Pieniądze na ekologię = inwestycja w przyszłość [sonda]

2022-06-08 11:21
publikacja
2022-06-08 11:21
Pieniądze na ekologię = inwestycja w przyszłość [sonda]
Pieniądze na ekologię = inwestycja w przyszłość [sonda]
/ Materiały spółki

Unijne dotacje umożliwiły przedsiębiorstwom realizację wielu inicjatyw ekologicznych oraz tych związanych z ochroną środowiska, dając ogromne szanse na rozwój rodzimej gospodarki i wyrównanie poziomu ochrony środowiska w porównaniu z szybciej rozwijającymi się państwami Unii. Oto kilka ciekawych przykładów wykorzystania Funduszy Europejskich na innowacje proekologiczne.

Dzięki unijnej dotacji można zadbać o zrównoważony rozwój, szukać sposobów zapobiegania niekorzystnym zmianom w środowisku naturalnym, ale też zaplanować prace koncepcyjne, badawcze oraz inwestycje związane z wdrażaniem nowych rozwiązań proekologicznych. Przykładem takiego zagospodarowania funduszy europejskich jest firma Dary Natury oferująca wyroby zielarskie. Po prześledzeniu cyklu produkcyjnego w przedsiębiorstwie okazało się, że do zagospodarowania pozostaje rocznie kilkadziesiąt ton odpadów z ziół i żołędzi. Dzięki specjalistycznym badaniom finansowanym ze środków unijnych odpady te okazały się wartościowym surowcem, który prawdopodobnie zostanie wykorzystany do produkcji kilku rodzajów preparatów biobójczych.

Inny pomysł na działanie prośrodowiskowe miał krakowski start-up Airly założony przez absolwentów Akademii Górniczo‑Hutniczej w Krakowie. Młodzi przedsiębiorcy opracowali technologię pozwalającą na analizę i prognozowanie jakości powietrza. W ten sposób odpowiadają na wszechobecny w miastach problem smogu. Na stronie internetowej Airly publikują i stale aktualizują wyniki zebrane z czujników pomiaru zanieczyszczeń powietrza.

Rozwiąż naszą krótką ankietę i podziel się z nami swoją opinią!

By się przekonać, jak wygląda nowa, ekologiczna generacja pojazdów miejskich, wystarczy spojrzeć na Triggo – innowacyjny, bezemisyjny pojazd, który według twórców projektu może częściowo zastąpić tradycyjną komunikację miejską. Jest ekonomiczny, lekki, komfortowy i niewiele większy od motocykla. Dzięki ruchomemu zawieszeniu może poruszać się jak jednoślad (przy dużym ruchu drogowym) lub jak samochód. To jeden z ciekawszych projektów (dofinansowanych ze środków unijnych) promujących eko technologię w miastach.

fot. Materiał Partnera / 

Z kolei urząd miasta w Szczecinie, dzięki dotacji z Unii Europejskiej, stworzył projekt rozbudowy sieci ekoportów wraz z wyposażeniem. Ekoporty pomagają sprawnie utylizować odpady nienadające się do recyklingu lub zwykłego śmietnika. Można do nich oddać zużyte opony, tekstylia, sprzęty elektryczne. Ich dodatkowym atutem jest to, że pozyskują energię elektryczną dzięki panelom słonecznym, a w wodę zaopatruje je zbiornik na deszczówkę.

Źródło:
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki