REKLAMA

PiS zamierza sięgnąć po pieniądze Lasów Państwowych

2018-09-14 00:37
publikacja
2018-09-14 00:37

Prawo i Sprawiedliwość zamierza sięgnąć po pieniądze Lasów Państwowych i pobrać im z konta 800 mln zł w ciągu dwóch najbliższych lat - informuje piątkowa "Gazeta Polska Codziennie". Według gazety decyzja wywołała oburzenie leśników.

fot. Dariusz Gorajski / / FORUM

"GPC" podała, że jeszcze w tym miesiącu ma powstać Fundusz Dróg Samorządowych, z którego ma być finansowany największy w historii program budowy dróg lokalnych. Gazeta przypomina, że jest to jedna z obietnic z tzw. piątki Morawieckiego.

"W ubiegłym tygodniu został przygotowany projekt ustawy powołujący fundusz, a także wskazujący źródła jego finansowania. I tak gros środków, czyli 1,4 mld zł rocznie, będzie pochodziło z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 500 mln zł ma przekazywać Ministerstwo Obrony Narodowej, ponadto spółki wpłacą 7,5 proc. od zysku (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym), a Lasy Państwowe dokonają wpłat po 400 mln zł w latach 20192020" - napisano.

"I to właśnie ten ostatni punkt budzi wątpliwości, bo pomysł jest żywcem ściągnięty z Platformy Obywatelskiej. Przypomnijmy, w styczniu 2014 r. Donald Tusk sięgnął do kasy leśników, by pobrać w sumie 1,6 mld zł w ciągu dwóch lat (podatek nadzwyczajny po 800 mln w 2014 i 2015 r.). Ponadto rząd PO-PSL nałożył 2-procentowy podatek obrotowy od sprzedaży drewna, który jest płacony od 2016 r." - czytamy w "GPC".

Gazeta cytuje stanowisko Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej, który wnosi "zdecydowany protest" przeciwko projektowi ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych i obarczeniu Lasów Państwowych "kolejną daniną".

Według związku założone w projekcie ustawy kwoty, które miały być wypłacane przez Lasy Państwowe, są zbyt wysokie, szczególnie w obliczu zwiększonych kosztów działalności Lasów i "grożą LP zapaścią finansową oraz nierealizowaniem nałożonych na nie zadań.(PAP)

mmu/ ozk/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (14)

dodaj komentarz
karbinadel
Kolejna nauczka, że w państwie PiS nie warto być gospodarnym i oszczędnym - bo jak sobie coś odłożysz, to i tak władza zabierze na jakiś szczytny cel
samsza
Wystarczy nie kraść, czyli wycofać się z transferów do bogatych emerytów, podnieść wiek emerytalny dla kobiet do 70 rż. to będą i drogi i dzieci będą się rodzić jak ciepłe bułeczki. Choć rozwijać opiekę też nad starszymi, ale niedołężnymi fizycznie lub psychicznie.
antek10
A skąd Lasy Państwowe mają tyle pieniędzy? Całe szczęście nie poszło to na premie dla prezesów.
jerloz210935
No i wszystko jasne zgoda na wycinanie bez opamiętania niszczenie Puszczy przez Szyszkę,błogosławieństwo Talibarydzyka,a wreszcie wybory na to potrzeba kasy
nostsherlock
Oni sięgają po pieniądze wszystkich, jak każda partia myślą tylko o korycie (czyt. budżecie)
karbinadel
Inaczej mówiąc, w państwie PiS najlepiej być gołodupcem.
jkendy
Trzeba więcej kasy na propagandę przed wyborami. Wczoraj patrzyłem przez 5 minut na dziennik TVP to smutne, ale kłamią w żywe oczy, brakuje tylko Jerzego Urbana. Zastanawiam się tylko, czy po tym rządzie ktokolwiek będzie w stanie to wszystko posprzątać.
secundus
Jeśli frekwencja będzie na tym poziomie co ostatnio, to szybko nie będzie normalnej władzy. Elektorat PiSu jest zdyscyplinowany i na wybory pójdzie. Tak o to 15% zmieni się w 40%.
grzechu_comeback odpowiada secundus
Zapomniało się, że ostatni wybory to była WYSOKA (jak na polskie warunki-leming nie głosuje) frekwencja oraz REKORDOWO wysokie poparcie dla JEDNEGO ugrupowania.
Taka sytuacja nie miała miejsca w demokracji FOZZem kierowanej. Więc jednak pojęcia nie masz o czym piszesz
_jasko odpowiada grzechu_comeback
Zapomniało się, że PiS zdobył 37,58 proc głosów i 51 proc. mandatów. Ta "wysoka" wygrana była nie dzięki frekwencji, ale dzięki belgijskiemu matematykowi Victorowi D’Hondt.
Oblicz sobie jaki 'WYSOKI" odsetek głosów zdobył PiS całej populacji Polaków uprawnionych do głosowania, nie mówiąc
Zapomniało się, że PiS zdobył 37,58 proc głosów i 51 proc. mandatów. Ta "wysoka" wygrana była nie dzięki frekwencji, ale dzięki belgijskiemu matematykowi Victorowi D’Hondt.
Oblicz sobie jaki 'WYSOKI" odsetek głosów zdobył PiS całej populacji Polaków uprawnionych do głosowania, nie mówiąc już o wszystkich obywatelach RP.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki