PiS szykuje nowy system waloryzacji rent i emerytur

W sprawie osób w wieku 75 plus dzisiaj leży na stole wielka zmiana systemowa, przygotowana przez Narodową Radę Rozwoju; jestem przekonany, że będzie to zmiana, po której będziemy mogli mówić: "tak, opieka jest na odpowiednim poziomie" - mówił wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

(fot. Piotr Bernas / FORUM)

Mucha został zapytany w TVP1 w programie "Kwadrans polityczny" o sytuację osób najstarszych. W programie PiS opublikowanym w sobotę pojawiła się zapowiedź m.in. nowego systemu waloryzacji rent i emerytur. "Zmodyfikujemy system waloryzacji najniższych emerytur i rent. Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia. Minimalna coroczna procentowa waloryzacja emerytur i rent nie może być niższa niż 70 zł" - czytamy w programie.

Mucha w TVP1 podkreślił, że z jednej strony prezydent "wprost artykułuje, że pensje powinny być godne i emerytury powinny być odpowiednie". "Z drugiej strony prezydent się zaangażował – jesteśmy kilka dni po konferencji Centrum zdrowia 75+ - w to, żeby (...) doprowadzić do takiej zmiany systemowej, że osoby starsze nie będą wykluczone" - powiedział.

Jak zaznaczył, musimy mieć świadomość zmieniającej się struktury społecznej. "My musimy mieć świadomość tego, że żyjemy coraz dłużej, mamy pokolenie wyżu (urodzone) po drugiej wojnie światowej, które wchodzi w ten wiek późnej starości w wieku 75 plus. (...) Te roczniki 46',47' - chcielibyśmy, żeby osoby starsze były jak najdłużej aktywne, żeby były zdrowe, żeby miały odpowiednią pomoc medyczną i wsparcie, by mogły funkcjonować w swoich rodzinach, w środowisku domowym" - podkreślał Mucha.

"I taka wielka zmiana systemowa dzisiaj już na stole leży, to jest koncepcja przygotowana przez Narodową Radę Rozwoju. Jestem przekonany, że to będzie taka zmiana historyczna, że będziemy mogli mówić w przyszłości: +tak, przygotowaliśmy się odpowiednio+, +tak, ta opieka jest na odpowiednim poziomie+" - poinformował wiceszef KPRP.

Co Prawo i Sprawiedliwość planuje w gospodarce

W programie gospodarczym partii rządzącej znalazły się nie tylko tak nośne tematy jak płaca minimalna czy stawki ZUS. Dziennikarze „PB” wzięli pod lupę najciekawsze.

sno/ pś/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 witasl

Człowiek całe życie harował jak wół i to doslownie a dostaje teraz marne 1500 zł... co to ma byc za pieniadz ja sie pytam? Siostra w norwegii od poczatku odkladala w ppk, u nas tego nie bylo, a jak weszlo to na mnie juz za pozno. Oby mlodzi byli mądrzejsi i zabepziczyli sie zawczasu

! Odpowiedz
0 4 amator19662

to jest nieuczciwe kto płacił wysokie składki starał się mieć wyższą emeryturę a teraz jest okradany wstydu nie macie nie warto wykazywać dochody Polacy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
5 17 wtomek

Jak się ma ta waloryzacja kwotowa najniższych emerytur do waloryzacji procentowej?
To oznacza ,że te trochę wyższe emerytury będą zmierzać w kierunku tych najniższych, mniej realnie będą podnoszone w stosunku do oszukańczo liczonego wskaźnika inflacji . Wskaźnik inflacji dla emeryta jest zupełnie inny , w niego bije podwyżka cen żywności, lekarstw , czynszów i energii. Te elementy rośną więcej niż wskazuje na to wskaźnik inflacji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 16 znawca_inwestor

A transakcję zakupu przez Morawieckiego gruntów od Kościoła zrewaloryzowano?

! Odpowiedz
12 3 jes

Przestań, nie wspominaj bo mu przeliczą w dół i jeszcze budżet będzie musiał zwrócić nadpłatę z odsetkami.

! Odpowiedz
8 23 ojkonomist

O jakiej reformie mowa? bo jak narzazie nie zlikwidowano żadnej z grup uprzywilejowanych ale wręcz tworzy się następne. Jeżeli podnoszenie minimalnej emerytury będzie się odbywać tak jak w ub. roku gdzie ja po 35 latach pracy + 6 lat urlop wychowawczy na 3 dzieci) dostałam mniej waloryzacji (62 zł) niż podwyżka emerytur najniższych - 70 zł, wynikających głównie z małej ilości przepracowanych lat. To nie jest ani prawo ani sprawiedliwość. Nie chcemy takich reform i "socjalistycznej" 13 emerytury oderwanej od wypracowanych świadczeń. Ciekawe jaka bęzdie waloryzacja za 2019 r. przy takim wzroście cen jaki jest w Polsce. Wczoraj rozmawiałem z emerytem z rodziny mieszkającym w RFN. Tam inflacja jest zero, a waloryzację im zapowiedzieli 5%. Nam wmówią,że 2,8% ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 9 mknowak

Bo ty masz umrzeć a nie żyć bez urazy ale o to chodzi. Przechodzisz na emeryturę 2-3 miesiące i masz umierać a nie brać kasę......... 100 lat w zdrowiu życzę chociaż władza się nie ucieszy oj nie ucieszy.

! Odpowiedz
13 33 jkendy

Następny komunistyczny przepis. Potwierdza się, że pracować w pisolandzie się nie opłaca i tak urowniłowka wszystko wyrówna, więc najlepiej siedzieć przy piwie i pierdzielić wszystko.

! Odpowiedz
18 23 marxs

30 tysięcy pacjentów umiera w kolejce do lekarza

! Odpowiedz
18 12 marxs

i co na to "patryjoci" obywatele PIERWSZEGO sortu?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne