Fogiel: Źródłem finansowania realizacji obietnic wyborczych PiS będą dochody budżetowe

Źródłem finansowania realizacji obietnic wyborczych PiS będą dochody budżetowe; to kompleksowy program PiS, a nie tabelka w Excelu - powiedział w poniedziałek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel, pytany o to, skąd jego partia weźmie środki na realizację swoich propozycji.

(fot. PiS / Flickr)

Fogiel i szef KPRM Michał Dworczyk zaprezentowali w poniedziałek spot "Program, nie hejt", w którym przypomniano hasła programowe PiS, m.in. podniesienia pensji minimalnej do 3000 zł na koniec 2020 r., do 4000 zł w 2023 r., wprowadzenia tzw. czternastki dla emerytów i takich samych dopłat dla polskich rolników, co dla innych rolników w UE.

PiS opublikował w sobotę na swojej stronie internetowej program wyborczy pod tytułem "Polski model państwa dobrobytu". Ponad 200-stronnicowy dokument podzielony jest na rozdziały poświęcone m.in. polityce społecznej i ochronie zdrowia, edukacji, ochronie środowiska i polityce zagranicznej.

Dziennikarze dopytywali w poniedziałek na konferencji prasowej o koszty tych zapowiedzi - czy zostały policzone, jaki jest koszt konkretnych propozycji i skąd PiS zamierza wziąć pieniądze oraz czy może zapewnić, że nie będą w związku z tymi obietnicami podniesione podatki.

Fogiel odpowiedział, że zaprezentowany przez PiS "program jest kompleksowy, wyborczy, a nie (jest to) projekt budżetu na lata kolejne". "Wszystkie wyliczenia znajdą się już na etapie projektowania poszczególnych ustaw, tam będą w sposób oczywisty wskazane źródła finansowania. Te źródła będą w większości budżetowe, bo mówimy o programie, który będzie realizowany przez rząd" - powiedział wicerzecznik PiS.

Skąd rząd bierze pieniądze? Pięć mitów o finansach państwa

Dopytywany, czy te koszty zostały policzone, Fogiel potwierdził, dodając: "Wiemy, jaka jest ściągalność podatków, wiemy, co nam się udało w tym zakresie zrobić do tej pory, o ile więcej tych podatków wpływa, wiemy, ile dzięki temu zyskują m.in. samorządy, mamy dzięki temu wiedzę, jak będzie wzrastać polska gospodarka, to wszystko przekłada się na wpływy budżetowe".

Dziennikarze zwracali uwagę, że wszystkich tych prognoz nie ma w programie PiS i nie sposób stwierdzić, z czego mają być finansowane ich obietnice wyborcze. "Źródłem finansowania tego będą dochody budżetowe, to jest program PiS, a nie tabelka w Excelu" - odpowiedział Fogiel.

Dopytywany, czy na pewno po wyborach nie będzie podwyżki podatków, Fogiel zapewnił, że jeśli wyborcy obdarzą PiS zaufaniem, to politycy PiS będą realizowali "wszystko, co jest w programie". "Tam nic o podnoszeniu podatków nie ma" - podkreślił zastępca rzecznika PiS.

autorka: Wiktoria Nicałek

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 2 xxpp

To ciekawe, że wiedzą rzeczy, których nikt na świecie nie wie. Jak dotąd udowodnili tylko, że wiedzą, jak tanio kupić działkę od Kościoła.

! Odpowiedz
12 19 mick63

Jak to skąd to proste!!!!!

1.Uszczelnianie vat czytaj dalsze gnębienie małych i średnich przedsiębiorstw bo prawdziwi wyłudzacze vatu śmieją się z nich.

2.Wpływy z podniesienia najniższej krajowej czyli ZUS oraz podatek dochodowy.

Czy wy czyli pracownicy etatowi NAPRAWDĘ myślicie że rząd dba o wasze dobro?!!!

Po pierwsze nie dostaniecie 4000 tak jak wam to zapowiadają tylko ok 2800 pozostała część zagarnie rząd. Całkowity koszt pracownika na pełnym etacie będzie ok 5000 to PRZEJRZYJCIE W KOŃCU NA OCZY!!! Dostaniecie do ręki 2800 a 2200 UKRADNIE RZAD!!!!!!!!!

Na youtube kanał ma gość o nazwisku Michalkiewicz - polecam warto posłuchać. Kiedyś przeanalizował prosty przykład:

Każdy dostaje po 100 zł podwyżki, 69 zł od razu zabiera rzad, obywatelowi pozostaje 31. Przedsiębiorca aby zniwelować dodatkowe koszty w postacie podwyżki płacy podnosi cenę swoich produktów o 3 grosze. W ciągu miesiąca obywatel kupuje ok 1000 sztuk produktów co daje właśnie 30 zł
Reasumując:

Pracodawca - 0 zł (lub - w zależności jaka branża i jak dobrze rynek przyjmie podwyżkę cen)
Pracownik +1 zł
RZAD +69 zł

I co nie jest tak, zobaczcie jakie są obecnie ceny żywności i dóbr pierwszej potrzeby. Odczuwacie dobrobyt w wersji PIS??? Gdyby tak było to niedomagalibyście się tak bardzo podwyżek płacy. Tyle w temacie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 12 ajwaj

Jaki BUDZET ???

""Cecilia Malmström, unijna komisarz ds. Handlu, oczekuje, że rząd USA nałoży cła importowe na towary europejskie „wkrótce”.""

Kal-bojscy "przyjaciele" PISy dadza kase ? Za zlom wojenny ? Robienie... OK na stojaco ???

! Odpowiedz
21 10 ajwaj

69 minusów PISie hejty
lubie okragle cyfry

! Odpowiedz
10 10 mul_roboczy

A przepraszam bardzo dochody budżetu skąd są ? A wyższa płaca minimalna przypadkiem nie niesie za sobą wyższych obciążeń podatkowych pracodawcy ? Nie nie no ależ skąd, będzie manna z nieba już ojciec dyrektor o to wyprosi :)

! Odpowiedz
21 17 znawca_inwestor

Z kieszeni obywateli

! Odpowiedz
12 6 carlito1

Nawet komentarz mi okroili .... Hahahha

! Odpowiedz
13 12 carlito1

O kurcze! Wylew czerwonych łapek !

! Odpowiedz
32 10 ajwaj

Fundacja tlusciocha z medalem bandery na garbie
+ portalik z jeleniem za 7 mln zl :)

! Odpowiedz
33 16 ajwaj odpowiada ajwaj

Napisz, ze PISy sa cool, a Misiewicz itd. to wzory patryjotów
dostaniesz 500+ zielonych

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil