Pięciolecie bazy Ryanaira w Krakowie i 20-milionowy pasażer

Pięciolecie swojej bazy w Krakowie Balicach świętował w poniedziałek tani przewoźnik irlandzki Ryanair. W poniedziałek też na lotnisku wylądował 20-milionowy pasażer tych linii.

(fot. Wolfgang Rattay / Reuters)

Ryanair jest obecny w Krakowie od 2005 r., a w 2013 r. założył tu swoją bazę jak dotąd zainwestował w nią ok. 500 mln dol.

W Kraków Airport bazuje pięć samolotów, co przekłada się na 150 miejsc pracy bezpośrednio w bazie - piloci oraz załoga pokładowa. Funkcjonowanie bazy Ryanaira w Kraków Airport przekłada się na powstanie około 2625 pośrednich miejsc pracy (na lotnisku, w handlu, gastronomii, usługach itp.).

W tym roku z oferty Ryanaira w Krakowie skorzysta 3,5 mln pasażerów.

Od 2005 r. z oferty irlandzkiego przewoźnika w Krakowie skorzystało 20 mln osób. W poniedziałek rejsem z Ammanu (Jordania) do Krakowa przyleciała 20-milionowa pasażerka - pani Agnieszka, która została wyróżniona voucherem na dowolne połączenie dla dwóch osób z siatki połączeń Ryanaira. Na pozostałych pasażerów rejsu z Ammanu w Krakowie czekały specjalne gadżety.

Ryanair oferuje w Krakowie prawie 60 tras, trzy najnowsze, właśnie zainagurowane, to rejsy do Ammanu, Lwowa i Kijowa.

Olga Pawlonka, dyrektor sprzedaży i marketingu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach w Ryanairze poinformowała, że z okazji potrójnego święta (pięciolecia bazy, 20-milionowego pasażera oraz inauguracji trzech nowych rejsów), do sprzedaży wprowadzone zostały bilety w cenie od 39 zł na podróże od listopada 2018 r. do lutego 2019 r.

Z kolei prezes Kraków Airport Radosław Włoszek powiedział, że rozwój bazowego przewoźnika w Kraków Airport przekłada się na rozwój gospodarki Małopolski i Krakowa. Ryanair zakłada bazy w większości znaczących portów w Europie, tym bardziej cieszy obecność przewoźnika w Balicach i jego szeroka oferta połączeń prosto z Krakowa na trzy kontynenty - zaznaczył.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ mhr/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil