PiS zamierza sięgnąć po pieniądze Lasów Państwowych

Prawo i Sprawiedliwość zamierza sięgnąć po pieniądze Lasów Państwowych i pobrać im z konta 800 mln zł w ciągu dwóch najbliższych lat - informuje piątkowa "Gazeta Polska Codziennie". Według gazety decyzja wywołała oburzenie leśników.

(fot. Dariusz Gorajski / FORUM)

"GPC" podała, że jeszcze w tym miesiącu ma powstać Fundusz Dróg Samorządowych, z którego ma być finansowany największy w historii program budowy dróg lokalnych. Gazeta przypomina, że jest to jedna z obietnic z tzw. piątki Morawieckiego.

"W ubiegłym tygodniu został przygotowany projekt ustawy powołujący fundusz, a także wskazujący źródła jego finansowania. I tak gros środków, czyli 1,4 mld zł rocznie, będzie pochodziło z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 500 mln zł ma przekazywać Ministerstwo Obrony Narodowej, ponadto spółki wpłacą 7,5 proc. od zysku (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym), a Lasy Państwowe dokonają wpłat po 400 mln zł w latach 20192020" - napisano.

"I to właśnie ten ostatni punkt budzi wątpliwości, bo pomysł jest żywcem ściągnięty z Platformy Obywatelskiej. Przypomnijmy, w styczniu 2014 r. Donald Tusk sięgnął do kasy leśników, by pobrać w sumie 1,6 mld zł w ciągu dwóch lat (podatek nadzwyczajny po 800 mln w 2014 i 2015 r.). Ponadto rząd PO-PSL nałożył 2-procentowy podatek obrotowy od sprzedaży drewna, który jest płacony od 2016 r." - czytamy w "GPC".

Gazeta cytuje stanowisko Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej, który wnosi "zdecydowany protest" przeciwko projektowi ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych i obarczeniu Lasów Państwowych "kolejną daniną".

Według związku założone w projekcie ustawy kwoty, które miały być wypłacane przez Lasy Państwowe, są zbyt wysokie, szczególnie w obliczu zwiększonych kosztów działalności Lasów i "grożą LP zapaścią finansową oraz nierealizowaniem nałożonych na nie zadań.(PAP)

mmu/ ozk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 20 karbinadel

Kolejna nauczka, że w państwie PiS nie warto być gospodarnym i oszczędnym - bo jak sobie coś odłożysz, to i tak władza zabierze na jakiś szczytny cel

! Odpowiedz
10 5 samsza

Wystarczy nie kraść, czyli wycofać się z transferów do bogatych emerytów, podnieść wiek emerytalny dla kobiet do 70 rż. to będą i drogi i dzieci będą się rodzić jak ciepłe bułeczki. Choć rozwijać opiekę też nad starszymi, ale niedołężnymi fizycznie lub psychicznie.

! Odpowiedz
5 23 antek10

A skąd Lasy Państwowe mają tyle pieniędzy? Całe szczęście nie poszło to na premie dla prezesów.

! Odpowiedz
9 21 jerloz210935

No i wszystko jasne zgoda na wycinanie bez opamiętania niszczenie Puszczy przez Szyszkę,błogosławieństwo Talibarydzyka,a wreszcie wybory na to potrzeba kasy

! Odpowiedz
5 25 nostsherlock

Oni sięgają po pieniądze wszystkich, jak każda partia myślą tylko o korycie (czyt. budżecie)

! Odpowiedz
0 5 karbinadel

Inaczej mówiąc, w państwie PiS najlepiej być gołodupcem.

! Odpowiedz
12 46 jkendy

Trzeba więcej kasy na propagandę przed wyborami. Wczoraj patrzyłem przez 5 minut na dziennik TVP to smutne, ale kłamią w żywe oczy, brakuje tylko Jerzego Urbana. Zastanawiam się tylko, czy po tym rządzie ktokolwiek będzie w stanie to wszystko posprzątać.

! Odpowiedz
6 27 secundus

Jeśli frekwencja będzie na tym poziomie co ostatnio, to szybko nie będzie normalnej władzy. Elektorat PiSu jest zdyscyplinowany i na wybory pójdzie. Tak o to 15% zmieni się w 40%.

! Odpowiedz
12 10 grzechu_comeback odpowiada secundus

Zapomniało się, że ostatni wybory to była WYSOKA (jak na polskie warunki-leming nie głosuje) frekwencja oraz REKORDOWO wysokie poparcie dla JEDNEGO ugrupowania.
Taka sytuacja nie miała miejsca w demokracji FOZZem kierowanej. Więc jednak pojęcia nie masz o czym piszesz

! Odpowiedz
2 11 _jasko odpowiada grzechu_comeback

Zapomniało się, że PiS zdobył 37,58 proc głosów i 51 proc. mandatów. Ta "wysoka" wygrana była nie dzięki frekwencji, ale dzięki belgijskiemu matematykowi Victorowi D’Hondt.
Oblicz sobie jaki 'WYSOKI" odsetek głosów zdobył PiS całej populacji Polaków uprawnionych do głosowania, nie mówiąc już o wszystkich obywatelach RP.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.