PiS traci samodzielną większość [Sondaż]

2020-05-24 10:43
publikacja
2020-05-24 10:43

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, PiS straciłby samodzielną większość - wynika z sondażu Estymatora dla portalu Do Rzeczy.pl.

/ fot. Adam Chelstowski / Forum

Pracownia Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy.pl zapytała Polaków, na którą formację oddaliby głos w wyborach parlamentarnych - informuje w niedzielę portal.

"Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 41,9 proc. respondentów. To daje 226 miejsc w Sejmie. Taki wynik oznacza spadek poparcia o 3,9 pkt proc. w porównaniu do ostatniego badania Estymatora przeprowadzonego w dniach 14-15 maja. Jednocześnie to zmniejszenie liczby mandatów PiS o 9 w porównaniu do wyborów parlamentarnych z października 2019 roku. W takim układzie, PiS straciłoby samodzielną władzę, do której konieczne jest 231 mandatów" - czytamy.

"Drugie miejsce zajęła w sondażu Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 26,1 proc. (+8,8 pkt proc.). W takim układzie KO miałaby w Sejmie 123 mandaty – to o 11 mniej, niż w ubiegłorocznych wyborach" - informuje DoRzeczy.pl.

"Najniższy stopień podium należy do Koalicji Polskiej. Ludowcy i Kukiz'15 mogą liczyć na głos 11,9 proc. respondentów (-2,2 pkt proc.). W przeliczeniu na mandaty taki wynik daje 55, a to o 25 więcej, niż w ostatnim głosowaniu" - pisze portal.

Na Lewicę oddanie głosu zadeklarowało 11,6 proc. badanych (-1,2 pkt proc.), Taki wynik daje 45 miejsc w Sejmie – o 4 mniej, niż w wyborach z 13 października 2019 roku.

Konfederacja uzyskała 6,6 proc. (-2,3 pkt proc.). "Z takim wynikiem konfederaci mieliby w Sejmie 10 miejsc, czyli o jedno mniej, niż obecnie. Inną partię wskazało w badaniu 1,9 proc. respondentów. Tutaj odsetek wzrósł o 0,8 pkt proc." - czytamy w portalu.

Badanie przeprowadzono w dniach 21-22 maja 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię (w wyborach do Sejmu) będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 60 proc. (+11 pp w stosunku do badania z 14-15 maja) - informuje DoRzeczy.pl. (PAP)

pś/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (40)

dodaj komentarz
krrzysiek2
cóż proces jest nieuchronny z " prawa i sprawiedliwości zostanie "padlina i smród"
artur17
W związku z emisją euroobligacji które miała by gwarantować i spłacać Polska (na które się rząd nie zgadza) a popieranych przez frakcję do której należy PO niemieckie media będą jeszcze bardziej atakować PIS.
Obligacje mają zasilić kraje południa czyli Grecję Włochy i Hiszpanię- odbiorców niemieckiego eksportu.
W związku z emisją euroobligacji które miała by gwarantować i spłacać Polska (na które się rząd nie zgadza) a popieranych przez frakcję do której należy PO niemieckie media będą jeszcze bardziej atakować PIS.
Obligacje mają zasilić kraje południa czyli Grecję Włochy i Hiszpanię- odbiorców niemieckiego eksportu. Koszt dla Polski ok 20 mld rocznie inni płatnicy netto to Holandia, Dania, Szwecja.
karbinadel
Co ty człowieku bredzisz? O ile wiem, to Polska nie ma euro, więc również nie ma nic wspólnego z emisją ani spłatą euroobligacji. A poza tym akurat Niemcy też są tej emisji przeciwne, więc bzdura goni bzdurę
petrolnuts
A więc PIS i Konfederacja straciły poparcie na rzecz PO. No ciekawe. Realnie to PIS owszem traci zwolenników bo pozyskuje ich konfederacja.
loosac
Chyba nie bardzo, jak zawsze oscyluja wokol progu wyborczego.
pazdzioch_indastries
Zaczęło się to co podejrzewałem czyli gubernia zmienia pacynke w swej koloni tzn. teraz będą budować poparcie sondażami trzafsokowskiemu tak by pomału wszystkim uświadomić że wygra.
ciekawe ile warte są nasze głosy w tym cyrku?
pdox
Niewiele, ale trochę są, inaczej nie trzeba by było marnować zasobów na propagandę.
killgore
Chciałbym pochwalić autora tego artykułu. Pod tytułem "PiS traci samodzielną większość" jest zdjęcie Kaczyńskiego z napisem "Dobry czas dla Polski". To prawda, dobry czas dla Polski nastanie po nieuchronnym upadku PiS. Oni się niczego nie uczą. Ostatnio jak byli u władzy w dokładnie taki sam sposób Chciałbym pochwalić autora tego artykułu. Pod tytułem "PiS traci samodzielną większość" jest zdjęcie Kaczyńskiego z napisem "Dobry czas dla Polski". To prawda, dobry czas dla Polski nastanie po nieuchronnym upadku PiS. Oni się niczego nie uczą. Ostatnio jak byli u władzy w dokładnie taki sam sposób zaplątali się we własne intrygi i polegli. Tym razem będzie bardziej spektakularnie. Stawiam na aresztowania.

Miernotom z Nowogrodzkiej z góry dziękuję za minusy :)
adam314
Jeśli Polacy po tym wszystkim będą chcieli powrotu PO to znaczy, że zasługują na to aby stać się niemieckim landem.
loosac odpowiada adam314
Polacy 2x wybrali PO, wiec zasluzyli na dyktature Jaroslawa

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki