REKLAMA
ZAGŁOSUJ

PiS z 31 proc. poparcia. Hołownia przed KO. Sondaż IBRiS

2021-04-15 06:48
publikacja
2021-04-15 06:48
PiS z 31 proc. poparcia. Hołownia przed KO. Sondaż IBRiS
PiS z 31 proc. poparcia. Hołownia przed KO. Sondaż IBRiS
fot. Adam Chelstowski / / Forum

Teraz to już nie Strajk Kobiet psuje notowania PiS, tylko brak sterowności całego układu władzy i syndrom oblężonej twierdzy - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita" analizując ostatni sondaż IBRiS przeprowadzony na zlecenie dziennika, w którym PiS otrzymuje 31 proc. poparcia.

Sondażowa kondycja rządzącej koalicji wydawała się nienaruszalna do 22 października 2020 roku. Mimo pandemii, mimo protestów dotyczących wymiaru sprawiedliwości, mimo sprzecznych interesów koalicjantów, Zjednoczona Prawica trwała przy ponad 40-proc. poziomie poparcia i stanowisku lidera rankingu, co w systemie d’Honta zapewnia możliwość sprawowania władzy - zauważa "Rzeczpospolita".

Jednak, jak ocenia gazeta, "pomysł skierowania wniosku w sprawie aborcji do podległego sobie Trybunału Konstytucyjnego, a potem rozpatrzenie go przez tę instytucję, było najgorszym z możliwych pomysłów politycznych dla PiS". Według "Rz", "jego rezultatów prezes Jarosław Kaczyński po prostu nie przewidział, co zresztą sam w jednym z wywiadów szczerze przyznał".

"Ta decyzja wywołała konsekwencje wśród nowych wyborców PiS" – powiedział gazecie socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jarosław Flis. "A to oni, głosując i stanowiąc o zdobyciu przez PiS władzy, mieli prawo spodziewać się, że sprawa aborcji podnoszona nie będzie. Bo przecież zaostrzenie prawa aborcyjnego nie występowało w programach wyborczych i kampaniach PiS" - dodał prof. Flis.

W opinii "Rzeczpospolitej", "te konsekwencje to strata 10 pkt proc. w sondażach". "Spadek z ponad 40 na ponad 30 proc. poparcia nie jest bowiem erozją i zwykłym +pogorszeniem notowań+” - czytamy w redakcyjnej analizie. Jak dodano, "to różnica jakościowa, stanowiąca o utracie władzy w przyszłości, tak jak w ostatnim sondażu IBRiS przeprowadzonym na zlecenie +Rzeczpospolitej+, w którym PiS otrzymuje 31 proc. poparcia".

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego w dniach 9-10 kwietnia wynika ponadto, że na Polskę 2050 Szymona Hołowni chciałoby zagłosować 19,1 proc. wyborców, na Koalicję Obywatelską 15,2 proc., na Lewicę 8,1 proc., na Konfederację 7,2 proc., a na PSL-Koalicję Polską 5,1 proc. 14,3 proc. respondentów wybrało odpowiedzi "nie wiem" i "trudno powiedzieć". (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (14)

dodaj komentarz
dzo_bajden
hołownia co raz bardziej przypomina ryszarda rwie serce, jeszcze nigdzie nie wybrany, a idzie w góre jak ta lala. tylko czekać na jakąś madere
antek10
PISIORKi juz macie nowy program opracowany? CELA + łahahahahahaha ale bedzie płacz i zębów zgrzyt. Konfiskaty majątków, "tymczasowy areszt śledczy" do czasu aż dudę wywalą.
1as
Nie jest istotne, jakie będą spadki poparcia.
Przyzwoity człowiek podejmuje decyzje w tak ważnych sprawach zgodnie z sumieniem i najlepszą wolą, a nie pod głosy. Ale takich jest bardzo niewielu, i dlatego teraz oddadzą władzę tym, którzy nie mają takich dylematów.
acdc
Podaj nazwiska tych przyzwoitych, którzy mają sumienie i dobrą wolę.....
sloneczkodzg odpowiada acdc
Kaczor Donald Półtusk . Może być ?
wrecker
Szczerbaty z Żoliborza kupił biednych ludzi socjalem i pis może robić co chce a i tak ma 30%. Banasie, Obajtki, Hofmany, Misiewicze i inne wynalazki są szybko zapominane przez obywateli. Kaczor doskonale potrafi zarządzać mniej rozgarniętymi ludźmi
antek10
za 2 lata zrobią 700 plus aby dalej doić baranów z ich własnej kasy.
kris74keh
Zabawna jest logika , stare , skompromitowane PO spada w sondażach, ale ubrane w nowe szaty rosnie. Oni zawsze robią ten sam manewr i zawsze im wychodzi.
and00
Kiedyś z PO wyszło, niedawno z Nowoczesną już nie
newsman
nie mozna sobie dac narzucic osi sporu tylko albo chcesz zeby toba dajej rzadzily STARUCHY I ZEBY BYL CALKOWITY ZAKAZ ABORCJI albo zeby tego nie bylo i byla pelna DEPISYCYZACJA

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki