PiS zlikwiduje powiaty? Trzaskowski: Nie ma na to zgody

2020-07-07 09:32, akt.2020-07-07 11:00
publikacja
2020-07-07 09:32
aktualizacja
2020-07-07 11:00
fot. Hybrid Gfx / Shutterstock

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zwrócił się we wtorek do rządzących z pytaniem, czy zamierzają zlikwidować powiaty. Ocenił, że wpisywałoby się to w filozofię PiS niszczenia samorządów. Zadeklarował, że zawetuje plany likwidacji powiatów czy ograniczenia ich władzy.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Lesznie (Wielkopolska) kandydat KO na prezydenta mówił o doniesieniach "Rzeczpospolitej", "Dziennika Gazety Prawnej" oraz "Do Rzeczy", według których rządzący zamierzają zlikwidować powiaty.

"To jest dla mnie jako samorządowca bardzo niepokojąca wieść. Niestety, jeżeli to prawda, wpisywałoby się to w filozofię PiS niszczenia samorządów, ograniczania ich prerogatyw" - podkreślił Trzaskowski. Pytał rządzących, czy doniesienia prasowe dotyczące likwidacji powiatów są prawdziwe i czy przygotowywany jest projekt ustawy w tej sprawie, a jeśli tak, jakie jest tego uzasadnienie.

Według Trzaskowskiego, już teraz rząd, za pozwoleniem prezydenta, przyczynia się do tego, że powiatowe szpitale są stawiane w stan upadłości, a później grozi im likwidacja. "To już jest atak na Polskę powiatową. Natomiast w tej chwili pojawiają się doniesienia, że to jest zaplanowane działanie i że rządzący chcą wydać prawdziwą wojnę samorządom, a jednym z kroków ma być likwidacja powiatów" - zaznaczył polityk.

"Chcę jasno powiedzieć: nie będzie na to mojej zgody" - oświadczył kandydat KO. Podkreślił, że gdyby nie samorząd powiatowy, Polska nie zmieniałaby się tak szybko. "Jeżeli pojawią się jakiekolwiek plany tego typu, to możecie być państwo pewni, że zawetuję plany ograniczenia władzy powiatów, a tym bardziej ich likwidacji" - zapewnił.

Trzaskowski zarzucił Prawu i Sprawiedliwości oraz liderowi partii Jarosławowi Kaczyńskiemu, że "nie rozumie i nie znosi" niezależnych instytucji. "Stąd atak na sądownictwo, na niezależne media, stad atak na samorządy" – dodał.

Polityk ocenił, że samorządy, także powiaty, są obecnie niedofinansowane. "Więcej, subwencja edukacyjna nie starcza na podstawowe potrzeby, rządzący spychają na barki samorządów coraz więcej zadań, a nie idzie za tym finansowanie. W momencie wybuchu epidemii samorządy, które są na pierwszej linii walki z tą epidemią, zostały pozostawione kompletnie same sobie. Nie było żadnej pomocy, nawet jeśli chodzi o uelastycznienie naszych własnych budżetów, to rządzący nie chcieli nas wysłuchać" – powiedział prezydent stolicy.

Zapewnił, że jeśli wygra wybory, zagwarantuje większe środki dla samorządów. "To będzie jeden z moich absolutnych priorytetów i mam nadzieję, że tutaj porozumiem się z rządzącymi, bo obrona samorządów to jest coś, na czym absolutnie zależy większości naszych obywateli" – zaznaczył Trzaskowski.

Polityk pytany jakie ma propozycje dla takich miast, jak Leszno przypomniał, że w jego programie wyborczym znajdują się takie postulaty, jak realizacja „inwestycji za rogiem”, czyli tych najbliżej obywatela i powołanie centrów rozwoju lokalnego. "Każde miasto dostanie 30 mln zł na takie centrum i w tym momencie będzie decyzja czy tam powinno się uczyć dzieci języka obcego, czy tam powinno powstać centrum multimedialne, czy centrum dla rozwoju start-upów, czy też nowoczesna przychodnia. Każde miasto będzie miało możliwość zadecydować co w takim centrum powinno być" – tłumaczył Trzaskowski. Dodał, że centra takie będą też tworzyć nowe miejsca pracy.

Zapowiedział, że chciałby też stworzyć specjalny prezydencki program stypendialny dla 50 tys. najzdolniejszych młodych ludzi z mniejszych miast i wsi, wprowadzić darmowe żłobki i przedszkola w całej Polsce oraz zaoferować 10 tys. złotych każdej rodzinie na wymianę pieca węglowego, termomodernizację lub zainstalowanie baterii słonecznej. (PAP)

autorzy: Marta Rawicz, Piotr Śmiłowicz

mkr/ pś/ reb/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (28)

dodaj komentarz
katzpodola
Cos mi się widzi że głupszego kandydata jak trzaskowski to nie ma. No może Bolek ale ten juz nie wychodzi na ulice bo sie wstydzi.
traderfr
Miały być darmowe żłobki w Warszawie czy mi się zdaje? Rafałek..? Gdzie są?
gregzacha
W głowach się poprzewracało od tej wolności. Po co wam województwa i powiaty. Macie być centralnie sterowani z Warszawy i słuchać, co wielki wódź mówi. Bo wieli wódz zawsze ma rację. A kto się przeciwstawia wielkiemu świętemu wodzowi Jarosławowi jest antypolski i należny na pewno do LGBT i słucha wrogich mediów W głowach się poprzewracało od tej wolności. Po co wam województwa i powiaty. Macie być centralnie sterowani z Warszawy i słuchać, co wielki wódź mówi. Bo wieli wódz zawsze ma rację. A kto się przeciwstawia wielkiemu świętemu wodzowi Jarosławowi jest antypolski i należny na pewno do LGBT i słucha wrogich mediów bo wszystkie media oprócz radia z ryjem i TVP są wrogie.
traderfr
Dokładnie, każda ulica powinna mieć swojego prezydenta i grupkę dobrze opłacanych radnych, a każdy kto się temu sprzeciwia jest nietolerancyjnym homofobem i uprawia mowę nienawiści.
jas2
Nie wiem czy rządzący pracują nad likwidacją powiatów ale ja na ich miejscu już dawno przywróciłbym 49 województw i oczywiście zlikwidował powiaty.
Po co są powiaty? Nikt nie wie po co a każdy boi się zapytać.
1984
Powiaty funkcjonowały od II RP do 1975r gdy utworzono aż 49 województw. Jednak gierkowski pomysł na samorządy słabo się sprawdził bo przed powrotem powiatów niektóre sprawy załatwiało się w urzędach rejonowych. Pełniły funkcje powiatów lecz podlegały wojewodom czyli de facto władzy centralnej.

Patologia
Powiaty funkcjonowały od II RP do 1975r gdy utworzono aż 49 województw. Jednak gierkowski pomysł na samorządy słabo się sprawdził bo przed powrotem powiatów niektóre sprawy załatwiało się w urzędach rejonowych. Pełniły funkcje powiatów lecz podlegały wojewodom czyli de facto władzy centralnej.

Patologia powiatów jest wyłącznie w rozdętej biurokracji i masie etatowych "samorządowców". Gminy to zbyt małe jednostki aby poradziły sobie ze wszystkim. A województwa zbyt duże, nawet jak będzie ich 49.
jarunia
Ja kupuje Gazetę Wyborczą, po co nie wiem, może chodzi o ten rozkoszny elitarny ból jak się podciera tyłek
pimpek01
a wczesnej zawijasz kiełbasę wyborczą od dudy w gazetę bo to w końcu gazeta wyborcza!

według motta: Paranoicy i Socjopaci Łączcie się!
krokus12
To jednak Prezes ma rację że trzeba wyrównywać rozwój Polski A i B bo widać wśród wyborców Dudy zacofanie bo ogół rodaków używa do tego papieru toaletowego
spaceavenger
No pięknie, jeden z największych błędów po 1989 - wprowadzenie powiatów - Trzaskowski uważa za sukces. PO to liberałowie za dychę popierający rozrost niepotrzebnej biurokracji. Ale trudno się dziwić skoro kolejny "liberał" Mistrz Buzek bryluje teraz na lewackich salonach w Brukseli.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki