REKLAMA
PIT 2023

PiS wywierał nacisk na samorządowców podczas wyborów. Będzie kolejna komisja śledcza?

2023-11-28 17:06, akt.2023-11-28 18:39
publikacja
2023-11-28 17:06
aktualizacja
2023-11-28 18:39

Władze państwa i politycy prawicy wywierali ogromny nacisk na samorządowców, by udostępnili dane z rejestrów wyborców; należy to wyjaśnić przed komisją śledczą - mówili we wtorek posłowie Trzeciej Drogi. Według nich, należy też ustalić, co się stało z pakietami wyborczymi przygotowanymi na wybory "kopertowe".

PiS wywierał nacisk na samorządowców podczas wyborów. Będzie kolejna komisja śledcza?
PiS wywierał nacisk na samorządowców podczas wyborów. Będzie kolejna komisja śledcza?
fot. Filip Radwanski / / FORUM

Sejm debatuje we wtorek nad projektem uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.

Bartosz Romowicz (Polska 2050-Trzecia Droga) przypomniał, że art. 7 Konstytucji stanowi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Jak stwierdził, pęd do utrzymania władzy za wszelką cenę przysłonił niektórym politykom PiS podstawy prawa konstytucyjnego.

"Doszło do tego, że rolę Państwowej Komisji Wyborczej przejęli politycy. Specjalnie na okoliczność wyborów został powołany p.o. prezesa Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot, obecnie w nagrodę za lojalność - prezes KGHM Polska Miedź. Zaangażowano Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, bo ktoś to wszystko musiał wydrukować. Gdy rząd PiS wykorzystał wszystkie podległe służby, inspekcje czy instytucje pojawił się problem skąd wziąć dane wyborców, a na drodze do szczęścia stanęli niedobrzy samorządowcy" - stwierdził Romowicz.

Wskazał, że był jednym z samorządowców, którzy sprzeciwili się udostępnieniu danych wyborców.

Marcin Skonieczka (Polska 2050) podkreślił, że premier Mateusz Morawiecki wydając polecenie o przeprowadzeniu wyborów przez Pocztę Polskę działał bez podstawy prawnej, a na podstawie tego polecenia zarząd Poczty Polskiej próbował wyłudzić dane ze spisu wyborców prowadzonych przez gminy.

"Ja jako wójt, ale też wielu samorządowców w Polsce, złożyło zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Niestety, ze względu na upolitycznienie prokuratury, te wszystkie sprawy zostały zamiecione pod dywan. Dlatego potrzebna jest komisja śledcza, która dokładnie zbada te wydarzenia i wskaże osoby, które podejmowały bezprawne działania" - powiedział Skonieczka.

Dodał, że władze państwa i politycy prawicy wywierali ogromny nacisk na samorządowców, by udostępnili dane z rejestrów wyborców. "Padały bezpodstawne zarzuty, że rzekomo władze samorządowe celowo uniemożliwiają przeprowadzenie wyborów. Presje wywierali także wojewodowie.(...) Przekaz był wzmacniany przez media publiczne. Uważam, że komisja śledcza powinna przesłuchać wszystkie osoby, które taką presje wywierały" - zaznaczył poseł. Oświadczył, że jego klub popiera projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej.

Urszula Nowogórska (PSL-Trzecia Droga) zauważyła, że w przestrzeni publicznej powstało wiele niejasności związanych z wyborami kopertowymi, dlatego - jak mówiła - powołanie komisji ma wyjaśnić wszystkie pytania.

"Jeśli ta komisja powstanie, co gorąco popieramy, będzie w niej pracowało 11 posłów, którzy rzetelnie będą swoją pracę wypełniać, oczywiście zgodnie z prawem, co zostało tu podane w wątpliwość" – podkreśliła, robiąc aluzję do wystąpienia posła PiS Przemysława Czarnka.

Nowogórska zwróciła uwagę m.in. na to, że pozyskanie i przetwarzanie danych osobowych wyborców przez Pocztę Polską było nielegalne, a spółka została z 26 mln pakietów wyborczych do głosowania. "Powstaje pytanie, jak te pakiety były przechowywane, kto nadzorował ich przechowywanie, jak zostały zniszczone, czy odbyło się to zgodnie z prawem" - powiedziała posłanka PSL.

Zadeklarowała, że klub PSL-TD popiera powstanie komisji śledczej.

kmz/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Same bzdury a debaty na temat suwerenności nie było. Hołownia jest tragiczny. Szykujcie popcorn? Sejm pomylił mu się z Tok Show z TVN-u.
pstrzezek
Grzesiu pomyliły ci się fora ;) Nie masz dostępu do forum DoRzeczy? :)

grzegorzkubik2023-10-05 19:12
Morawiecki to cudowny człowiek.
grzegorzkubik2023-02-18 19:05
"(...)PIS to normalność i wzór normalności dla innych krajów"
grzegorzkubik 2023-08-14 22:58
Marzeniem mym jest wywiad z Kaczyńskim. Wspaniały człowiek.
krokus12
A co ktoś Ciebie najechał zmień trunek bo masz niezły odlot co zaś będziecie śpiewać w kościołach Jarosław Polskę zbaw .
kaczyslaw_
KWIIII KWIIII, korytoooo!

Bardzo dobrze, po to właśnie Polacy tak tłumnie ruszyli na wybory, żeby odsunąć *** od koryta i rozliczyć ich za te 8 lat, a szczególnie wałki od lutego 2020.
pstrzezek
Takie kwiarki będą wypływały przez długie miesiące i lata. Sprzątanie stajni a raczej chlewu

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki