PiS złożył protesty wyborcze ws. przeliczenia głosów w wyborach senackich

PiS złożył protesty wyborcze ws. przeliczenia głosów w wyborach senackich w kolejnych czterech okręgach. Są to okręgi w Toruniu, Koninie oraz dwa okręgi w Kaliszu.

(fot. Arkadiusz Lawrywianiec / FORUM)

O złożeniu protestów wyborczych poinformował PAP szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Protesty dotyczą senackich okręgów wyborczych: 12 - Toruń, 92 - Konin oraz 95 i 96 w Kaliszu.

W okręgu nr 12 - Toruń kandydatem na senatora z ramienia Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości był Andrzej Tadeusz Mioduszewski, który otrzymał 50 168 głosów, co przełożyło się na 37,43 proc. poparcia.

W okręgu nr 92 - Konin, kandydatem PiS był Robert Kazimierz Gaweł. Uzyskał on 75 413 głosów (40,90 proc. poparcia).

Łukasz Mikołajczyk był kandydatem PiS w okręgu nr 95 - Kalisz. Otrzymał 77 780 głosów (49,27 proc. poparcia).

W okręgu nr 96 - Kalisz, PiS reprezentował Andrzej Franciszek Wojtyła, który uzyskał 70 993 głosy (49,45 proc. poparcia).

Wcześniej - jak dowiedziała się PAP - PiS złożył protesty wyborcze ws. przeliczenia głosów w wyborach senackich w dwóch okręgach: nr 75 (Katowice) i nr 100 (Koszalin).

Rzeczniczka PiS w rozmowie z PAP zaznaczyła, że powodem do złożenia wniosków była liczba głosów nieważnych w poszczególnych okręgach. "Jest dużo głosów nieważnych przy małej różnicy między kandydatami" - powiedziała Czerwińska.

"Chcemy, żeby ponownie zostało to przeliczone i sprawdzone" - dodała rzeczniczka PiS.

Czerwińska podkreśliła, że PiS będzie teraz czekać na dalsze kroki i informacje ze strony Sądu Najwyższego.

Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN powiedział PAP, iż w ramach protestów wnioskodawca złożył wnioski o oględziny kart wyborczych na rozprawie, porównanie kart wyborczych z protokołami poszczególnych komisji wyborczych, ponowne przeliczenie głosów na rozprawie oraz o umożliwienie wnioskodawcy wypowiedzenia się na rozprawie - w szczególności, co do kart do głosowania, które zostały zakwalifikowane jako głosy nieważne.

"Wyniki wyborów do Senatu RP niemal po połowie dzielą Izbę Wyższą Parlamentu RP pomiędzy partię aktualnie sprawującą władzę a opozycję. W tym stanie rzeczy, w słusznie rozumianym interesie społecznym, jest podjęcie dodatkowych działań weryfikujących poprawność ustalenia wyników głosowania na Senatora w okręgach wyborczych nr 100 i 75, gdzie o wyborze zadecydowała tak niewielka różnica głosów" - zaznaczono w tych protestach, jak przekazał PAP zespół prasowy SN.

Michałowski poinformował, iż w obu protestach podniesiono ten sam zarzut naruszenia przepisów Kodeksu wyborczego (art. 227) polegający na niewłaściwym zakwalifikowaniu głosów, jako nieważne, podczas gdy głosy te powinny zostać uznane za ważne.

"Pełnomocnik wyborczy wnosi o uznanie, że zarzuty podniesione w protestach są zasadne i przedstawione naruszenia miały wpływ na ważność wyborów" - dodał Michałowski. Jak wskazał, w protestach wskazano na niewielką różnicę głosów między zwycięskim kandydatem, który uzyskał mandat senatora, a kolejnym kandydatem.

Jak przypomniał zespół prasowy SN w okręgu senackim nr 100 różnica wyniosła 320 głosów przy ponad 136 tys. wszystkich oddanych głosów, a w okręgu nr 75 różnica między kandydatami wyniosła 2349 głosów na ponad 129 tys. oddanych głosów. "Pełnomocnik Wyborczy zwrócił też uwagę na liczbę głosów nieważnych w obu okręgach - i tak w okręgu nr 100 głosów nieważnych było 3 tys. 344, a w okręgu nr 75 liczba głosów nieważnych wyniosła 3 tys. 749" - zaznaczył Michałowski.

W związku z tym - jak przekazał Michałowski - zdaniem wnoszącego protest z powyższego wynika, że ustalenie, iż część głosów zostało nieprawidłowo uznanych za nieważne, zaś w rzeczywistości powinny być one uznane jako głosy poparcia dla kandydata KW Prawo i Sprawiedliwość decyduje o tym, że najwięcej głosów uzyskał kandydat KW Prawo i Sprawiedliwość. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński, Mateusz Mikowski

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
25 21 anty12

Znowy przyszlo stado piswokich kartofli trolii. Trolujcie do oporu.

! Odpowiedz
34 31 jes

Fałszowanie wyborów już blisko. Nieinternowany nie może się z tym pogodzić i już niedługo zaproponuje lepszemu sortowi, model demokracji białoruskiej.

! Odpowiedz
45 32 search

A od czego Nieintyernowany ma Ziobre, Przylebska zone wolfganga i kaste w KRS, izby dyscyplinarne. NIewznych glsow bedzie wiecej, beda liczyc az sie wynik zgodzi z wola partii.
A mnie ciekawi jak ida nauki przedmalzenskie synka Betki

! Odpowiedz
22 13 jes

Nauki udzielał jej już wcześniej, i poprzez nauki trafiło się kolejne niepokalane poczęcie.

! Odpowiedz
50 26 grab

Koniec Demokracji w Polsce a UE przymyka oczy!

! Odpowiedz
49 41 karbinadel

No, i tradycyjnie wieczorny atak klonów :) Jak widać, wyborów PiS nadal nie uważa za rozstrzygnięte, więc mobilizacja płatnych trolli trwa

! Odpowiedz
23 42 rimet1

Brejza to ty ?

! Odpowiedz
25 12 jes odpowiada rimet1

Przerwałeś wieczorne wino aby odpisać poza godzinami pracy?

! Odpowiedz
48 50 szejknet

Byłem w komisji wyborczej. Głosów nieważnych do senatu było około 3%, czyli jak popatrzeć na dane z artykułu to by się mniej więcej zgadzało...
Jak widać pisiaki chcą siłą senat wyrwać.

! Odpowiedz
81 58 mith21

Liczenie głosów aż do skutku. Znany manewr w krajach autorytarnych.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil