REKLAMA

Ekonomista: Polska jest jak Bayern Monachium

2020-09-01 07:51
publikacja
2020-09-01 07:51
fot. MATTHEW CHILDS / Reuters

Mamy mocne ekonomiczne mięśnie, superkonkurencyjną gospodarkę. Nie przypadkiem przez kolejny kryzys przechodzimy lepiej niż inni – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ekonomista, profesor Akademii Leona Koźmińskiego Marcin Piątkowski.

We wtorkowej rozmowie ekonomista zapytany o stan polskiej gospodarki w obliczu pandemii koronawirusa, powiedział: "Polska cały czas dogania Zachód w szybkim tempie. Nie bez powodu od 30 lat jesteśmy europejskim liderem wzrostu. W tym czasie potroiliśmy nasz dochód narodowy na mieszkańca. Na szczęście, w czasie epidemii nasze PKB według prognoz skurczy się najmniej wśród wszystkich dużych gospodarek w UE. Cały czas pozostaniemy europejskim liderem wzrostu. Szkoda jednak, że będziemy nadganiać Zachód ze złych powodów. Wszędzie PKB się kurczy, a nie rośnie".

Na uwagę, że awansując, "trochę korzystamy" z nieszczęścia innych, Piątkowski odparł, że "w ekonomii jest trochę jak w sporcie".

"Bayern Monachium wygrał ostatni finał ligi mistrzów z PSG nie tylko dlatego, że był lepszą drużyną, ale też dlatego, że PSG zmarnowało wiele okazji na zdobycie gola. Podobnie jest tutaj. Nadgonimy innych, bo u nich PKB spadnie nawet o 10 proc., a może i więcej. U nas spadnie 4 proc. albo mniej. Nadganiać będziemy szczególnie kraje południa Europy, dużo szybciej niż nam się wydawało" - mówił profesor Akademii Leona Koźmińskiego.

Jak zaznaczył, pod względem PKB na mieszkańca jesteśmy najbliżej Zachodu w historii. "Od ponad 10 lat piszę i mówię, że Polska dopiero teraz przeżywa swój prawdziwy złoty wiek. Nie w XVI w., kiedy dotyczył on tylko 5 proc. najbogatszej części społeczeństwa, a reszta była pańszczyźnianymi niewolnikami. Złoty wiek trwa teraz. Mamy najkrótszy dystans, w jakości życia, w stosunku do Zachodu. Trzeba zrobić wszystko, żeby ten złoty wiek stał się całym wiekiem, nie tylko okresem 30 lat" - powiedział "Rz" Marcin Piątkowski.(PAP)

sno/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (36)

dodaj komentarz
lorelie
Trzaskowsky będziesz siedział !
jezykminimalny
Podobno MON strasznie Rafała dziś przeczołgało .
anna_domagalczyk
Tak, a Prezes jak Lewandowski !
grab
Porównywanie Polski do niemieckiej drużyny piłkarskiej nie przystoi prof. Piątkowskiemu, no chyba , że nie zna historii.
atx
wczoraj jechał se bryczką (wiecie taką z koniem) po wsi i nagle zatrzymuje nas fura z niemiec i coś tam szfargolą że też chcą z nami jechać ...łot taka aluzyja do rzeczywistości
lorelie
Pandemia pokazała jak silną kraje maja gospodarkę. Lenie z południa bazujące tylko na turystyce polegli. Na dodatek maja na utrzymaniu kilka mln nierobów z pontonów przy dwucyfrowym bezrobociu (!!) A wymawiali nam że oni są potrzebni do pracy:) komedia. Porównywanie lewaków Polski do Niemiec ( 4 gospodarki świata i okolo Pandemia pokazała jak silną kraje maja gospodarkę. Lenie z południa bazujące tylko na turystyce polegli. Na dodatek maja na utrzymaniu kilka mln nierobów z pontonów przy dwucyfrowym bezrobociu (!!) A wymawiali nam że oni są potrzebni do pracy:) komedia. Porównywanie lewaków Polski do Niemiec ( 4 gospodarki świata i okolo 40 tej) jest żenujące. Zapytam więc jeszcze raz lewusie, dlaczego nie wyjeżdżasz z tego zaścianka ? A jak wyjedziesz to okupujesz polskie fora internetowe ? Ha ha zle się żyje pośród pontoniarzy w dzielnicach dla ludzi 3 kategorii?
anty12
Jeszcze wypowiedz sie kto do Polski sprowadzil stado kolorowych ? Tusk? No nie sadze.
anna_domagalczyk
Powiedz, co bierzesz, bo widać, że mocne ;-)))
wyrwin666
Ciekawe ile PiS zapłacił Wam i temu "ekonomiście" ...
lorelie
Tabletkę weź bo chyba zapomniałeś.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki