REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

PiS traci poparcie, niezdecydowani "trzecią siłą". Sondaż

2021-12-01 09:28
publikacja
2021-12-01 09:28
PiS traci poparcie, niezdecydowani "trzecią siłą". Sondaż
PiS traci poparcie, niezdecydowani "trzecią siłą". Sondaż
fot. ArtMediaFactory / / Shutterstock

Gdyby wybory odbyły się pod koniec listopada, Zjednoczona Prawica uzyskałaby 32 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 22,1 proc., a Polska 2050 - 11,8 - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. W Sejmie znalazłyby się także: Konfederacja - 7,1 proc., Lewica - 7 proc. oraz PSL-Koalicja Polska - 6,4 proc.

Jak wynika z sondażu, Zjednoczona Prawica może liczyć na 32 proc. głosów. W porównaniu do badania z września to spadek; we wrześniowym sondażu IBRiS dla Onetu ZP zdobyła 36,6 proc. poparcia.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą chciało głosować 22,1 proc. uczestników sondażu. To mniej o 1 punkt procentowy w porównaniu do pomiaru z września. Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050, która zdobyła w badaniu 11,8 proc. poparcia. Ponad dwa miesiące temu było to 11,5 proc.

Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja - 7,1 proc. (-0,9 pkt proc.), Lewica - 7 proc. (-1 pkt proc.) oraz PSL-Koalicja Polska - 6,4 proc. (+2 pkt proc.).

Grupa wyborców niezdecydowanych to 13,7 proc. "Trudno powiedzieć/nie wiem" była zatem trzecią najczęściej udzielaną odpowiedzią. W porównaniu z wrześniowym badaniem to więcej o 5,3 punktów procentowych.

Gdyby wybory odbyły się w minioną niedzielę, to 43,1 proc. badanych zdecydowanie wzięłoby w nich udział. "Raczej tak" odpowiedziało 10,8 proc. osób. Łącznie to 53,9 proc. ankietowanych. Ponad 23 proc. udzieliło odpowiedzi "raczej nie", zaś 19 proc. zdecydowanie nie zamierza oddać głosu. Waha się natomiast 4,1 proc. badanych przez IBRiS.

Respondenci zostali też zapytani o ocenę działalności premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy. Działalności premiera "zdecydowanie dobrze" postrzega 7,3 proc. badanych. "Raczej dobrze" mówi o nim 37,3 proc. osób. Łączny wynik to 44,6 proc. "Raczej źle" o szefie rządu wypowiada się 18,5 proc. ankietowanych, a "zdecydowanie źle" ocenia go 30,2 proc. uczestników sondażu. Łączny wynik to 48,7 proc. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 6,7 proc. respondentów IBRiS.

Działanie Andrzeja Dudy "zdecydowanie dobrze" ocenia 10 proc. osób, natomiast "raczej dobrze" 30,9 proc. badanych. Łącznie to 40,9 proc. "Raczej źle" o działalności głowy państwa wypowiedziało się 17 proc. respondentów, a 39,1 proc. uczestników sondażu ocenia ją "zdecydowanie źle". Łącznie to 56,1 proc. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło w tym przypadku 3 proc. osób.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na próbie 1,1 tys. osób w dniach 26-27.11.2021 metodą CATI (wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo).(PAP)

akr/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (31)

dodaj komentarz
podatnik-
Z tego wynika, że bez względu na partię apetyt ten sam a może i większy! Czyli całe to tow. PO, PiS, PSL, SLD powinno wylądować na "śmietniku historii"? Pozostaje pytanie gdzie ci co można na nich głosować? Hołownia może sam, ale zaplecze to nadal zagadka czy to gangsterzy czy to Soros+Świat idei"+Lejb Z tego wynika, że bez względu na partię apetyt ten sam a może i większy! Czyli całe to tow. PO, PiS, PSL, SLD powinno wylądować na "śmietniku historii"? Pozostaje pytanie gdzie ci co można na nich głosować? Hołownia może sam, ale zaplecze to nadal zagadka czy to gangsterzy czy to Soros+Świat idei"+Lejb Fogelman( brak ofsett'u za F-16?)+ Tomasz Misiak(oskarżenie FAKT?)+Witold Drożdż(oskarżony-uniewinniony?) i czy z takiego zaplecza może wyjść = Niezależny Obywatelski Kandydat? na które Hołownia musi odpowiedzieć jak najszybciej i do tego ten Kobosko z wyglądem rasowego komisarza politycznego?
rekin1986
Cóż ,że żyjemy w państwie teoretycznym wiadomo nie od dzisiaj problem polega na tym , że tam gdzie powinno się mówić jednym głosem to nawet tam się robi wojny między sobą mowa o parlamencie europejskim czy odnośnie sytuacji na granicy Covid to osobna para butów

Inflację nie my wywołaliśmy tylko zagranica
Cóż ,że żyjemy w państwie teoretycznym wiadomo nie od dzisiaj problem polega na tym , że tam gdzie powinno się mówić jednym głosem to nawet tam się robi wojny między sobą mowa o parlamencie europejskim czy odnośnie sytuacji na granicy Covid to osobna para butów

Inflację nie my wywołaliśmy tylko zagranica Zakłóceniami dostaw oraz wzrostem cen surowców zwłaszcza energetycznych mowa głównie o ropie i gazie cena zielonego swoją drogą

Przespano podnoszenie stóp procentowych jeszcze przed pandemią i teraz się to mści by zejść z inflacją trzeba by zdjąć nadwyżkę gotówki z rynku a zdejmuje się jak się stopę referencyjną trzyma conajmniej 2pp powyżej inflacji przy obecnym poziomie stóp zachęty do oszczędzania brak chyba , że ktoś kupuje albo akcje , złoto lub nieruchomości

Opozycja na dzisiaj nic mądrego ludziom nie proponuje ani wyższej kwoty wolnej od podatku ani zerowego pitu dla młodych czy ewentualnie benefitów na dzieci czy normalnego wieku emerytalnego a nie na zasadzie rób do śmierci

U mnie PO nie dostanie nigdy głosu za to co zrobili z GPW jak papiery tąpnęły po skoku na OFE gdzie wartość papierów zleciała w dół o 40 procent w miesiąc tego im nie daruje

Ten kto będzie chciał zajechać GPW to u mnie od razu ma stryczek na szyji bez dwóch zdań
administratorosiedla
NIe ma na kogo głosować. Sami złodzieje i łajdacy, albo antyszczepionkowcy i postkomuniści. Brakuje partii wolnorynkowej, która nie ma rąk ubabranych w złodziejstwie i jest antykomunistyczna, antyklerykalna, antysocjalna.
pozhoga
Bo są albo ,,złodzieje, łajdacy, kowidianie, socjaliści i antyklerykalni postkomuniści" albo ,,uczciwi, porządni, antyszczepionkowcy, wolnorynkowi kapitaliści i wierzący antykomuniści". Nie można być w 50% inteligentnym i porządnym, a w 50% głupkiem i łajdakiem...
kaczdzonjar
dodać jeszcze należy do tych bandytów fanatyków religijnych
samsza
To taka dialektyka, kochacie UE, a nienawidzicie rządów PO lub Pis, które dyrektywy z UE skrzętnie realizują.
Ten genialny sposób na życie sprawdzi się w niejednych wyborach, coraz bardziej zniesmaczeni wyborcy będą coraz szybciej rządy wymieniać, a UE coraz bardziej kochać.
W końcu zrozumieją, po co na rząd
To taka dialektyka, kochacie UE, a nienawidzicie rządów PO lub Pis, które dyrektywy z UE skrzętnie realizują.
Ten genialny sposób na życie sprawdzi się w niejednych wyborach, coraz bardziej zniesmaczeni wyborcy będą coraz szybciej rządy wymieniać, a UE coraz bardziej kochać.
W końcu zrozumieją, po co na rząd w W-wie jak mamy...
jacyna2017
Wiele razy 'wolne media' i opozycję podniecanie słupkami zrobiło w konia. PiS może traci ale niezdecydowani nie chcą głosować na oPOzycje bo każdy widzi, że do władzy się nie nadaje i to jest sedno - tłumy mądrali opłacanych z naszych podatków a jedyny program to histeria i szkodznictwo
jacyna2017
W sprawie 'wolnych mediów' - dlaczego pod tym tekstem można komentować a pod tym z opinią p Tuska, o Ukrainie w UE nie? Wolność słowa, czy wolność manipulacji? Demokracja i konstytucja w rozumieniu PO - nie wolno komentować 'wodza'? Zwłaszcza, że to on dał zgodę na Nord Stream!
tomkooo odpowiada jacyna2017
wow nie wiedzialem, ze tusk mial takiego powera zeby europie dyktowac czy ma sie na ns2 zgadzac czy nie :)
opowiedz mi jeszcze jedna bajke ;)

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki