PiS: ponad 2 mln podpisów ws. referendum o Lasach Państwowych

Prawo i Sprawiedliwość złożyło we wtorek w Sejmie kolejne podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ws. Lasów Państwowych. Jest już ich ponad 2.5 mln. PiS domaga się również sejmowej debaty nt. przyszłości lasów i polskiej ziemi.

PiS zebrał ponad 2,5 mln podpisów ws. przeprowadzenia referendum (thetaXstock)

Poseł PiS Jan Szyszko ocenił podczas konferencji prasowej w Sejmie, że działania koalicji PO-PSL przyczyniają się do "destabilizacji Lasów Państwowych", co - jego zdaniem - prowadzi do destabilizacji ponad 7 mln ha, które podlegają nadleśnictwom.

Według znowelizowanej w styczniu 2014 ustawy, Lasy Państwowe w zeszłym i obecnym roku mają przekazać do budżetu po 800 mln zł. Od 2016 r. Lasy rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Z wpłaty Lasów Państwowych 650 mln zł trafić ma na Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, a pozostałe 150 mln zł przeznaczone jest na zmniejszenie deficytu budżetu państwa.

"Część nadleśnictw ze względu na zabrane im pieniędzy musi stać się bankrutem; jest jasne, że mogą w pierwszej kolejności ulec sprzedaży" - podkreślił Szyszko. Posłowie PiS zaznaczyli, że na razie są "nieliczne przypadki" nadleśnictw, które straciły płynność finansową.

Szyszko poinformował, że do Sejmu trafiło dodatkowe kilka tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum, złożonym w maju ubr. i wniosek o sejmową debatę nt. przyszłości lasów i polskiej ziemi.

Referendum ws. Lasów Państwowych ma zawierać dwa pytania. Pierwsze brzmi: "Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu finansowania albo funkcjonowania państwowego gospodarstwa leśnego Lasy Państwowe określonego w ustawie z dnia 28 września 1991 roku o Lasach Państwowych, co zabezpiecza dotychczasową rolę tego podmiotu w wypełnianiu potrzeb narodowych?".

Polacy mieliby także odpowiedzieć na pytanie: "Czy jesteś za zobowiązaniem rządu do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce uwzględniając, iż stanowisko rządu do zmiany w traktacie powinno być następujące: zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców będzie możliwy od roku, w którym siła nabywcza średniej pensji Polaka będzie stanowiła minimum 90 proc. średniej siły nabywczej mieszkańców pięciu najbogatszych państw Unii Europejskiej?".

Wniosek o referendum został zainicjowany przez PiS, ale formalnie jest to inicjatywa obywatelska, politycy PiS wspierają zbieranie podpisów pod nią.

Zgodnie z przepisami Sejm może postanowić o poddaniu określonej sprawy pod referendum z inicjatywy obywateli, którzy dla swojego wniosku uzyskają poparcie co najmniej 500 000 osób mających prawo udziału w referendum. Sejm przyjmuje wniosek o referendum bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów; niepodjęcie uchwały w sprawie przyjęcia wniosku oznacza jego nieuwzględnienie.

Premier Donald Tusk tłumaczył na początku stycznia zeszłego roku, że decyzja rządu "w perspektywie wielu lat stabilizuje sytuację Lasów Państwowych" i pozwoli im "funkcjonować co najmniej tak samo dobrze, jak do tej pory". Zdaniem premiera Lasy Państwowe funkcjonowały w "przesadnie komfortowym kontekście finansowym", co groziło nieracjonalnym wydawaniem tych środków. Tusk oświadczył też, że Lasy Państwowe nie zostaną sprywatyzowane (PAP)

tgo/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 0 ~dość_tych_bzdur

Pisowscy wichrzyciele. A kysz!

! Odpowiedz
0 2 ~Podpisz_apel

Ratujmy nasze lasy! Podpisz apel!
http://ratujlasy.niepoprawni.pl/index.php

! Odpowiedz
0 5 ~malkontent

wikileaks... warto poczytać.

! Odpowiedz
0 27 ~pr

Chrońmy lasy - jutro możemy być partyzantami.

! Odpowiedz
18 11 ~lopez

Hipokryta pisowski szyszko nie chcial aby wsch. obwodnica W-wy przebiegala blisko jego willi to walczyl aby przecięła tereny leśne, gdzie trzeba by bylo wykarczowac wiele ha lasow. Tacy to obroncy lasow sa w PIS.

! Odpowiedz
17 9 ~drwal

Pisiakom nie chodzi o chojaki jeno stolki,w ktorych wygodnie rozsiedli sie rzadzacy.

! Odpowiedz
0 23 ~drwal

50% lasów to strefa ochronna, a drugie 50% pracuje na koszty, przez co lasy praktycznie nie potrzebują dofinansowania. Nadto PLP robią bardzo dobrą robotę w w kwestii redukcji CO2, więc po umiejętnym przedstawieniu tego w Unii mogą zaoszczędzić dla państwa ogromne pieniądze. Przy PLP jest gwarancja najwyższej tu jakości, zaś po prywatyzacji tego wszystkiego już nic nie może zagwarantować - koszty utrzymania stref ochronnych może państwo ponosić, a ewentualne korzyści z redukcji CO2 przejmie właściciel prywatny. Straty dla Państwa ogrome. To już poziom podcięcia gałęzi drzewa na której siedzimy, to już samozagłada.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 ~rebak odpowiada ~drwal

Prywatnych lasow tez nikt nie wycina,lasy sa nasze,drewno drogie, praca b.prosta,odpowiedzialnosc zadna a srednia pensja ok.11ooozl-a na niepelnosprawnych brak.Pracownikow fizycznych pozwalniano zostala sama biurowa kadra.

! Odpowiedz
1 9 ~zdzich odpowiada ~rebak

Widać że nic nie wiesz o Lasach Państwowych.
Średnia pensja BRUTTO wynosi około 5800.
Drewno drogie bo jest na nie duży pobyt. Jeśli jest na coś pobyt to cena tego surowca rośnie.
Inaczej jest to nie gospodarność.
Praca wydaje się bardzo prosta jak ktoś stoi z boku.
Każdy ruch leśniczego jest obwarowany wieloma paragrafami.
Np. w uproszczeniu. Aby wyciąć drzewostan dębowy na 5 ha to nie morze tego robić w 1 roku tylko w 20 LATACH!!!!! Z racji tego że na lepszych siedliskach wycinasz koła lub pasy.
Czyli wycinasz 5 kół o pow. 1ha Aby to zrobić musisz rok prędzej wystosować prośbę na zezwolenie wyznaczyć te koła oraz policzyć ile dokładnie dadzą drewna i wpisać to do pakietu dla firmy która będzie to wykonywać.
Następnie licząc te drzewa zaznaczasz je farbą ale tylko od strony przeciwnej od jezdni (odpowiednie rozporządzenie) i granice na drzewach tylko tych do wycięcia (odp.rozp)
Po ścięciu sprzedaniu i wywiezieniu wszystkiego powyżej 7cm średnicy przychodzą do ciebie ludzie ze wsi aby za 6 zł za 1m3 wyrobić sobie opał (uzupełniasz odpowiednie papiery)
Resztę pozostałości pozrębowych (zlecasz zakładowi usług leśnych zul) usuwasz z powierzchni aby to zrobić piszesz podanie o wykonanie.
Jednocześnie na mapę nanosisz te koła i proponujesz gatunki do odnowienia do działu hodowli.

Piszesz podanie o orkę kół dla zula do nadleśnictwa jednocześnie piszesz że wykonał już prace uprzątającą i wyliczasz wypłatę dla niego. następnie piszesz że już porał i mierzysz pasy co do metra i piszesz wypłatę i wniosek do nadleśnictwa o zalesienie.itp.
A potem sadzenie, odławianie owadów, grodzenie, koszenie, dosadzanie i do wszystkiego papiery i przepisy które musisz znać i co chwilę wchodzą nowe podpunkty do nich.

A za 5 lat powtarzasz ten zabieg na kolejnym 1ha a na tamtym pielęgnujesz to co posadziłeś.
i tak przez 25 lat aż wszystko będą nowe drzewa.
A morze było by to proste gdyby leśniczy miał pod sobą 100ha lasu ale on zazwyczaj ma 1200-1500 ha lasu.
Odpowiedzialność jest jak wszędzie jak za dużo nawet nie z twojej winy zule wytną lasu np. o 15m w od granicy to wylatujesz ze stanowiska albo z roboty.

Pracowników czysto fizycznych zwolniono i powstały prywatne firmy zwane ZULem
Kadra biurowa średnio w nadleśnictwie stanowi 30% reszta to leśniczy podleśniczy i robotnik leśny.
Dlatego 30% bo tyle jest obostrzeń i wymagań w papierach. Zamiast upraszczać to państwo coraz więcej sektorów chce nadzorować i chcą coraz więcej szczegułów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~rebak odpowiada ~zdzich

Wszedzie sa normy i sprawozdawczosc-pewnie za duza,ale sama praca,jak i w rolnictwie czy gornictwie- nieskomplikowana nie trzeba sie wiecznie douczac,wyleciec to trzeba sie postarac a dodatki tez niezle,wypasione fury sluzbowe i mieszkanka,okolicznosciowe a wlasciciel nierychliwy a szczodry dla swojakow.Caly sprzet do scinki i wywozki jest podwykonawcow a ci tez kapnac musza za zleconko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil