REKLAMA

Pięciopiętrowy budynek „przeszedł” na nowe miejsce

2020-10-30 14:30
publikacja
2020-10-30 14:30
Twitter

85-letni pięciopiętrowy budynek szkoły podstawowej w Szanghaju został podniesiony i w całości przeniesiony na nowe miejsce za pomocą nowej techniki, określanej jako „chodząca maszyna”. To element starań chińskiego miasta o ochronę zabytków.

Inżynierowie umieścili pod ważącym 7 tys. ton budynkiem prawie 200 przenośnych podnośników, które działają jak "maszynowe nogi". Podzielono je na dwie grupy, które na przemian podnosiły się i opadały, naśladując chód człowieka. Specjalne czujniki kontrolowały postępowanie budynku naprzód.

„To jak dawanie budynkowi kul, by mógł wstać i chodzić” – powiedział nadzorca techniczny projektu Lan Wuji, wyjaśniając zasadę działania techniki opracowanej w 2018 roku przez jego firmę Shanghai Evolution Shift.

Według komunikatu władz szanghajskiej dzielnicy Huangpu budynek szkoły podstawowej Lagena powstał w 1935 roku. Przeniesiono go, by zrobić miejsce na nowy kompleks handlowo-biurowy, który ma zostać ukończony w 2023 roku.

Transport budynku trwał 18 dni i zakończył się 15 października. W tym czasie szkołę podniesiono, obrócono o 21 stopni i przesunięto na nowe miejsce, 62 metry od pierwotnego.

Hongkoński dziennik „South China Morning Post” podał, że szkołę trudno było przesunąć przy pomocy tradycyjnych metod ze względu na jej nieregularny kształt. Według lokalnych władz było to pierwsze zastosowanie techniki „chodzącej maszyny” w Szanghaju.

Przez dziesięciolecia gwałtownej urbanizacji wiele starych budowli w chińskich miastach wyburzono, by na ich miejscu postawić centra handlowe, biurowce i drapacze chmur. W ostatnich latach ochrona historycznej architektury zyskuje jednak na znaczeniu, a niektóre miasta uruchomiły kampanie konserwacji zabytków.

Państwowa agencja prasowa Xinhua informowała w czerwcu o przeniesieniu XIX-wiecznej willi w mieście Jinan, by chronić ją m.in. przed podmywaniem w czasie pory deszczowej. Trzypiętrowy budynek o wadze 2,6 tys. ton przesunięto o 70 metrów w ciągu półtorej godziny przy pomocy 10 jeżdżących maszyn przypominających lawety – podała chińska agencja.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki