REKLAMA

PiS szuka poparcia dla Funduszu Odbudowy. Będą przyspieszone wybory?

2021-04-15 07:08
publikacja
2021-04-15 07:08
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Prawo i Sprawiedliwość odkłada głosowanie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy na maj - pisze w czwartek "Nasz Dziennik" w artykule "Szukanie poparcia". Senator PiS Jana Maria Jackowski ocenił w nim, że bardzo poważnie trzeba brać pod uwagę przyspieszone wybory.

Początkowo zakładano, że parlament przyjmie ustawę ratyfikacyjną w marcu. W obliczu sprzeciwu, który jasno wyraziła Solidarna Polska, głosowanie w tej sprawie przesunięto na kwiecień. W tym tygodniu punkt ten spadł jednak z programu prac rządu - przypomina gazeta.

Według niej najbardziej prawdopodobnym terminem zajęcia się tą kwestią przez parlament jest maj, a w tym momencie PiS może liczyć na poparcie dokumentu ze strony Porozumienia, Polski 2050 Szymona Hołowni i Ruchu Kukiz’15.

Senator PiS Jan Maria Jackowski ocenił w rozmowie z gazetą, że "spór wewnątrz Zjednoczonej Prawicy jest bardzo duży". "A to dlatego, że przyjęcie Funduszu nie tylko nas zadłuża na poziomie unijnym, ale pozwoli także na nakładanie podatków na obywateli UE. To ogromny krok w stronę federalizacji Unii. A przecież PiS zawsze deklarowało, że jest zwolennikiem koncepcji Europy ojczyzn. Uważam, że Zbigniew Ziobro, krytykując odejście od założeń programowych, ma bardzo dużo racji" – przyznał senator.

Zdaniem dziennika rząd ma świadomość, że może mieć bardzo duże problemy z przyjęciem dokumentu, a jego odrzucenie będzie dla niego wielkim obciążeniem.

"Nie tylko w polityce krajowej – bo to pokaże, że rząd nie ma większości podczas jednego z najważniejszych głosowań – ale w szczególności na forum europejskim. Przecież to premier Mateusz Morawiecki jest jednym z autorów Funduszu Odbudowy. PiS daje więc sobie czas, aby zebrać siły i przekonać nieprzekonanych" – podkreślił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" politolog dr Krzysztof Kawęcki.

Jak podkreśla gazeta, już dzisiaj wiadomo, że podczas głosowania w klubie parlamentarnym Prawo i Sprawiedliwość obowiązywać ma dyscyplina partyjna. "Aby zdyscyplinować koalicjanta i przekonać go do poparcia Funduszu ze strony Prawa i Sprawiedliwości, wypuszczane są sygnały jakoby konsekwencją odrzucenia ratyfikacji dokumentu były przyśpieszone wybory. Takiego scenariusza nie wyklucza także Jarosław Kaczyński" - czytamy.

Senator Jackowski powiedział dziennikowi, że "napięcia są naprawdę bardzo duże i taki scenariusz bardzo poważnie trzeba brać pod uwagę".

Autor: Mieczysław Rudy

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
lipsk
Niepojęte skąd tak dużo zwolenników żeby Polacy spłacali długi greków i włochów ? I mało tego jeszcze zgadzali się na nowe podatki kóre ue niebawem jak to przejdzie nałoży na obywateli wszystkich państw ue w tym polaków. Tak wam spieszno do brania na swój garb nowych podatków i spłat nie swoich długów?
antek10
Nie bedzie przyspieszonych wyborów bo połowa pisiego kierownictwa pójdzie siedzieć
kris74keh
Nie będzie przyspieszonych wyborów, niech PO I nowe PO( Hołownia) na to nie liczy. Dogadają się , każdy nieco ustąpi, za dużo do stracenia. Jak to w polityce.
itso_jedenproc_na_wolnosc
Opozycja pomoże przecież poradzić sobie z niepokornymi to projekt Tusko podobnych z UE
itso_jedenproc_na_wolnosc
dyscyplina partyjna = pozbawianie się własnego zdania i stanie się marionetką
tomek_bankier
Musimy być w Unii, bo Unia daje pieniądze za darmo.
and00
ZA DARMO???????
Unia nic za darmo nam nie daje, nie łudź się
tomek_bankier
Nie mogę się doczekać, aż wygra PO, zrobi im się taki majdan jakiego świat nie widział jeszcze :)
itso_jedenproc_na_wolnosc
gratuluje ambicji
karbinadel
Logiczne. Bez kasy z UE nie będzie czym przekupywać wyborców, więc lepiej oddać władzę, niech się inni męczą z Polską w ruinie

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki