REKLAMA

PiS chce zbudować koalicję państw domagających się zakazu wydawania wiz dla Rosjan na poziomie UE

2022-08-23 07:16
publikacja
2022-08-23 07:16

Powinna powstać koalicja państw, które będą się domagać wprowadzenia zakazu wydawania wiz dla Rosjan na poziomie Unii Europejskiej - oświadczył w rozmowie z PAP rzecznik PiS Radosław Fogiel. Liczymy, że kraje, które to dziś blokują, jednak zmienią nastawienie - dodał.

PiS chce zbudować koalicję państw domagających się zakazu wydawania wiz dla Rosjan na poziomie UE
PiS chce zbudować koalicję państw domagających się zakazu wydawania wiz dla Rosjan na poziomie UE
fot. diy13 / / Shutterstock

Czechy, które sprawują obecnie prezydencję w UE, podały przed dwoma tygodniami, że zakaz wydawania wiz dla wszystkich obywateli Rosji mógłby uzupełnić wspólnotowe sankcje wobec Moskwy. Berlin jednak się z tym nie zgadza. Zdaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza inwazja na Ukrainę "nie jest wojną narodu rosyjskiego, to wojna Putina".

Rzecznik PiS pytany przez PAP o stanowisko w tej sprawie podkreślił, że Polska opowiada się za jak najostrzejszymi ograniczeniami wizowymi. "Nasze stanowisko jest konsekwentne. Jesteśmy za tym, by wprowadzać na poziomie europejskim jak najostrzejsze ograniczenia dotyczące wydawania wiz Rosjanom" - powiedział.

Przypomniał jednocześnie, że Polska wprowadziła takie ograniczenia już w lutym, tuż po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. "Jednak, aby te ograniczenia przyniosły wymierny efekt, powinny zostać wprowadzone na poziomie unijnym" - zaznaczył.

"Dlatego też będziemy chcieli budować koalicję państw, które będą się domagać wprowadzenia tego na poziomie Unii" - zapowiedział.

Wyraził nadzieję, że "kraje, które dzisiaj blokują tę decyzję w Unii Europejskiej, jednak zmienią nastawienie, a niektóre z nich, jak np. Niemcy, w końcu postanowią zerwać z niechlubną tradycją specjalnych relacji niemiecko-rosyjskich".

Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk 14 sierpnia w rozmowie z PAP poinformował, że Polska pracuje nad koncepcją, która pozwoli na niewydawanie wiz obywatelom Rosji. Podobną decyzję w kontekście zakazu wydawania wiz turystycznych dla Rosjan podjęły Finlandia, Estonia, Łotwa i Dania.

Polska od kilku miesięcy nie wydaje wiz turystycznych obywatelom Federacji Rosyjskiej. Obecnie otrzymują je wyłącznie Rosjanie, którzy z racji wykonywanej pracy muszą przekroczyć granicę polsko-rosyjską, m.in. kierowcy ciężarówek, dyplomaci, a także osoby posiadające Kartę Polaka i członkowie rodzin obywateli Polski i innych państw UE.

autor: Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
pikawka
to niech sobie onuca amerykanow beda dalej ale juz bez koryta na uposazeniu.
taki-ktos-jak-ja
Pisiory to agentura amerykańska w Polsce. Robią wszystko czego mocodawca sobie życzy.
mrbeast
PiS i "pomocne pomysły" kanalii Kaczyńskiego. A co z wizami dla Węgrów od Orbana - Putinowskiego giermka?
fakty
Embargo na węgiel też załatwili jako pierwsi.
trolley
Embargo załatwili, nas załatwili "Partia się nie chwali ale to jej zasługa"
po_co
Ja chętnie zbuduję koalicję która będzie domagać się wywalenia wszystkich polityków z naszego kraju.
Tych z lewa, prawa, centrum - wszystkich. Rządzących i tych którzy dopiero się tam wybierają.

Wywalić komunistyczną konstytucję do śmietnika, napisać nową która będzie udzielać praw politykom, a nie obywatelom - obywatele
Ja chętnie zbuduję koalicję która będzie domagać się wywalenia wszystkich polityków z naszego kraju.
Tych z lewa, prawa, centrum - wszystkich. Rządzących i tych którzy dopiero się tam wybierają.

Wywalić komunistyczną konstytucję do śmietnika, napisać nową która będzie udzielać praw politykom, a nie obywatelom - obywatele mają mieć pełnię praw.
Władzę oddać przede wszystkim samorządom i to w sposób w który to obywatele wybierają swoich przedstawicieli tak jak im się to podoba, a nie jak narzuca im to ordynacja skrojona pod polityków.

Jak wybiorą stronniczego sędziego to będą z nim żyć albo go odwołają, dziś polityka wybiera się raz na lata i nawet gdyby gwałcił, pił i mordował to jest chroniony immunitetami i obywatele co najwyżej mogą obrzucać go jajkami.

Wypier***lić całą tą kastę która tworzy prawo pod siebie i oddać władzę ludziom. Kropka.
Ja chcę takiej koalicji i świata w którym człowiek, obywatel jest najważniejszy, ma pełnie praw, pełną swobodę i prawo do popełniania błędów. Nawet takich które będą kosztować go zdrowie lub życie, politykom nic do tego.
jpelerj
Niech się tym zajmie Sasin. Powodzenia.
polonu
Jak to jest możliwe że ten rząd jeszcze jest przy władzy , to jakiś cud . przecież to normalnemu człowiekowi się w głowie nie mieści.
faramir_z_gondoru
Cóż, sami się nie wybrali. To nie politycy są głupi, tylko ci, co na nich głosowali.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki