Piechociński: potrzebujemy wykształconych kadr dla polskiej gospodarki

Konkurencyjność i innowacyjność gospodarki zależy w dużej mierze od kwalifikacji kadr, ich wiedzy i doświadczenia. Potrzebujemy dobrze wykształconych kadr - mówił wicepremier J. Piechociński podczas konferencji Przygotowywanie wykwalifikowanych kadr dla gospodarki.

"W ostatnim czasie obserwujemy powrót do szkolnictwa zawodowego. To bardzo dobry znak, ale należy pamiętać, że to proces, który wymaga wsparcia na każdym możliwym poziomie: rządowym, regionalnym i lokalnym" dodał. Spotkanie zorganizowane zostało przez Związek Rzemiosła Polskiego oraz Ministerstwo Gospodarki.

Wicepremier Piechociński podkreślił, że Ministerstwo Gospodarki kładzie szczególny nacisk na rozwój systemu dualnego. Dzięki temu uczniowie mogą odbywać zajęcia teoretyczne w szkołach, natomiast praktykę w konkretnych zakładach pracy. "Podzielając przekonanie, iż najbardziej skutecznym sposobem edukacji zawodowej młodzieży jest łączenie teorii ze zdobywaniem przez uczniów praktycznych umiejętności na rzeczywistych stanowiskach pracy w nowoczesnych firmach, zobowiązaliśmy zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi do zachęcanie firm strefowych do tworzenia miejsc praktyk i staży dla uczniów oraz uruchamianie klas patronackich" powiedział.

Szef resortu gospodarki przypomniał, że z inicjatywy zarządów specjalnych stref ekonomicznych tworzone są również klastry edukacyjne, które skupiają firmy, szkoły zawodowe oraz starostwa powiatowe, a także inne podmioty zainteresowane rozwojem kształcenia zawodowego takie, jak izby rzemieślnicze i kuratoria oświaty. Dodał, że ma nadzieję, iż proces rozwoju szkolnictwa zawodowego będzie przyspieszał, a dzięki współpracy nauki i biznesu uda się przygotować i wykształcić kadry na przyszłość.

Podczas konferencji Piechociński oraz prezes Jerzy Bartnik podpisali deklarację o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego między Ministerstwem Gospodarki a Związkiem Rzemiosła Polskiego. Ponadto 27 przedstawicieli Izb Rzemieślniczych z całego kraju odznaczono Odznaką Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej za działania na rzecz edukacji zawodowej. (PAP)

luo/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Lopez

Wykształcone kadry kojarzą mi się z magistrami i inżynierami, tymczasem Piechociński mówił o szkołach zawodowych. Czyli jednak chodzi o niewolników, którzy za czapke drobnych buble będą produkować na akord. A jednak Piechociński dalej chce z Chińczykami konkurować. Życzę powodzenia.

! Odpowiedz
0 0 ~vfg

niestety edukacja publiczna to dno ... więc co ten człowiek piep..y ??? jak zwykle zabierają się do sprawy od du..y strony ... najpierw poprawcie poziom w podstawówkach, a potem wyżej ... a nie odwrotnie ...

! Odpowiedz
0 0 ~olo

izby, klastry, starostwa, związki, kuratoria ... no jak tak wielu "ekspertów" zabrało się za rozwiązywanie tego problemu to na pewno specjalistów nie przybędzie ... gamonie bohatersko walczą z problemem, który sami stworzyli ... ha ha ha ... "eksperci" od siedmiu boleści ...

! Odpowiedz
0 2 ~bolo

panie chłopie: kto potrzebuje? pracodawcy do tyrania przy maszynie za 1500 zł ... to niech sobie jadą na białoruś, czy ukrainę i tam szukają ...

! Odpowiedz
0 0 ~ddd

zdaje się, że na "zielonej wyspie" zaczyna brakować niewolników ... płaćcie godziwe pieniądze to się specjaliści znajdą gamonie ...

! Odpowiedz
0 0 ~Lopez

Właśnie chciałem spytać w komentarzu kto tym wykształconym kadrom zapłaci jak się należy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.