REKLAMA

PiS przedstawi nowe propozycje dla rolników

2016-10-31 08:46
publikacja
2016-10-31 08:46

13 listopada w Wierzchosławicach, miejscu urodzin przedwojennego premiera i polityka PSL Wincentego Witosa, PiS zorganizuje konwencję rolną - dowiedziała się PAP. Partia i przedstawiciele rządu przedstawią propozycje dla rolników i podsumują dotychczasowe działania w tym obszarze.

fot. Ralf Hirschberger / / dpa

W konwencji mają wziąć udział najważniejsi politycy PiS, w tym premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński. Zaplanowane są ich wystąpienia, a także m.in. ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

"Przedstawialiśmy programy takie jak +Rodzina 500 Plus+, +Mieszkanie Plus+. Teraz chcemy przedstawić nasze propozycje dla rolników. Zaprezentujemy, co udało się nam zrobić w ciągu roku. Nie jest tego mało, mimo że nie do końca przebijamy się z tym w mediach" - powiedział PAP polityk z kierownictwa PiS.

Konwencja nieprzypadkowo odbywa się w Wierzchosławicach, miejscu narodzin Wincentego Witosa. "PiS jest partią, która robi wiele dla wsi i mniejszych ośrodków. Mamy obszerny program rolny. Poza tym zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach będziemy walczyć z ludowcami, którzy przez lata nie poprawili znacząco sytuacji rolników. Pokażemy, że to PiS jest jedyną partią, która realnie dba o interesy mieszkańców wsi" - podkreślił w rozmowie z PAP polityk PiS.

W programie rolnym PiS zaprezentowanym w czasie kampanii wyborczej politycy tej partii wskazywali, że 3 proc. środków PKB powinno być przeznaczanych na rolnictwo.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zapowiadali m.in. powstanie jednej wspólnej agencji rolnej na bazie istniejącej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, części kompetencji placówek zajmujących się doradztwem rolniczym.

PiS zapowiadało również reformę systemu bezpieczeństwa żywności. Projekt przygotowywany przez resort rolnictwa zakłada, że od 1 stycznia 2018 r. będzie działała w Polsce jedna instytucja sprawująca nadzór nad bezpieczeństwem żywności: Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności.

Politycy PiS zapowiadali również wsparcie szkół rolniczych, ochronę rodzinnych gospodarstw rolnych, i ochronę polskiej ziemi. Pod koniec kwietnia weszła w życie ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Ustawa ta wstrzymuje sprzedaż państwowych gruntów na 5 lat z wyjątkiem nieruchomości do 2 ha oraz innych przeznaczonych np. na cele nierolne, jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe. Ustawa wprowadza też nowe zasady prywatnego obrotu ziemią: będzie ją mógł kupić tylko rolnik i to tylko w danej gminie.

PiS w kampanii proponowało też system "realnych" rekompensat za szkody spowodowane klęskami żywiołowymi, a także wypłaty za szkody łowieckie. Rząd przyjął pod koniec września projekt przepisów pozwalających m.in. na to, by właściciele nieruchomości mogli domagać się odszkodowania, jeżeli objęcie obwodem łowieckim uniemożliwi, bądź istotnie ograniczy dotychczasowy sposób korzystania z nieruchomości. Będą oni mogli też wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie zakazu polowań na swoim terenie, uzasadniając to swoimi przekonaniami religijnymi i moralnymi. (PAP)

tgo/ as/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~endi
" Ochrona polskie ziemi " tak , ale przede wszystkim przed kupnem przez mieszkańców miast - POLAKÓW ...co za szczyt obłudy i zakłamania
~jj
Rolnictwo do pkb dokłada się w wysokości 2,6%, pracuje tam 11% (!) czynnych zawodowo a ma dostawać transfer socjalny w wysokości 3% pkb. Te 0,4% pkb to ok. 72 mld zł.
Zatrudnienie w rolnictwie unijnym jest na poziomie 3-5%.
~Karol
Rolnicy od lat mają swoje 500+, a nawet 1500+. Nazywa się KRUS I jest nieosiągalne dla zwykłego człowieka. 80 ZUS raz na kwartał to jest I wiele więcej niż 500zł które daje PIS wybranym rodzinom.
~urzędnik-rolnik
ziejesz nienawiścią do rolników???, zapomniałeś dodać ,że emerytura z ZUS jest min. 2 razy większa , chorobowe min. 4 razy większe
~jj odpowiada ~urzędnik-rolnik
Składka na KRUS rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne to 130zł/miesiąc pracownika z minimalną płacą na ZUS to 876zł/miesiąc. Pracownika z wynagrodzeniem 3.000zł (dominanta) 1462zł/miesiąc, ze średnim wynagrodzeniem 2022zł/miesiąc.
~Dżejms
Będę uparcie zapraszał na wieś - zistańcie rolnikami - samo rośnie, dopłaty - warto! A teraz napiszcie co Was drodzy rodacy trzyma w mieście skoro tak dobrze na wsi? To niekjpiny - coś chyba mysi być takiego że Was na wsi jako rolników nie widzę. Takie ulgi i promocje na wsi - pytam zupełnie poważnie dlaczego nie zostajecie rolnikami?
~koreks odpowiada ~Dżejms
Bo nie mozemy i jest to zamkniety zawod?

Ziemi np. kupic nie moge...

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki