REKLAMA
WAŻNE

PiS odwołuje wiceprezesów NIK i powołuje nowego

2019-09-26 19:12, akt.2019-09-27 07:59
publikacja
2019-09-26 19:12
aktualizacja
2019-09-27 07:59

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła Małgorzacie Motylow akt powołania na stanowiska wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu. Wcześniej Komisja ds. kontroli państwowej głosami posłów Zjednoczonej Prawicy pozytywnie zaopiniowała wnioski o odwołanie obecnych wiceprezesów NIK.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

"W czwartek 26 września marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła Małgorzacie Motylow akt powołania na stanowisko wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli z dniem 27 września 2019 r. Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli wiceprezesów NIK powołuje i odwołuje Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji sejmowej, na wniosek prezesa NIK" - głosi komunikat CIS.

"Wniosek w przedmiotowej sprawie wpłynął do Marszałka Sejmu 24 września 2019 r. Zgodnie z Regulaminem Sejmu został on skierowany do sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, która 26 września br. zaopiniowała go pozytywnie" - przypomina komunikat. "Także 26 września 2019 r. ze stanowisk wiceprezesów NIK zostali odwołani: Ewa Polkowska, Wojciech Kutyła i Mieczysław Łuczak" - głosi komunikat.

Wcześniej sejmowa Komisja ds. kontroli państwowej opiniowała wnioski prezesa NIK Mariana Banasia o odwołanie trzech obecnych wiceszefów Izby: Ewy Polkowskiej, Wojciecha Kutyły i Mieczysława Łuczaka.

W pierwszym głosowaniu za pozytywną opinią dla wniosku o odwołanie Polkowskiej opowiedziało się czterech członków komisji, tylu samo było za zaopiniowaniem go negatywnie. W tej sytuacji przewodniczący komisji ogłosił przerwę w obradach.

Po wznowieniu posiedzenia komisji przedstawiciel Biura Analiz Sejmowych powiedział, że wynik głosowania oznacza, że nie ma większości za opinią pozytywną bądź negatywną. "W takim przypadku należy uznać, że nie została podjęta żadna uchwała przez komisję i sprawę należy kontynuować aż do podjęcia uchwały, w której jakaś większość się pojawi" – powiedział.

Z taką interpretacją nie zgadzali się posłowie opozycji. "Jestem absolutnie zdumiony, bo wyszło na to, że mamy tutaj do czynienia z konklawe. Jesteśmy kolegium kardynałów, którzy zostaną zamknięci, aż nie wyrażą swojego stanowiska. Dochodzi tutaj niestety do jakiejś przesady czy paranoi takiej interpretacji prawa" – powiedział poseł Ryszard Wilczyński (PO-KO).

Ostatecznie w ponownym głosowaniu za pozytywnym zaopiniowaniem wniosku w sprawie odwołania Ewy Polkowskiej ze stanowiska wiceprezesa NIK opowiedziało się pięciu członków komisji, nikt nie był przeciw.

Posłowie opozycji nie wzięli udziału w tym głosowaniu, bo w momencie, kiedy przewodniczący komisji Wojciech Szarama (PiS) zarządził głosowanie, chcieli oni zabrać głos. Gdy przewodniczący ogłosił wyniki wyrazili swoje oburzenie. Wiceprzewodnicząca komisji Elżbieta Stępień (PO-KO) oceniła procedowanie jako "łamanie zasad parlamentaryzmu".

Następnie komisja opiniowała wniosek o odwołanie wiceprezesa Wojciecha Kutyły. Wniosek ten pozytywnie zaopiniowało pięciu posłów, trzech było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Takim samym stosunkiem głosów komisja w kolejnym głosowaniu pozytywnie zaopiniowała wniosek o odwołanie wiceprezesa Mieczysława Łuczaka.

Następnie komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek o powołanie Małgorzaty Motylow na stanowisko wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli. Za pozytywnym zaopiniowaniem tego wniosku opowiedziało się pięciu posłów, trzech było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Motylow pochodzi z Chełma Lubelskiego. Jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa zamówień publicznych, a także z zakresu audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej.

W latach 1994-1998 pracowała w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Gdańsku, a następnie w latach 1999-2001 w Izbie Skarbowej w Gdańsku. W 2001 r. rozpoczęła pracę w delegaturze NIK w Gdańsku. 1 maja 2018 r. została mianowana na stanowisko Radcy Prezesa NIK. 22 maja 2018 r. Marszałek Sejmu powołał Motylow do grona członków Kolegium NIK.

Dzięki tym zabiegom Motylow będzie mogła przejąć obowiązki prezesa NIK Mariana Banasia, gdy ten uda się na urlop w związku z aferą dot. kamienicy w Krakowie.

Prezes NIK Marian Banaś w oświadczeniu zamieszczonym we wtorek na stronie Izby podał, że od piątku 27 września do czasu zakończenia kontroli jego oświadczeń majątkowych prowadzonej przez CBA udaje się na urlop bezpłatny. Banaś złożył też w Sejmie wniosek o odwołanie trzech obecnych wiceprezesów Izby: Ewy Polkowskiej, Wojciecha Kutyły oraz Mieczysława Łuczaka oraz o powołanie Małgorzaty Motylow na stanowisko wiceprezesa NIK. 

Zgodnie z ustawą o NIK, wiceprezesów Izby, w liczbie 3, powołuje i odwołuje marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji sejmowej, na wniosek prezesa NIK; prezesa NIK w razie potrzeby zastępuje wyznaczony przez niego jeden z wiceprezesów.

ozk/ gb/ godl/BPL/ pś/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mikolaj01
Komedii PIS ej ruletki ciąg dalszy... Ludzie czy wy za grosz honoru w tej złodziejskiej partii nie macie?
Jasne że wygracie wybory bo przekupiLiście Polaków ich własnymi pieniędzmi a i kasa na kościół też jest po coś.. większość jest durna to zagłosuje ale porządni mają dość i uciekną prędzej czy później
Komedii PIS ej ruletki ciąg dalszy... Ludzie czy wy za grosz honoru w tej złodziejskiej partii nie macie?
Jasne że wygracie wybory bo przekupiLiście Polaków ich własnymi pieniędzmi a i kasa na kościół też jest po coś.. większość jest durna to zagłosuje ale porządni mają dość i uciekną prędzej czy później za granicę. Oczekiwałbym minimalna ilość pokory bo co Wam z Państwa, które za chwilkę utonie jak dziurawa łajba?
jes
Ważne, że zna Kaczyńską to jej więcej rekomendacji nie potrzeba. To że piła z nią kawkę i słuchała żali na mężów Marii dobrze o niej świadczy.
jarekzbyszek
Państwo teoretyczne PIS.
mith21
Bananowa republika PiS. Facet podejrzany o kontakty z mafią, wyłudzanie VAT odwołuje wiceprezesów NIK.
grab
Tak wygląda kraj bezprawia albo prawo po stronie silniejszego. I jak może być w Polsce pojednanie jeśli na małych sprawach partia rządząca narzuca swoje zdanie. I tak jest zawsze w tym kraju, obojętnie kto ma władzę! Absolutna buta i nieumiejętność negocjacji czy zdrowego rozsądku! Dlatego mówienie p.Kaczyńskiego Tak wygląda kraj bezprawia albo prawo po stronie silniejszego. I jak może być w Polsce pojednanie jeśli na małych sprawach partia rządząca narzuca swoje zdanie. I tak jest zawsze w tym kraju, obojętnie kto ma władzę! Absolutna buta i nieumiejętność negocjacji czy zdrowego rozsądku! Dlatego mówienie p.Kaczyńskiego o jednej Polsce jest bez sensu! To samo dotyczy opozycji.

Powiązane: Afera wokół szefa NIK Mariana Banasia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki