PiS popiera Tuska

2014-08-30 13:47
publikacja
2014-08-30 13:47

Popieramy Polaków, chcemy, żeby Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej - oświadczył w sobotę w Rybniku prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.


Źródło: PAP
Odniósł się w ten sposób do trwających od kilku dni spekulacji na temat możliwości objęcia przez polskiego premiera tego stanowiska w Unii Europejskiej. Wcześniej lider największej opozycyjnej partii zbywał pytania o to żartem, mówiąc, że im dalej Tusk od Polski, tym lepiej.

Mówiąc poważnie - popieramy Polaków. Chcemy, żeby Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej. Polsce się należy wysokie stanowisko w Unii Europejskiej - powiedział Jarosław Kaczyński podczas sobotniej konferencji prasowej w Rybniku. Uznał, że Polska powinna też otrzymać ważne stanowisko wśród unijnych komisarzy, najlepiej odpowiadającego za sprawy energetyki.

Liczę na to, że dojdzie do tego wyboru (Tuska - PAP). Jesteśmy za tym, oczekujemy tego, ale mam nadzieję, że to odczuje to nie tylko Donald Tusk, ale odczuje to przeciętny Polak, który płaci np. niezwykle dużo za gaz, dwa razy więcej niż w Europie, że odczują to polscy rolnicy, którzy otrzymają takie same dopłaty, jak ci na zachód od naszych granic, że odczują to ci wszyscy, których szanse rozwojowe są ograniczane przez pakiet klimatyczny, który nie ma żadnego sensu - mówił Kaczyński, podkreślając, że polscy politycy w UE powinni twardo zabiegać o polskie interesy.

Pytany o możliwy rozwój sytuacji politycznej w Polsce po ewentualnym objęciu przez Donalda Tuska stanowiska przewodniczącego, lider PiS oświadczył, że jego ugrupowanie jest gotowe na każdą ewentualność. Przypomniał, że w Sejmie istnieje większość, która wygrywa większość głosowań, także tych ważnych.

Nie ma więc przesłanek politycznych dla konstruowania innego rządu niż rząd tej większości, ona ma w tej chwili w ręku decyzje - mówił. Pytany o ewentualną kandydaturę marszałek Sejmu Ewy Kopacz na premiera, Jarosław Kaczyński powiedział: Proszę mnie zwolnić od odpowiedzi na to pytanie, bo jestem grzeczny wobec kobiet.

Dobrze, żeby powstał po prostu dużo lepszy rząd niż ten, który jest w tej chwili - rząd bardzo słaby, wręcz skandalicznie słaby, a jaki jest pod względem kulturowym i jakie ma stanowisko wobec spraw ogólnych, mogliśmy usłyszeć na taśmach i tego nic nie cofnie, żaden sukces w Unii Europejskiej tego nie zmieni - ocenił lider PiS.

Pytany o optymalną wielkość nakładów na polskie siły zbrojne, Jarosław Kaczyński powiedział, że powinny one przekraczać 2 proc. PKB. To powinno być dużo, dużo więcej. Kraje, które nie są w stanie się bronić, nie mają sojuszników. () Polska mogłaby mieć poważne siły zbrojne, z którymi każdy by się liczył i musi je mieć. To jest w tej chwili najważniejsze, bo jak jest w tej chwili w Europie, to każdy widzi - podkreślił.

Opowiedział się też za ograniczeniami na import rosyjskiego węgla do Polski, które zapewniłyby polskiemu surowcowi większą opłacalność. Jarosław Kaczyński gości w sobotę w Rybniku, w piątek - był w Mikołowie, w związku z zaplanowanymi na 7 września wyborami uzupełniającymi do Senatu w okręgu rybnickim. Wspiera kandydatkę swojej partii posłankę Izabelę Kloc. (PAP)

lun/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~PolskaWalcząca
Kaczor całkiem ocipiał! choć wie że dostanie koryto jeśli rudy śmieć wyjedzie, a wyjedzie!
~antytusk
kaczor zdrajco !!!!100% anty tusk

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki