REKLAMA

PiS zgłosi kandydaturę Elżbiety Witek na stanowisko marszałka Sejmu

2019-08-09 10:30
publikacja
2019-08-09 10:30

Prawo i Sprawiedliwość zgłosi obecną szefową MSWiA Elżbietę Witek na stanowisko marszałka Sejmu; w resorcie zastąpi ją koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński - wynika z informacji PAP uzyskanych w kierownictwie ugrupowania.

fot. Kancelaria Premiera / / Flickr

Obecny marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapowiedział, że w piątek złoży rezygnację z tej funkcji. Decyzja ma związek z informacjami dotyczącymi lotów marszałka samolotami rządowymi.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział w czwartek, że w piątek odbędzie się posiedzenie Sejmu, na którym Izba wybierze nowego marszałka.

Według nieoficjalnych informacji PAP klub PiS zgłosi na stanowisko marszałka Sejmu obecną szefową resortu spraw wewnętrznych Elżbietę Witek. Ją z kolei w fotelu szefa MSWiA zastąpi koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

W poniedziałek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony.

Z kolei w poniedziałek wieczorem na stronach Sejmu opublikowano "wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji". Wykaz CIS zawiera 85 pozycji opisujących podróże krajowe marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego między 17 marca 2016 r. a 22 lipca 2019 r. Jak wynika z wykazu 70 z nich odbywało się na trasie między Warszawą i Rzeszowem (w tym często z drogą powrotną). W wykazie opublikowanym przez CIS znalazły się też informacje dotyczące liczby podróży krajowych, liczby pasażerów na pokładzie (bez uwzględnienia nazwisk czy funkcji) oraz cel wizyty.

Kwestia lotów Kuchcińskiego była krytykowana przez polityków PO, którzy chcą, by marszałek Sejmu przedstawił szczegóły lotów rządowym samolotem, kiedy na pokładzie byli jego bliscy: ile było takich lotów i kto brał w nich udział. Posłowie PO w związku z informacjami o lotach Kuchcińskiego złożyli wniosek o odwołanie go z funkcji marszałka Sejmu, nad którym Sejm miał debatować w piątek. Ponadto politycy PO-KO powołując się na doniesienia medialne zarzucili Kuchcińskiemu, że w sposób nieuprawniony podróżowali z nim podczas służbowych lotów m.in. poseł PiS Stanisław Piotrowicz i jego żona Maria, Zdzisław Krasnodębski, Anna Krasnodębska, Bogdan Rzońca, Krystyna Wróblewska "i wielu innych, w tym asystenci marszałka Kuchcińskiego".

W środę Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała, że trwa postępowanie sprawdzające ws. ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami marszałka Marka Kuchcińskiego. 

autor: Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
karbinadel
Prawdziwa kobieta pracująca, na każdą funkcję się nadaje
nostsherlock
Kolejna niekompetentna osoba, która dostaje stołek za zasługi dla partii. W kwestii nadużywania swojej funkcji i rozrzutnego wydawania pieniędzy publicznych nic się nie zmieni
talmud
jaka musi byc lojalnosc tej witek jak jest zadaniowana na "kazdy odcinek" ?? ktos tu napisal ze zamiast otwierac interes w polin to lepiej zapisac sie do partii - to go "niezalezny moderator" usuna za. "mowe prawdy" ........
bez jow - posel musi odpowiadac przed wyboracami a nie byc wasalem prezesa-
jaka musi byc lojalnosc tej witek jak jest zadaniowana na "kazdy odcinek" ?? ktos tu napisal ze zamiast otwierac interes w polin to lepiej zapisac sie do partii - to go "niezalezny moderator" usuna za. "mowe prawdy" ........
bez jow - posel musi odpowiadac przed wyboracami a nie byc wasalem prezesa- to "glosowanie" jest farsa......
carlito1
Ja też chcę partyjną legitymację. Oni mają tak fajnie
eagleeye
@khh owszem obecny/były marszałek Sejmu RP sam sobie taki los zgotował. Ale ciekawi mnie czy będziesz tak wylewny jak okaże się ze będziesz jako podatnik zmuszony oddawać długi z .N bo jakis temat kiepsko przebija się w mediach i teraz "farbowane lisy" z .N będą PO-KOmunistami
khh
Nie martwi mnie .N, nie popieram tego typu kolorowych ugrupowan. Co nie znaczy, ze powinienem popierac obecna wladze. Miala byc nowa jakosc, a jest po staremu, wsadzic swoich ludzi gdzie sie da, wykorzystac przywileje jak sie da i nachapac sie do oporu. Zamiast hucznego rozdawnictwa i majstrowania przy wskaznikach ekonomicznych zdecydowanie Nie martwi mnie .N, nie popieram tego typu kolorowych ugrupowan. Co nie znaczy, ze powinienem popierac obecna wladze. Miala byc nowa jakosc, a jest po staremu, wsadzic swoich ludzi gdzie sie da, wykorzystac przywileje jak sie da i nachapac sie do oporu. Zamiast hucznego rozdawnictwa i majstrowania przy wskaznikach ekonomicznych zdecydowanie bardziej wolalbym podniesienie standardow zacbowania osob publicznych i pilnowania przestrzegania prawa dla wszystkich.
khh
Nastepna rodzina juz pakuje walizki na mysl o darmowych lotach w co drugi weekend?

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki