo doświadczają dyskryminacji na rynku pracy. W ciągu 10 lat od urodzenia dziecka kobieta traci średnio 28 proc. dochodów” - podkreśliła Torrego.

Szefowa fundacji podkreśliła, że jednocześnie hiszpańskie społeczeństwo starzeje się - w kraju jest więcej zgonów niż narodzin, a prawie 1/4 ludności w 10 z 50 prowincji kraju liczy ponad 65 lat. Odnotowuje się podwójne zjawisko demograficzne: z jednej strony wzrost średniej długości życia, a z drugiej załamanie przyrostu naturalnego, ujemnego od 2015 r.

Z Saragossy Grażyna Opińska

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jan-kowalski
"Rząd w Madrycie wydaje sześć razy więcej środków na ułatwianie aborcji niż na macierzyństwo" - ewidentnie przygotowują miejsce dla przybyszów z drugiej strony Gibraltaru.
I po co była im ta cała rekonkwista w wiekach XIII-XV w.?
and00
"Rząd Hiszpanii przeznacza tylko 1,3 proc. PKB na wsparcie dla rodzin; ... ciężarne w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na średnio 13 euro ..., a rząd przeznacza na ten cel sześć razy mniej środków niż na ułatwienie aborcji."
Za to na wsparcie LGBT+++ kasa idzie pełna parą
Postępowe władze!
moravietz
"w 2021 r. rząd wydał
ponad 5,5 mln euro na pomoc kobietom w ciąży
i ponad 32,2 mln euro na ułatwianie aborcji"

WIdac, co jest priorytetem Hiszpanii.
fiat126p
Czyli źle wydał w sumie 37,7 mln euro. To i tak mało w porównaniu z tym jak się w Polsce marnuje kasę.
Gdy kogoś nie stać na dzieci to nie powinien ich mieć (zwłaszcza za dużo). Obie potrzeby powinny być realizowane z własnych portfeli i nie powinno się do nich dokładać.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki